Kupovina konfiguracije za kancelarijski rad do 1400km

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AhmeT, May 21, 2014.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Kod komšije/prijatelja je crknuo neki super stari računar, pa je sad u igri da nabavi novi. Čovjek je pravnik, i radi od kuće, tako da provodi dosta vremena za računarom, pa je spreman dati malo više para. Pošto su djeca velika, nema igranja nikakvog i 99% vremena će to biti internet i office.

    Ja sam okvirno gledao neke cijene i šta je sad "in", pa bi neka približna konfiguracija bila sljedeća:
    Matična: BIOSTAR HI-FI B85S3 SOC1150 2XDDR3-1600MHZ (130km)
    Procesor: CORE I3-4130 3.4GHZ 3MB L3 LGA1150 (241km)
    RAM: 4/8GB (85-160km)
    HDD: SSD KINGSTON 120GB SSDNOW V300 SATA3 2.5 (198km)
    Napojna: ATX SILVERSTONE SST-ST50F (100km)
    Kućište: SILVERSTONE PRECISION SST-PS05B (115km)
    Optika: DVD-RW LG H22NS/30/50/70/90, SATA (30km)
    Miš+tastatura: TASTATURA+MIŠ BEŽICNO LOGITECH MK270 (53km)

    Monitor: 24'' (350km) (sad ima CRT od 15'', katastrofa :D)

    Ovo je nesto preko 1300km, u Genelecu se vrsi kupovina komponenti zajedno.

    Pa sad, ja slabo ovo pratim u zadnje vrijeme pa nisam u toku, pogotovo sto se tice maticne, i3 smatram da je fina kupovina i taman za tu upotrebu, RAM mi je zacudo da je ovako skup ali je 4Gb svakako dovoljno, mada opet on ovo ne planira mijenjati narednih 5+ godina, tako da ni 8GB ne bi bilo na odmet.

    Napojna i kuciste sam uzeo "prve skuplje", da nije bas najjeftinije, sad ne znam da li ovo sta valja i da li ko ima kakva pozitivna iskustva ili moze preporuciti nesto bolje.

    Za disk je isto dilema, ili SSD ili HDD, on objektivno nema potrebe za dosta prostora, obicno su to dokumenti i sad koristi nekih 20GB sa sistemom i svim, tako da je 100+ GB i previse. Opet, ne pratim hardver pa ne znam sad za SSD koliko je ovaj model koji sam naveo (ili nesto drugo) pouzdano kao jedini disk, da li je rizicno kupovati to i te neke stvari koje uticu na odabir diska. Svakako je ti u stari disk od 40ak GB, pa za nuzdu to moze kao backup :)

    I, osim ovog, monitor. Tu svakako sto vece to bolje, dosta se cita i kuca pa valja misliti i na oči, pa bih cijenio neki prijedlog finog modela, input lag i ti parametri nisu bitni :)

    Hvala unaprijed
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Po meni konfiguracija čisti overkill za office rada,treba ganjati neki celeron sa low end matičnom i 2-4 GB RAMa.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ja bih tu izbacio SSD, stavio HDD, moze i slabiji cpu, ali ne treba sad pretjerivati sa celeronom. Napojna/kuciste se isto moze jeftinije uzeti u ovom slucaju jer nece bit velik potrosac, s tim da ako je genelec jedina opcija onda i nemas bas nekog izbora. Sto se tice RAM-a, dosta je 4GB zasad, ispod ne treba definitivno. Otvoris 10ak tabova u chrome, otvoris office i jos nesto i to predje 2GB. Sto se tice ploce, nemam pojma koja je to iskreno, uglavnom uzet nesto najjeftinije sto podrzava taj socket i to je to. Sumnjam da ce se to ikad nadogradjivat.
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Meni je i Haswell Celeron overkill za office,procesor je moćniji od kompletne Core2Duo serije.
    Ja bih ipak ostavio SSD čisto zbog pouzdanosti jer se manje kvare od HDDa pa su manje šanse za gubitkom važnih podataka.
     
  5. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ma najbolje ići na AMD APU, uzeti ssd od 64gb, na tome će uštedjeti i nek uzme što bolji monitor, ako je već često pred ekranom. Što se tiče RAM-a, ne ići ispod 4gb.

    edit: evo na brzinu nešto iz winwin-a; kao što vidiš cijena je daleko ispod njegovog budžeta, tako da može uzeti jači procesor ili više rama ili veći ssd ili ssd+hdd ili skuplji monitor itd.
    [​IMG]

    preko webshopa dobije nešto nižu cijenu i kod narudžbe stavi napomenu da želi sastavljen računar i to je to.
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija

    Mislim da bi najbolja sulucija bio AM1 socket jer imaju quad core procesori za oko 100KM.Samo pitanje je kad će to doći kod nas na tržište.
    Samo mi nije jasna kakva je ovo napojna LC power od 400W za 154KM,to mi je nekako poskupo,može se dobrih brendiranih od 400W naći za oko 80KM.
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Kao što napisah na brzinu je bio prijedlog, znači ne moraju biti konkretno te komponente; a zašto baš ta napojna, jer ima gold certifikat a 400W je više nego i dovoljno za tu konfu, ne vjerujem da je za tu cijenu smeće. Bilo je par ljudi koji su pohvalil LC power ovdje na forumu, pa pretpostavljam da nisu toliko loši (ovisno od modela) iako ne spadaju u "prvu ligu" proizvođača.

