Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    to mi je previse love.

    Kako mu je hladjenje rjseceno? Grije li se puno, kad igras npr?
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    igre ne igram nikako, ali u standardnom radu niti se cuje niti se grije, a citam da se u igrama ne grije nesto puno vise nego u normalnom radu. Uglavnom, ovdje imas neka iskustva pa pokusaj nesto izvuci iz konteksta. Ima tu levata koji govore da je ovo los laptop jer npr nisu instalirali hibridne drivere za gpu po redoslijedu http://www.bug.hr/forum/topic/prijenosn ... 06361.aspx
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Thx za link. Evo uzeo sam ovog Dell-a, al sa 8 GB rama i nesto jacim i7 (kuca na 2.2 GHz).

    Nigdje kod nas nema uzeti CoolerMaster X3 hladnjak za njeg, pa kontam uzet ovaj U3 i da s mirom mogu opteretiti lapash.

    http://www.coolermaster-usa.com/product ... ct_id=3007
     
  4. pac

    pac Komšija

    Netreba ti taj hladnjak bezveze ces pare baciti samo podigni zadnji kraj laptopa i eto boljeg hladjenja.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Gledao review-e, ti top hladnjaci obore temp u loadu nekih 7-8 stepeni (a interni ventovi se ujedno vrte i na manjim brzinama), sto i nije loshe.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

  7. selvin

    selvin Moderator

    Na Source od Gadwin-a ti pise Rectangular Area a ti oznacio cijeli ekran da pokazes temperaturu :D Hoces UNetbootin da nam pokazes? :D Zezam se :D

    Btw, kod jarana slican laptop ko kod tebe, samo je i5 cpu cini mi se, na linuxu ima problema sa temperaturama. Valjda se cpu dosta grije ili grafa, nije ni on siguran. Instalirao je onaj cpu scaler ili kako se vec zove, ali nije mu pomoglo. Kad pokazuje u windowsu temp i u linuxu, u win mu 7-10 stepeni manje, a i osjeti se na kucistu. Ili ne radi frequency scaling kako treba ili je neki drugi problem, mozda grafa stalno radi na max, mozda je sta do drivera. OS je Ubuntu 11.10 cini mi se. A posto ti vozis isto linux, ne znam imas li na njemu, pa de probaj provjerit temperature ako ti je instaliran i tu.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    heh nije to da nesto lozim raju, vec otac koristi za posla, to je njegov laptop mada ja ga isto koristim da isprintam nesto za faxa, a imam svoja dva stara lapasha koji mi sluze za istrazivanje :D
    na njemu je samo win7, a probacu preko live cd pa javim rezultate. Usput, pitaj ga je li instalirao laptop mode tools.
     
  9. nVidia

    nVidia Aktivista

    Može li preporuka za neki laptop do 1200KM da mogu kupiti u sarajevu, Imtec ili UE. Poželjno bi bilo neki model za koji ste sigurni da je pouzdan, solidan i nema nekih znatnih mahana.
     
  10. nVidia

    nVidia Aktivista

    Šta mislite o ovome DELL Insp N5110 i3-2310M/3GB/320GB/GT525M-1/15.6"/3y Black (A022965)+ - 1108KM u plusu. Koja je razlika između i3 i i5 procesora za laptope?
     
  11. Reznor

    Reznor Overclocker

    Svi Dellovi su odlicni laptopi. 3 godine garancije je nesto o cemu bi definitivno trebalo razmisliti.

    Sada razlike izmedju CPU-a (C/P):

    Code:
    Intel Core i3 Processor
     
    This particular Intel processor is the enter level processor of this new series of Intel processors. While it may not be the fastest one of the bunch, it can get the job done, at least for most applications.
     
