1. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Narode, sta mislite o ovome?

    Abit IB9
    Core 2 duo E4300
    2048MB DDR2-800 Kingmax
    eVga 8800GTS 320MB
    Hitachi 320GB Sata 16MB cache
    Thermaltake Soprano VB1000SWS
    OCZ GameXStream 600W

    To sve skupa izadje manje od 2300KM. Planiram kloknut taj E4300 tamo negdje oko 3GHz, sto bi trebalo biti poprilicno lako na toj ploci, navodno moze lagano raditi na 400MHz FSB... Isplati li se uzimati po vasem misljenju? Ili mozda da promjenim neki dio ako nevalja? Hvala.
     
  2. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Ja bih uzeo slabiju grafu, ustedio pare i sacekao stanje cijena nakon sto ATI izbaci suparnika toj grafi. Mozda C2D 6600 :twisted: ?
    Sve ostalo na prvi pogled je ok, mocan stroj.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    mijenjaj matičnu, napajanje možeš i slabije uzeti, imho soprano ne vrijedi ni pola tih para (aplus ima apsolutno istih kućišta sa kvalitetnijom prednjom maskom za 30-60km jeftinije ia za tu razliku uzmeš c2d 6300), disk seagate 7900.10 je brži od ovog hitachija.
     
  4. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ma ja bih uzeo e6300 ili e6600 ostalo je sve ok
     
  5. Dzigi

    Dzigi Novi član

    Eh, rado bi ja e6600 i kakvu extra maticnu i 8800gtx i... Pare su problem... e4300 sam uglavnom htio uzet zato sto ga je lako kloknut, za razliku od e6300, a performanse su im skoro iste. Syss, zasto da mijenjam maticnu, sta fali ovoj i kakvu bi drugu mogao uzet, a da nije preskupa... i na koje drugo kuciste mislis? Ne znam, meni se bas svidio izgled ovog soprana...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema clockanja s tom maticnom...

    Uzmi Asus P5B ili barem Gigabyte DS3.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    4300 i 6300 se daju isto clockat i na svojem max daju performanse unutar 5% razlike.

    ib9 je kanta od ploče kao i svaki noviji abit.

    na izgled je super (mislim kako kome), ali kad ga malo primiš u ruke onda vidiš di je kinez štedio.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    ma idu oni gotovo isto ali za e4300 ne treba neka ultra-memorija...
     
  9. TopniK

    TopniK Komšija

    Ne razumijem. Želiš reći da nakon clockovanja 4300 ili 6300 na maksimalno moguće visoke frekvencije dobit u perfomansama će biti svega 5%?

    Ili sam ja pogrešno shvatio?

    A do koliko se oni inače sa 1.8 odnosno 1.86 GHz mogu podići?
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    da... jedan od njih (mislim 6300) će ići par % brže.
     
  11. TopniK

    TopniK Komšija

    A da li je isplatnija investicija AMD 64 X2 3800+ AM2 jer je jeftiniji za nekih 70-80 km a time se može clockovati uz vidljive rezultate? A čak mislim da je lakše naći adekvatnu matičnu.
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    nope.
     
  13. TopniK

    TopniK Komšija

    Znam da je sada malo Off Topic a za koliko je (u procentima) 4300 jači od X2 3800+ AM2 striktno u igrama?
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    U rangu je sa 4200+, cesto i brzi. Kad se clockne, bude brzi i od X6800 na defaultu. A to je daleko brze od ijednog amd chipa.
    Dok kad clocknes X2 3800+ dobijes u naboljem slucaju performanse jednog E6600.
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Znači da je X2 3800 trenutno dobra investicija ako se računa clockovanje?

    Jbga sad me zbuniste. Sys reče da maksimalnim clockovanjem 4300 dobijamo samo za 5% bolje perfomanse. A ti sada govoriš da je maksimalno clokovan 4300 brži i od X6800?
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisi ti ocito shvatio. Maksimalnim clockovanjem razlika izmedju 4300 i 6300 je do 5%. Dakle razlika izmedju njih, a ne dobit u performansama.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    eto pomutnju sam stvorio :D

    upravo kako je dog rekao.
     
  18. TopniK

    TopniK Komšija

    Aha, do mene je. Znači 4300 ili 6300 ostaje kao najbolja kupovina ukoliko komp kupujem sad?

    Jbga moram sastaviti dobru konfiguraciju jednom komšiji pa ne smijem pogriješiti.
     
  19. TopniK

    TopniK Komšija

    Hm...zar baš. Jbga nešto mi to zvuči nerealno s obzirom da E4300 radi na 2 x 1.8 Ghz i ima 2 MB L2 Cache dok X6800 radi na 2 x 2.93 Ghz sa 4 MB L2 Cache.

    Pa koliko do koliko se može clockovati taj E4300?
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma daaaaaj, ne lupaj, E4300 potegne na 3,6GHz bez problema. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Samo treba dobar cooler za proc. FSB od 400MHz, to moze vecina ploca lakocom, isto ko sto moze svaka DDR2 667 mema radit na 800MHz. Kvalitetno napajanje se valjda podrazumijeva.