    A to "može se naći dobrih brend napojnih od 400W za 80 km" gdje?! Izbor napojnih u winwinu je ograničen na chieftec, lc power i ja mislim thermaltake. Bio je neki chieftec od 80-ak KM ali slabo kablova i konektora ima, zato sam ovu stavio, mislim da je kvalitetnija od većine drugih a ništa preko mu ne treba.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Fotron hexa 400w je 80km,sigurno dobar a cijena je ok,nema ga u winwin al sta je tu je.Uvijek je bilo da treba kupiti komponente u jedno 4 prodavnice da bi se spojio i cijena i kvalitet. Kad je vec office u pitanju i buljenje u monitor po citav dan definitivno treba ici na neki bolji monitor.Danas ima Dell-ova po normalnoj cijeni a sa IPS matricom i finim bojama.
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Athlon 5350, AM1 ploča, 4GB ram-a, SSD i neko miniITX kućište je sasvim dobro za uredske poslove. Sve se to može napajati boljim adapterom za laptop.
     
  10. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Kao sto rekoh, Genelec je jedini izbor sto se tice dobavljaca, ima vise razloga pa ne bih puno tu o detaljima, tako je kako je, razumijem i ja da je bolje naci komponentu po komponentu u razlicitim prodavnicama ali nije kupac u tim vodama pa bi to kupio kod osobe koju zna, u komadu, stoga bi to tu islo.

    Znaci, nema tog Athlona tamo, niti vidim ikakvo miniITX kuciste (svakako ide ispod stola). Nekako sam stavio i3 kao eto fin procesor, znam da je overkill ali nek bude sve brzo i fino u narednih 5+ godina, kad se vec kupuje ako je 100-200km razlike na ukupnoj cijeni razmisljao sam da je bolje se malo protegnuti, nije na odmet kad je vec budzet planirao malo veci.

    Ali svakako, evo neke malo revidirane konfiguracije:
    MBO: Asus H8M1M-E 92km (ima UEFI, USB 3.0 i moze nove procesore)
    CPU: Intel G3220 122km
    HDD: SSD 120GB Kingston 200km
    RAM: 4GB DDR3 85km
    DVD: Samsung 33km
    Kuciste: CM N400 116km
    Napojnta: Silverstone 400-500W 100njak km
    ----
    Ovo ukupno dodje 746km. Ipak bih da bude SSD, nek se osjeti razlika kad klikne na Word i otvori se za sekund. Kuciste i napojna, ne vidim nista drugo spacno a da je "jeftinije" i da nije integrisano napanje u kucistu, a opet ne bih da se riskira i sa tim, nije struja nesto tu :)

    Monitor, isto nije neki izbor u Genelecu, mogu obletiti malo da vidim ima li sta u okolini pa to odvojeno, ali recimo ovaj neki BenQ od 350ak km se cini fin, tako da je to tu negdje.

    Izadje ovo sve 1100km sa monitorom, sto je OK cijena i nije mu problem toliko dati. i3 konfiguracija je znaci skuplja za 200km, a sad koliko razlike ima, ne znam. Da se izbaci kuciste i napojna i uzme to u kompletu jeftinije, moze se uzeti i i3 za iste pare, pa ne znam, i to je mozda opcija.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedino tu previse love ode na kuciste i napajanje. No, koliko vidim Genelec je pravo slab s tim. Mozda mogu nabaviti kakvo mATX kuciste, po mogucnosti kompaktno sa i SFX napajanjem? Ne treba ni u snu vise od 200W.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    odlicna je to konfiguracija Ahmete (obavezno SSD i haswell cpu)
    LOGITECH C270 53KM + GENIUS SP-HF500A 50 KM nek je full paket :D
    Napojna je ok jest malo prejaka za ovaj komp koji trosi ko sijalica malo jaca al ok :D
    Kuciste je ogromno(i nepotrebno) probajte u nekoj drugoj radnji manje kuciste ili uzmite bilo koje od ovih sto su 45 50KM ja sam do sad 2 kupovao(bez napojnih su ja mislim jos i jeftiniji) i zadovoljan sam za te pare je super ima fin protok zraka i nije bas ono low end vise ide na solidno kuciste za komponente koje nisu previse jake
    btw ako placa gotovinski ima 5% popusta

