Korozija na ulazu u radiator

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Sena, May 25, 2014.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ime kaze sve, dok sam stavljao radiatore u novo kuciste, uocio sam koroziju na ulaznim mjestima i fittngsima koji su isli u radiatore, fittingsi koji su isli u pumpu, blokove i rez su ok.

    Rastavio sam i gpu block i on je ok, sta se desilo sa radiatorima, koristio sam na sugestiju mnogih destilovanu + 2-3 kapi biocida.

    Moze li se ikako otkloniti korozija, barem sa fittingsa?
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    raspitaj se ako znas nekog ko radi u energoinvestu i slicnim firmama sta oni koriste za otkljanjanje korozije prije cincanja, mi tamo vozimo ograde koje radimo na cincanje i one koje budu vani na kisi malo korodiraju i sigurno koriste neku kiselinu i slicno da skinu tu koroziju sa cijevi prije nego ih potope i kade sa cinkom

    et nadam se da sam ti bar malo pomogao :wink:
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Thx druze na infu.

    Otvoren sam za jos sugestija.
     
  4. k0ST

    k0ST Aktivista

    nebi trebalo da ima korozije ako su radijatori od mesinga ili bakra. mozda je doslo do neke reakcije na navojima zbog (niklovanih) fitinga, idk. jesi li ocistio citav loop prije sklapanja, mislim i blokove i fitinge i radijatore i pumpu? inace, obicno sirce cini cuda, nema potrebe za posebnim kiselinama - samo pazi na gumene i plasticne dijelove, njih ce sirce unistiti...
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Postoji tecnos ANTIROST se zove, ima od 1,5 KM do 8 KM bolji...neki samo skidaju koroziju, a neki prave i "zastitni" sloj prije zavrsnog sloja.
    Radanja/trgovina za boje i lakove, vecinom za auta i sl. radnje.
    Cetka i namazes (fosfatiras) , ostavis do 24h i taj dio koji je korodirao postane bijela povrsina (lako se skida) koju skidas sitnim smirgl papirom ili slicnim ne agresivnim papirom/krpom.
    Postoji u Visokom (ne znam ime firme), a vjerujem da ima u Sarajevu kromiranje :mrgreen: ...raspitaj se ...
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ono onda kada si ti bio kod mene, mijenao sam vodu poslije par puta, valjda bi se procistilo.

    pionir
    thx na infu.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ej drug !

    Pa ima li neka tecnost za vodeno hladjenje ?

    Mozda manje uzrokuje koroziju :|

    Gledam slike po netu, kod nekih je plava tecnost, sta ga je to !?
     
  8. Neraa

    Neraa Aktivista

    Boja :lol: :D
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ma gledao sam neki video, tip koristi neku tecnost, rekao je kako se zove i snimio bocu...samo ne mogu da se sjetim sta sam gledao :D

    Mozda od auto-hladnjaka antifriz ili permant i gle ovo sada sto nadjoh :D :
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Samo kupi crveni antifriz za vozila, ima oznaku G12 ili K12. Miješaj ga pola-pola sa destilovanom vodom.
     
  11. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ja sebi uzeo za vodeno destilovana + G12 je antifriz protiv korozije, pregrijavanja i smrzavanja,a 5 god. mu je dugotrajnost.
    [​IMG]

    Ninja jesil siguran da ide pola-pola, mislim nako da neće biti teško za pumpu da to gura pošto je gušći od vode što znači i da je teži.
     
  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Decki, nisam nikakav expert, ali mi se cini da nema potrebe za bilo kakvim antifrizom, i da je tako nesto poprilicno stetno za plasticne dijelove... prije 10-ak godina se moralo, a razlog je bio koristenje razlicitih metala (aluminija i bakra). Danas toga nema, osim u AIO coolerima, ali to je vec druga prica...
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

  14. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    G12 jeste gust na spram vode ali je rjedji od npr. ININOG 100% zelenog antrifiza,imam oba u kući i G12 neskodi plastici ili gumi, cak i podmazuje
     
  15. Ninja

    Ninja Komšija

    Može i rjeđe, 1:2 ili 1:3, pola-pola je standardno za vozila kod nas. Tvoj kompjuter vjerovatno neće nigdje na -20°C, hhh. Slobodno razrijedi, ali obavezno destilovanom vodom.

    Nije antifriz štetan za plastiku i gumu, naročito ne G12. Nemojte bacat pare na ta maksuz rješenja.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Imaju premix tecnosti, ali zbog velicine boca, skupa postarina.