Konfiguracija za video obradu UPGRADE

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by lokva, Jan 28, 2014.

  1. lokva

    lokva Novi član

    Zdravo svima.
    Doslo vrijeme da nadogradim svoj pc pa rekoh sebi da prije nego odlucim da se oprostim od novca malo sa vama da razmjenim misljenja.
    Bavim se audio i video obradom,uz ovo i fotografijom.Do sada nisam nesto imao problema sa montazom dok nisam poceo final da radim u FULLHD rezoluciji.U daljem tekstu cu navesti sta trenutno imam od konfiguracije i sta sam mislio da kupim pa vi ako nije problem dajte svoje misljenje za sta da se odlucim ili mozda i nesto drugo preporucite.Ako vec nesto navedete molim i da objasnite zasto tako mislite.

    Ovo je trenutno u pogonu ;)

    kućište - thermaltake armor+lcs
    napajanje - cooler master gx - 750w 80 plus bronze
    maticna - ASUS P5Q3
    cpu - intel Quad 9550
    memorija - kingston hyperx blu 16gb ddr3 1600
    hdd - samsung 840 240gb ssd
    hdd - seagate 1tb (arhiva)
    hdd - 2 x western digital 640 gb (arhiva)
    zvucna - sound blaster x-fi fatal1ty edition + modul
    dvd - 4 dvd rw pioneer
    grafika - ATI 4870

    Razmisljam sta da na ovo dodam
    intel i7 4770k i Asus z87-plus
    ili
    Intel I7 3770k I Asus P8z77-V Pro???

    Isto tako me zbunjuje jedna stvar sto kod maticnih ploca sa socketom Z77 postoji podrska za LucidLogix Virtu MVP dok kod maticnih sa socketom Z87 prvenstveno ASUS ili GIGABAYTE nepise da imaju podrsku za LucidLogix Virtu MVP.
    Bio bih vam zahvalan da mi ovo pojasnite jer ova opcija ili suport koliko sam mogao da ja skontam itekako utice na rendering i video encoding.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

  3. lokva

    lokva Novi član

    Trenutno kod tog tipa sto si mi predlozio nema taj procesor a maticna koju si predlozio nije losa samo nisi procitao sto sam napisao,treba da stavim ovu svoju zvucnu u nju a ona nema PCi slot kao i 8 sata ulaza.Odlicna ploca samo sam ja druze bez ove svoje zvucne totalno out vjeruj.Kvalitet zvuka mi je jako bitan zato sam i dao 550km za ovu zvucnu.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ako radis sa racunarom, mozda je vrijeme je da promjenis zvucnu karticu ili kupis stariju Z77 platformu.

    Ako tvoja kartica nije PCIe, nego samo PCI, tada samo sa google nadjem ovo ;
    http://hothardware.com/News/Intels-Z87- ... 6Gbs-SATA/
    Rano je donositi neke zakljucke, ali koristis ponudjeno ; Intel Haswell ima buducnost, ako ce Broadwell biti na istom 1150 utikacu :D i ako ce biti tacne iGPU najave minimalno za pola najavljenih 80% boost (tacnije 40% Broadwell vs Haswell).
    http://www.cpu-world.com/news_2013/2013 ... phics.html
    http://www.xbitlabs.com/news/cpu/displa ... merge.html
    3770(K) + Asus P8z77-V Pro je sila od racunara :D
    Spisak podrzanih Lucid MVP V.1.0 i V.2.0 maticnih ploca ;
    http://lucidlogix.com/support/virtu-mvp ... -products/
    Testiranje ; http://www.tomshardware.com/reviews/z77 ... 174-5.html
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Zar FX 8350 nije jeftinije rjesenje a ubio se za tu namjenu, moze se pofino ustediti na procesoru i ploci i ubosti diskretnu amd graficku?
    Amd + OpenCL je idealan kombo tamo gdje se koristi taj "jezik", a posto spomenu i fotografiju Adobe opasno naginje u tom smijeru.
     
  6. lokva

    lokva Novi član

    Sta mislite o ovoj maticnoj ploci Gigabyte GA-Z87X-UD4H???
     
  7. lokva

    lokva Novi član

  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sta bi se trebalo misliti o Gigabyte, serija X i kvalitet UD :D ... a jos ima i PCI :wink:
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Beton.
     
  10. lokva

    lokva Novi član

    Nadam se da se ne salite sa mnom jer sam je danas kupio.Gledao sam po netu testove maticnih ploca i upravo one stvari oko encodiranja,stabilnosti ili eventualno podizanja frekvencije(samo ne znam da li cu imati potrebe za ovim) odlicno se pokazala.

    Svi smo mi svjesni da uvijek postoji bolje od boljeg i da ce vremenom izlaziti bolji procesori kao i bolje maticne ali ja nikad nisam uzimao opremu da bi mi stajala ili da bih se hvalio njome nego cisto za posao.Do sada sam bio srecan sa svojim Q9550 ali kao sto sam naveo FULL HD materijal je malo prevelik zalogaj za njega sto bi ovaj novi trebao to raditi bez problema.