    edit sad sam se sjetio uzeo sam jos jedno ovo no name kuciste od 55KM sa 500w napojnom - za sledecu konfu men se cini g630 proc od intel znam da ga je stivi falio + ati hd 66701gb + ostalo standardno disk 2venta dvd i to je to znaci njegov komp trosi dosta vise a radi xtra na obicnoj ovoj napojnoj koja kosta 29KM(oduzima se ako se uzme kuciste bez napojne znaci kuciste ispadne nesto oko 30KM men se cini) a ima i ova RealPower 500W RP500 ECO 80plus bronze za nekih 69KM
     
  13. Pionir

    Pionir Overclocker

    Predlazem Intel i3 velikim dijelom zbog bolje integrisane graficke kartice. Ono sto ima i3, nema Pentium G serija.

    Kako slijedi bolja grafika koja uzima do 1 GB rama, pametno je uzeti 4 gige.

    SSD 64GB mislim da je dovoljno zbog sync opcije.

    Postoje SYNC alati (Microsoft SyncToy), ali moze se koristiti obicnim USB-om za dupliciranje rada, uredne arhive po tekucim godinama (za svaku godinu po 1 USB kao backup) i malog prostora (ne treba velike registratore i sobu sa policama+manja potrosnja papira)+one drive backup.
    http://www.makeuseof.com/tag/is-freefil ... y-windows/

    Pitaj kakav printer ima, mozda je parallel port, a ne usb i treba malo obratiti paznju na maticnu.
    Svejedno, maticna sa dosta usb portova je pozeljna...npr moze puniti mobitel i sinhronizovati svoj rad :D
     
  14. kenan008

    kenan008 Novi član

    APU je tu best buy ali budući da je limitiran na Genelec (cijene visoke + nikakva ponuda) ja bi ovako:

    http://i.imgur.com/Gow9Rhm.png 852 KM (kutija + periferija)

    HDD vs SSD nije ni bitno, on neće osjetit performance increase od SSDa, HDD je 1tb jer je mala razlika u cijeni između 500gb i 1tb. HDD je tu bolja opcija jer sudeći po ovome što si rekao on taj pc neće mjenjat narednih 10-20 godina. HDD je ipak dugovječniji od SSDa, a u budućnosti će mu možda zatrebat dodatni prostor.


    BTW: Kupovat case od 100KM samo da bi imo odvojeno tj. kvalitetnije napajanje je bacanje para. Kinesko napajanje od 500W koje dođe sa kućištem će bez problema gurat ovu konfu, koja je mali potrošač. Bolje za te pare kupit monitor, to će on ipak najviše primjetit.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ne znam vidjecu jos sa njim za to kuciste, pa ponuditi te dvije opcije. U sustini on i sad ima neko kuciste, od stare IBM masine, ali opet ponudicu mu te dvije opcije pa nek odluci sta ce.

    Sto se tice ostatka, vidim mahom je to tu negdje, jedino su dileme da li "vrijedi" ici na i3 ili Pentium, i HDD vs SSD. Sto se procesora tice, mene ipak vise vuce i3, znam da jeste overkill, ali opet nece se to dugo mijenjati i za 100km vise bolji procesor nije na odmet, bolja grafa isto sigurno ne odmaze pri surfanju i tim dnevnim aktivnostima, a nije se problem malko protegnuti.

    SSD/HDD, sto se ovoga tice, mene SSD vise privlaci, potrebe za prostorom nema, a ja koliko sam mogao upratiti, SSD definitivno najvise moze uticati na ukupan dojam "brzine" racunara, pa i pri pokretanju dokumenata, browsera, paljenju, za covjeka koji je cekao 5-10 minuta da se upali racunar to ce biti brzina svjetlosti :D
     
  17. metallac

    metallac Aktivista

    Sta mislite o ovoj gotovoj konfiguraciji za office (haj da moze bar vrtiti youtube HD bez stekanja).

    Intel Core i3, i3-3240 3.40GHz
    Gigabyte Intel MB GA-H61M-WW
    Kingston 4GB DDR3 1600MHz
    Intel HD3000
    Toshiba HDD 500GB SATA III
    LG DVD±R/RW 24x SATAII Dual Layer
    Blueberry BC-V11-420 Miditower

    Cijena 720 KM.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  19. metallac

    metallac Aktivista

    Vidis ova AIO rijesenja mi nisu bila ni na kraj pameti ;). Vjerovatno cemo tako nesto kupiti.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Imaj na umu i servisiranje. Rikne li ploča, teško da ćeš i s polovnom jeftino proći :)