    Mind you, if you need high speed, I suggest one of the other processors that I will unveil in front of your eyes later on in this post. Here’s some of the Core i3 features.
     •Uses 4 threads. Yes, it uses hyperthreading technology which is the latest craze due to its improved efficiency over earlier processors that were put on the market.
     •This processor consists of 2-4 cores, depending on which one you get your hands on.
     •Contains A 3-4 MB Cache
     •Uses less heat and energy than earlier processors, which is always a good thing in this day and age
    
    Code:
    Intel Core i5 Processor
     •This is the mid-size processor of this bunch, recommended for those who demand a little speed, but not quite enough where the user will be running resource-intensive applications.
     •As with the Core i3 processor, this comes with 2-4 cores, the main difference is that it has a higher clock speed than the Core i3.
     •This is also a heat and energy efficient processor, but it does seem to be better at this particular job than the Core i3 processor.
     •The number of threads used in this is no different than the Core i3 with 2-4 threads, and it also uses hyperthreading technology for a boost in performance.
     •The cache of the Core i5 is bigger than the Core i3, it’s at 3-8 MB.
     •The Core i5 is where the turbo mode is made available, this provides users with the opportunity to turn off a core if it’s not being utilized.
    
    Evo i jedna generalna laptop diskusija: http://www.bug.hr/forum/topic/prijenosn ... 35165.aspx
     
  12. nVidia

    nVidia Aktivista

    Gledao sam tu diskusiju, ali laže 100% da je i5 toliko bolji. jest sigurno bolji kad radi na turbo frekvenciji, ali tad bi se trebao i znatnije grijati, nije mal skok od 500MHz, Nekako mi ovaj dell ujednačen po svim komponentama. Kod nekih i5-ca sa 6470 koja je lošija od GT525M.
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    iz prve ruke, GeForce 525 1GB (u kombinaciji sa Core i7) vrti BF BC2 na rezi od 1600x900 u 40ak fpsa (medium detalji,bez AA i HBAO na off), BF3 ide na 1600x900 u oko 25-30 fpsa, sve low. Fifa 12 ide 60fpsa sa 2xAA.
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    20-30% izmedju entry modela:

    [​IMG]
     
  15. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koliko cete dostava kostati? Imas i kod nas tih modela pa saberi jel ti se isplati.
     
  17. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    ne brine me shipment (82$), koliko nasa carina, s tim da na shipmentu mogu izabrati cijenu proizvoda.....vidim da raja narucuje mobitele, a ja bih radje laptop.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    ja sam pregovarao dosta preko ebaya sa svabama, amerikancima, i dr o tome. Uglavnom evo navodim tri primjera
    1. Mobitel k630 iz usa, dobio na bidu za 5 usd, shipping izasao oko 15 usd.
    2. Parrot bluetooth car kit iz usa, 30 usd shipping, nisam ga kupio,
    3. Laptop nekakav stari toshiba 300cds iz novog zelanda, 50 aud shipping, tezak ko konj, naravno da ga nisam kupio, a htio sam ga zbog cejfa. Jos ako ti sta carine na to dodje, moze biti shippinga oko 100 km, naravno vidi na stranici ups-a koliko bi te izaslo.
    Edit: vidim tebe carina interesuje pa ocekuj da ce biti preko 100 km ako te zakaci, jer sitna elektronika gotovo uvijek zaobidje carinske preglede
     
  19. rama

    rama Aktivista

    Planiram uzeti laptop, pa primjetih ovaj Acer Aspire 7750G.

    Intel, Core i5, 2430M, 2,40 GHz, 4096 MB, 17,3'', 1600x900, SATA 750 GB, Linux, AMD Radeon™ HD 6650M 2GB, DVD±RW DL, 1x 10/100/1000 Ethernet,802.11b/g/n,Bluetooth, HDMI 1, USB 2.0 2, 3,3 kg, USB 3.0 1

    Cijena je oko 1300 KM. Ima li neko iskustva s navedenim laptopom? Eventualno neke druge preporuke do 1300 - 1400 KM?
    Laptop bi se koristio za igranje, surfanje, gledanje filmova...
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Igranje cega? Jer iole igranej necega ozbiljnijeg, ta grafa nece moci da podnese.