    Encodirati 4h video materijala u AVCHD za 2-3h je meni extra.
    Sad je stvar samo u procesoru i7 4770K.Procitao sam razna misljenja o ovome procesoru u usporedbi sa i7 3770K i donio zakljucak da je ipak bolji i7 4770K,ne puno ali bolji.E sad posto je ista cijena i jednog i drugog naravno da sam se odlucio za ovaj i7 4770K koji je u svakom testu dobio ovog i7 3770K.
     
  11. lokva

    lokva Novi član

    Korisnik ''Pionir'' je naveo kvalite ''UD'' sta znaci to drug?
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ploca je odlicna i ako zadovoljava tvoje potrebe (br SATA portova, expanzioni slotovi itd) onda nemas za cime da zalis.

    4770K jeste bolji ali ne mnogo, mana mu je sto se vise zagrijava prilikom OC-a u odnosu na 3770K zbog lose termalne paste izmedju samog procesora i IHS-a (one metalne ploce koju vidis i na kojoj pise koji je model procesora itd.)

    UD je skracenica za Ultra Durable, to je marketinski naziv Gigabytea koji je uveden tamo neke 2006. On oznacava koristenje najkvalitetnijih komponenti na ploci kao sto su Solid state kondenzatori, Low RDS MOSFETs, Alloy Chokes itd.
     
  13. lokva

    lokva Novi član

    Kao sto sam rekao ovo sve uzimam za posao a ne za igre.Na ovo cu jos ali krajem ove godine a mozda i ranije staviti neku NVIDIA grafiku od 500-600km i to bi bilo to.Sad za sad je ovo dovoljno jer sam presusio ko izvor na Stojcevcu ;)

    Mislio sam na ovaj cpu staviti Cooler Master V8,imate li vi neko bolje rijesenje,mozda jeftinije a da zadovoljava?
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nikako V8 CM cooler.

    Ako vec kupujes cooler onda za te pare se moze proci bolje, Noctua NH-D14 je bolji izbor, licno ga posjedujem, a cijena je skoro identicna.

    I da, napojna , CM GX serije je losa a i ne podrzava Haswell procesore tj 4770K, tako da bi mogao imati problema sa stabilnoscu , ali moze se to zaobici ako iskljucis C6/ C7 Low Power States u BIOS-u.
     
  15. lokva

    lokva Novi član

    Koju napojnu mi predlazes druze jer kako kazes ova ne podrzava ovaj 4770k a ja se u to i ne razumijem bas nesto?
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze ona to gurati, ali bi tebao da isklucis C6/C7 low power opciju u BIOS-u. To takodje uskracuje ti mogucnost da stavis PC u sleep mode.

    Ako ti to ne smeta onda moze i ta napojna, ali sam od sebe GX serija je VEOMA losa, mozda i najgora napojna koju je Cooler Master potpisao.

    Sacekaj da se na trzistu kod nas pojave Cooler master VS napojne, one su odlicne, i V550S model bi ti bio po mjeri za taj sistem sa jednom dobrom grafickom karticom.

    Takodje preporuka za SeaSonic G Series napojne 550, 650W, X serija od SeaSonic-a, V serija od Cooler Mastera V700, V850, V1000, .

    Takodje M12 II 650W BRONZE (SS-650AM) od SeaSonica je veoma dobra.

    Cijena ovih napajanja krece se od 260KM za G550, SS-650AM, 280KM za V700 od CM pa na vise zavisno od snage, X serija od SeaSonica je skuplja i ide od 350KM za x-750 model.

    Takodje Fractal Design Tesla R2 800 nije nimalo losa ali nije modularna (ne mozes pozelji koristiti samo one kablove koji ti trebaju), pa ako ti ne smeta suma kablova moze se naci na piku za 280KM.

    Enermax Revo87+ 650W je jos jedna dobra napojna, kosta 290KM.
     
  17. techton

    techton Aktivista

    Ja imam tu napojnu u svom kompjuteru [email protected], GTX570, GTX460, 4 hdd, 1 ssd i 1 dvd rw. Nema nikakvih problema s njom u punom opterecenju. Bitno je samo podesiti prethodno navedene C6/ C7 Low Power States u BIOS-u.
     
  18. lokva

    lokva Novi član

    I ovu sam napojnu platio skupo i nekontam kako je tako slaba
     
  19. techton

    techton Aktivista

    Nije ona slaba, samo precijenjena. Ali mene sluzi jako dobro, i ne slazem se da je trebas mijenjati.
     
  20. lokva

    lokva Novi član

    Hvala ti drug,drago mi je da ima neko ko koristi istu napojnu.Vjerujem ja da je napajanje mozda preslabo za ovaj procesor ali sad za sad neka ga gdje je tu je,ionako cu puno dati za ovo.

    Samo da jos napisem za one koji nisu upuceni ili tacnije zele kupiti ovaj cpu i7 4770K da je isti poskupio_One cijene na piku od 560-580 su lazne jer sam zvao sve i jednog i nema jeftinijeg od 615+dostava.U poslovnicama u Sarajevu cijena mu je 720km.

    Koja se grafika iz porodice NVIDIA pokazala isplativom za ulozeni novac do 500km?