Konfa 1300-1400KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by kenan008, Jun 10, 2014.

  1. kenan008

    kenan008 Novi član

    Znači došlo je vrijeme a i skupio sam pare za solidnu konfu (imam oko 1500KM, ali namjeravam miš neki uzet tako da je budžet između 1300-1400KM)

    Sad se dvoumim izemđu: fx8320 + m5a97 +cooler i i5 4590 + h81 low end ploča + stock cooler - cijena je skoro ista.

    Evo neke konfe koju sam ja složio u winwin.ba http://i.imgur.com/wXneLg7.png

    Izbacio sam optiku i stavio sporiji ram (1333 MHz) da bi mi sve to stalo u budžet, kućište je možda overkill al je silent + pruža dobar airflow. Također me brine što ću vjerovatno morat updejtat bios ako želim stavit haswell refresh na MBO.

    Vidio sam i na pik.ba didi_sa prodaje 4690 za 370KM, sad nzm kolko je taj prodavač pouzdan pa ako neko ima kakvih iskustava sa njim nek podijeli.
     
  2. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Idi na intel, valjda ti mogu u winwinu staviti bios ako ih zamoliš.
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Didi je "stari" igrac, ali mnoge na pik-u moras sam upitati ... oglas je tu da te privuce, pa mozda bude srece sa povoljnom cijenom.

    Na neke stvari gledam drugacije, ali kada gledam Mercedes ili Audi (Intel ili AMD), pih-dobra oba :D

    Medjutim, gledaj izvuci nesto dobro, a ja bi gledao malo vise maticnu plocu pa procesor u tvom slucaju.

    Intel je bolji jedino ako i samo ako ti zafali procesorske snage, a tu nadogradnju ces morati platiti dodatno na ovaj iznos uz slabu plocu koja ostaje.

    Stvarno sam pre-zadovoljan sa Kaverijem 7850K, 35 % max zauzece u AC4, ali BF4 nisam igrao nikako i ne mogu 100% nesto da tvrdim.

    Najvise me odusevila maticna ploca sa integrisanom zvucnom karticom koja je 10x bolja od ove na AsRocku :D.
     
  4. kenan008

    kenan008 Novi član

    Googlo sam bio i jednostavno ne vidim prednost b85 ili h87 ploča, meni treba samo 1 pcie slot i 2 slota za ram (16GB) i to je to, ne želim ništa posebno od ploče. Bolje zuvčne tek dolaze na pločama "entuzijastičke" klase. Također asus dolazi sa 3godine garancije tako da vjerujem da se ne radi o nekom šrotu.

    EDIT: evo poređenje različitih chipsetpa, meni od ovog ništa ne treba. http://www.pugetsystems.com/labs/articl ... rence-473/
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Često ploče sa jačim čipsetima imaju bolji VRM, nije samo u slotovima.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bolja zvucna dolazi sa AMD A10-7850K i Gigabyte G.1 Killer A88X Sniper sa 3 godine garancije od Comtrade computers :D

    Opet, razmisli malo...po meni, imas sigurno 3 dobre opcije.
     
  7. kenan008

    kenan008 Novi član

    Nakon malo razmišljanja odlučio sam se ipak malo bolju ploču uzet i 4440 procesor, razlog tome je što želim sata 3.0 (barem 1) interne konektore da mogu spojit na prednju stranu od kućišta.

    Vjerovatno će bit ova asrock b85 http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 75439.html

    ili gigabyte http://www.winwin.ba/racunari-i-kompone ... 76931.html

    Asrock je jeftinija + ima 2 interna sata3 dok gigabyte ima bolju integrisanu zvučnu i više usb priključaka.

    EDIT: Pitanje:

    Odlučio sam se za ovu ploču ali imam jedan problem http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=4729#ov

    Pod CPU SUPPORT LIST pokazuje da ploča podržava haswell refresh od bios verzije F3 ali ne mogu nikako nać na njihovoj stranici pa ni na netu koja bios verzija dolazi sa pločom. Bilo bi super ako "out of the box" podržava haswell refresh, jer nemam CPUa da flasham bios a samo asus nudi onu tehnologiju za flashanje biosa bez CPUa
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hmm i5 4440 nije refresh, ali svejedno link za plocu koju si postavio ima dvije revizije.

