Kupovina jeftinog 120mm ventilatora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Amer, Dec 19, 2009.

  1. Amer

    Amer Aktivista

    Re: Izbor 120mm ventilatora

    Jel ovo uredu?
     

    Attached Files:

  2. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Re: Izbor 120mm ventilatora

    I više nego, al nisu tačne temperature (bar procesora)... probaj očitati sa CoreTemp, Realtemp, CPUID HWMonitor,... ako te vec zanima.
     
  3. Amer

    Amer Aktivista

    Re: Izbor 120mm ventilatora

    Evo izmjerio sam s ovim programom, al posto sam laik sto se ovog tice, recite jel OK.

    [​IMG]
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Izbor 120mm ventilatora

    NF3 ti je furuna, 85C. :D

    Stavi neki vent da piri po njemu.
     
  5. prajninger

    prajninger Novi član

    Re: Izbor 120mm ventilatora

    [​IMG]

    evo moje temp ovo se sve nalazi u hafu932 znaci njegova 4 kulera i ja sam dodo na dno jos jedan a na procesoru noctua!
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Prvo nauci razliku izmedju hladnjaka (coolera) i ventilatora. Tim temperaturama nista ne fali, a ne vidim ni zasto ih sad postavljas, osim da se qrcis.
     
  7. RaP

    RaP Komšija

    hehe i mene jeto nerviralo prija kad ljudi neznaju sta je vent ili cooler ali sad sam totalno ocoravio i ogluhio na to..
    Inace temperature su ok.
     
  8. Amer

    Amer Aktivista

    Evo stavio sam neki ventilator dole na kraju, al temperatura je opet 85.

    Jel mi moze ko u kratkim crtama objasnit kako da spojim ventilator na 7V?
     
  9. pac

    pac Komšija

    http://www.overclockers.com/forums/show ... p?t=372297
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    treba mi jedan ventilator za kućište pošto su starom otišli ležaji i bruji. pošto sam limitiran samo na imtec (samo on u travniku ima od ovih iole ozbiljnijih) koji bi mi vi preporučili? meni je za oko zapao Arctic Cooling ventilator 120x120x38.5mm AF12L 15KM. važno mi je jedino da dobro hladi i da nije bučan. i još za kraj pitanje. na kućištu imam mjesta za 2 venta i šta ako bi stavio 2 venta da jedan upuhuje a drugi izbacuje zrak, isplati li se? ako bi uzeo 2 ova venta samo ih obrnuto okrenem i to je to?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    120/120/25 se moze okretai po zelji i napraviti protok koji ti odgovara a 120/120/38.5 je okacen je nosac pomocu gumica koji smanjuju vibracije i 99% ga neces moci okrenuti pa dobro obrati paznju prilikom kupovine.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    da, već si to spomenuo u jednom postu na ovoj temi i palo je i meni to na pamet. imaju i Spire ventilator 120x120x25 sleeve bearing 9.00 KM, pa možda je bolje da uzmem radije 2 ta komada i štimam sebi kako hoću protok zraka. vrlo rado bih uzeo silverstone pošto znam da su odlična marka ali genelec mi je predaleko.
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    na kraju nisam ni kupio ventilatore nego sam od jedne konfe od jarana uzeo neka 2 venta 80*80*25 i kontra ih okrenuo i jedva su stali jedan do drugoga jer je kućište glupo do bola i nema baš puno prostora. jesu bučni al podnošlijvo je i čini mi se da je temperatura procesora pala za 2-3 stepena. u orthosu nakon nekih pola sata neprelazi 60°C. sad je na red došla pasta. thermal pastu nisam nikad stavljao ali i red je i da to probam. sutra ću dobiti spire pastu iz imteca 5KM e sad kontam pasta ko pasta a nema nekog izbora. vidim neke oznake npr. SP-420/0.3G ili SP-700/0.5G to je nevažno? e sad sam u dilemi na koji način se nanosi. na yt sam gledao postoji dosta fazona kao je nanijeti. imali tu neka pravila ili je dovoljno vizit karticom nanijeti tanki film preko procesora? ima li rok trajanja ili da pastu bacim odmah nakon nanošenja? nakon toga na red dolazi neki malo ozbiljniji cooler za procesor socket 775. ništa fancy i preskupo do 30-ak KM. pa eto otvoren sam za prijedloge.
     
  14. gold3n

    gold3n Novi član

    Sto se tice cpu coolera, moja preporuka bi bila Cooler Master CPU Cooler Hyper 101, imas u ue.ba za 35 :)
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    danas sam napokon očistio cpu cooler i po prvi puta nanosio pastu. sa toplom vodom sam očistio heatsync i dobro ga osušio fenom a sam cooler sa krpom i štapićima za uši :)
    pasta na procesoru je bila u solidnom stanju a očistio sam je i nanio novu neku kinesku spire jbg nije druge bilo. imao sam dosta problema sa vraćanjem intelovog coolera radi onih nosača, jedva sam ih ugurao u one rupice. problem je stvarala ona plastika na dnu, raširila se mnogo pa sam na jednoj morao skratiti vrh za par mm da bi to leglo. temp je spala za par stepeni ništa spektakularno, u idlu 39-36°C u loadu obje jezgre do 59°C. a prvo kontam uzeti novi ram pa i ovaj CM cooler najvjerovantije (ili neki dr. kvalitni) dolazi na red, ipak uskoro će topliji dani valja se pripremiti. sorry na ot.
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ljudi da nastavim tematiku. pošto imam veoma retardirano kućište, ambijatalna temp na grafi 45˙C, kućište asus vento (slika dole) na koji se izgleda ne može namontirati 12 cm ventilatori već samo oni od 8 cm što je premalo nešto sam razmišljao da ubacim jedan sa strane. mislio sam da skinem jednu stranicu kućišta nasuprot matične i izrežem jedan krug i izbušim 4 rupe za šarafe. e sad pošto bih volio što bolje cirkulisanje zraka u ovom midi kućištu kontam da nabacim vent od 14cm ili veći da upuhuje zrak jer oni bolje hlade a imaju manje rpm-a i buke. a pozadi bi ubacio nova 2 od 8 cm izduvna a naprijed ne mogu usisni radi front panela i veoma lošeg dizajna (nema šanse ubacit naprijed bez nekih većih modifikacija). e sad mi je dobrodošao kakav savjet kako da to odradim najlakše, koji ventove da uzmem a da nisu skupi.

    [​IMG]
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja skoro uzeo u ingelu jedan 120mm xilence sa PWM 12km a bez pwm 8km i cudo je od venta na 1000rpm se ne cuje nikako a na 1500 koliko mu je i maks jedva malo.Stavrno tihi ventovi. Ima ih i raznim dimenzijama.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    jbg pošto živim u selendari ograničen sam na imtec a i sam znaš da im je stranica loša i nema pola artikala koje imaju na webpagu. a ako odem dole u radnju onda ću sigurno uzeti nešto a zajebat ću se.

    nego jesu li ti xilence oni od 25mm širine, okrećem ih po želji? i usput imam pastu spire za procesor valjda kinez, isplati li se uzimat neka brand?

    EDIT: šta je s ovim scythom od 14cm jel on bolje hladi od tog xilenca?

    EDIT2: evo piše za ove xilence Product depth 25 mm znači mogu ih okretati po želji ako uzmem 2 komada?
     
  19. GW

    GW Moderator

    Hajde navedi tačan model tog kućišta, jer to Vento ne označava konkretan model.
    Ako se radi o ovom kućištu onda možeš staviti 12 cm ventove.
    Ne znam kakva ti je konfiguracija unutra, ali ti je najbolji setup sljedeći:
    - gornju rupu na stranici zatvori
    - donju zatvori ako imaš neku slabiju grafičku, ako je neka >100W TDP onda je ostavi
    - naprijed ispod vento natpisa stavi jedan 12cm vent (može manje od 1000 komotno)
    - nazad stavi isto tako 12 cm vent
    - nepotrebne rupice u kućištu začepi i to je to

    Ako ćeš mijenjati pastu, uzmi neku kvalitetnu na bazi srebra i zamijeni redom na procesoru, northbridge-u, southbridge-u, grafičkoj.
    Očisti sve od prašine i spreman si za "kompjuting". :)
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    pošto nisam kod kuće provjerit ću čim dođem pa javim za model al mislim da je to taj, bar je slika identična. a za 12cm nije mi baš jasno koliko sam upratio šarafi odgovaraju za 8cm i to ću izmjeriti tačno. e sad nije mi jasno baš ovo za pastu na northbridgu i southbridgu to nisam nikad radio niti imam blage veze o čemu pričaš :D
    matična je stara možda 3 mjeseca možda to zasad i ne treba.
    naravno onda se moram i sa kablovima pozabavit i fino ih posložit.