    Prva 1.1 dolazi sa F3 biosom od 2014/03/11 i podrzava sve procesore, ukljucujuci refresh. F4 je bios update za Enhance DDR capability. http://www.gigabyte.com/support-downloa ... x?pid=4729

    Druga 2.0 rev. 2014/04/09 dolazi sa FA biosom i isto podrazava sve procesore, FB je update za enhance system stability.

    Ja sam imao problem sa CPU bios podrskom za Kaveri, ali sam plocu kupio u radnji i imao bezplatnu nadogradnju biosa. Ako kupis u radnji procesor i plocu, trebao bi imati nadogradnju bez placanja u servisu.
     
  9. kenan008

    kenan008 Novi član

    Znam da nije, ali razmišljam se protegnut 50-60KM, uzet 4590 + b85 ploču i bit rahat, uglavnom imam vremena da se odlučim do subote/najkasnije ponedeljka, pare imam samo da se odlučim za finalnu konfu.

    Poslat ću im mail i pitat da li je moguće da updejtaju bios, ako ne jednostavno ću uzet 4440 i riješit sve dileme :D
     
  10. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Uzeti ploču sa 97chipset (neku bolju) ,jeftiniji Haswell i5 samo neka je preko 3Ghz , ubuduće:najavljeni 14nn cpu i-core za tu ploču su S T R A V A , upgrade za 1-1,5 godinu !
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. kenan008

    kenan008 Novi član

    Jel to sigurno, ja sam mislio da su ti novi CPUovi većinom orijentisani na mobilne i prenosive uređaje fokusirajući se na manju potrošnju. Vjerovatno sam pomješo Atom i Broadwell. Imal kakvih konkretnih novosti u vezi performansi tih novih CPUova?

    Također sam googlo u vezi RAMa, naime u winwin je 8gb 1333mhz 111KM, a od 1600MHz je 155KM, povelika razlika. Mislim da mi je bolje te novce uložit u h97 matičnu a stavit 1333MHz ram, jer ne vidim neku razliku u gamingu već samo u benchmarkovima.

    EDIT: Na pres. konferenci su izjavili 20-40 postotni skok u performansama, kad bi još procesore sa 6/8 jezgri po pristojnoj cijeni ufff.....

    EDIT2: Izgleda da h97 neće supportat Skylake (on će koristit ddr4 ram, pci express 4.0 itd), tako da je i to dead socket posle broadwella.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zaboravi na 6/8-Core procesore ako si tanak sa budžetom. Uzmi Z97 ploču i i3 procesor i onda nadogradi na "K" Broadwell kada izađe.
     
  14. kenan008

    kenan008 Novi član

    Update: kupio sam slijedeće u Njemačkoj:

    [​IMG]

    Komponente i cijene:

    corsair CS550 GOLD polu modularno 55 eura
    4460 147 eura
    r9 280 ASUS DirectCU II TOP 182 eura
    Asrock h97 pro4 70eura
    Logitech g400s 40eura
    zalman z3 plus 38 eura
    8 gb crucial 1600MHz CL9 60eura

    Sve je bilo 600eura sa dostavom i nekim doplatcima za pouzeće i sl.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sve je ok osim GreatWall napajanja (kojem je stvarna snaga 10-15% manja od deklarisane). Moglo se i bolje uzeti za par eura više.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vidi cijena, vidi grafe, gdje mi zivimo u pm :oops:
     
  17. kenan008

    kenan008 Novi član

    Spojio sam sve, sastavio. Imam slike slikane mobitelom pa je kvaliteta slabija, ali ako je neko zainteresovan share-at ću.

    Komp se ne čuje, pod furmarkom i prime95 samo blago čujem intel cooler a asusica je nečujna. Temp su također odlične, na prvom benchu grafa ima 65max temp, ali kad okrenem 3-4 bencha zaredom (furmark) dođe i do 75 sa 40% max fan speedom.

    Što se tiče kućišta imam podjeljena mišljenja:

    Odlično izgleda, perfektnih dimenzija odnosno taman da mi stane ispod stola i posjeduje fan kontroler za 2 ventilatora. Cable menagment je "meh", malo prostora iza matične pa je poprilično teško progurat kablove. Kućište je poprilično malo (meni je taman, al ko ima više prostora bolje da ide na neko prostranije kućište) i ventovi pomjeraju malu količinu zraka ali ima ih 4 pa je to taman. Ali budući da sam ga platio 40eura zadovoljan sam.