Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Vecina ozbiljnih radnji ima ugovor sa bankama za bezkamatno placanje...
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    Meni je nelogično što nema puni popust na kartično plaćanje, jel prodavac dobije puni iznos odma, a to što banka vodi interno kao krediti je druga priča, ali je prodavac dobio odmah puni iznos... takođe postoje situacije gdje je jeftinije ako se opet plaća tim karticama...

    Ja sam ljetos uzeo u imelu bio je popust 10%, mislim da ima i sad za jednokratno plaćanje preko vise...
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Sve zavisi od radnje u kojoj kupuješ i kakav je njihov dogovor sa X bankom. Mogu recimo Uni i RF imati 10% popust kao za kes, dok ostale šoping kartice 5% ili 0% itd. Znam da se ti uslovi mijenjaju svake godine. Vecinom pred novu godinu ganjaju da daju sto vece popuste dok ima ovih levatskih radnji koje prodaju artikle 10-15% skuplje preko šoping kartice nego za keš.

    mobsterc Kako nema veze, popust daješ na kasi u zavisnosti od placanja.
     
  4. kio

    kio Komšija

    Gledajuci radnje, laptopi.ba, genelec su povoljniji od Imtec-a. U Imtecu sam ostavio oko 10k KM, mislim ok su mi ali cjenovno su vala bezobrazni :D
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Najabolje da me banuju kako ne bih poceo psovati drzavu, zatucanost, nepismenost i neinformisanost na jednom tehnloskom forumu u evo 2019 godini...
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidi jednu stvar. Mozes ti vrijedjati koliko ti je volja jer je forum odron, moderacija ne postoji deceniju. Slobodno se ti izrazi kako ti je volja. Nece te niko banovati.

    Ja, zajedno sa jos dva forumasa, sam radio u vecoj IT firmi gdje su postojali popusti od 10% za tri banke, za ostale 5% na šoping kartice do 12 mjeseci.

    Poslije sam radio za slicnu firmu gdje su se provlacile kartice sa istih 10% popusta samo sam tada i vidio ugovore gdje su se banka i firma dogovorili da snose po 5% troskova izmedju prvog oktobra i 31 januara kada su praznici. "Van sezone" su šoping kartice u toj istoj firmi imale 5% pospusta.

    Isto vazi i za najavljene vikend popuste od 15%. Vazi za kupovin kešom, kartice i tada nekad, za penzionere na 6 mjeseci (na 12 mjeseci penzioner nije imao popusta). To je vazilo još dok je postojala PIO/MIO obustava. Sada penzioner dize obicni kredit u banci.

    Svaki popust se radi na kasi. Po zakonu cijena mora biti istaknuta bez popusta dok sam radio u firmi gdje je cijena bila istaknuta sa popustom. I kada penzioner dodje. Kupuje po cijeni koju vidi ne znajuci da on placa skuplje. Takodjer, postoje "interni" popusti i za "posebna" lica.

    No, dok po zakonu cijena mora imati datum, broj prijenosnice, datum nivelacije itd. Kod nas su u trznim centrima cijene napisane olovkom. Tako da "po zakonu" ne vrijedo za svakoga.

    Ali eto, jebo nas nepismene.
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja trenutno radim kao saradnik firme koja radi veleprodaju i prodaju sa ugovornim organima.
    A zato sto si ti radio u mp, sada mi ima smisla sto si bukvalno shvatio to popust na kasi... Naravno da cijena/popust mora biti na kasi, kako bi to drugacije bilo, RAID 0 pa se malo para podijeli tamo, malo vamo? :D
    Kao sto si i sam napisao, stvar je dogovora banke i firme, sto vise prometa manji procenat se moze izganjati za ugovor sa bankom. Poenta je bila da firma ima neku svoju marzu, on tebi moze spustiti cijenu do odredjene granice (bez obzira na banku) i do te granice mozes doci samo instant placanjem. Cim placas shopping karticom, on mora uracunati % koji banka uzima i ostale troskove prenosa i zajebancija i jednostavno ne moze da ti da najbolji popust. E sa tim firma nema nista jer firma od banke dobije odmah iznos, a ti rate placas banci, a banka hoce kamaete/zaradu ergo kao da si digao kredit.
    Ako banka da poneku akciju gdje nulira dogovoreni % desi se to da ista cijena bude za jednokratno i rate, u suprotnom prodavac ne daje maksimalni popust za jednokratno placanje nego drzi visu cijenu pa neko pusi pricu kako oni tamo jednako naplacuju rate i baz rata..
    P.s. moj odgovor nije bio reply na tvoj post gdje si me spomenuo, nego na akumulaciju nakon mog posta, tako da ne znam sto si se pronasao (u svemu :D)...
    Zivci popustili, nek oprosti ko moze, samo meni neshvatljivo kako je moguce da se danas ne zna na koje principu funkcionise shopping kartica, ali naravno zasto bi to sve ljude zanimalo, tako da je do mene...
     
    Last edited: Dec 17, 2018
    NAILS likes this.
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako pogledas ugovore i ako prisustvujes sastancima, kolike marze lupaju i zasto, vidjet ces zapravo da oni naguze onoga sto placa kešom.

    Sve te troskove: "on mora uracunati % koji banka uzima i ostale troskove prenosa i zajebancija i jednostavno ne moze da ti da najbolji popust." firme prenose rado na sebe iz prostog razloga sto procentualno ljudi vise kupuju sa karticama nego kešom. Svi kupci koji placaju kešom protestuju jer im je ista cijena kao i babi koja kupuje TV preko PIO čeka. Ili onom "gospodinu" sto provuce karticu. Zato sve te firme u startu imaju ogromne marze da bi navukli sa tim sniženjima. To sto ti pricas, nije moguce, bi bilo tacno da su kod nas marže normalne.

    Oni idu na kolicini i daju proizvode ispod prikazane cijene jer preko kartica ide vise nego kešom. Zato manje firme ne mogu davati isti popust jer nemaju toliki promet da ostvare profit.

    A posebna je prica gdje su iste stvari bile jeftinije u Konzumu nego u IT firmama sa savim mogucim popusta. Mogli su imati minimalne marže jer idu na kolicinu.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam što se svadjate... Ljudi sa kešom se ne razumiju u shopping kartice jer im ne treba Just kidding, relax boyz...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vala bas, romane pisete. Obicni potrosac, kupac, gleda gdje je jeftinije, gdje ce ga manje opaliti po dzepu. Svejedno jel to banka ili prodavnica. Ako je za kes jeftinije, odem na bankomat i dignem novac i platim, u suprotnom idu rate i zdra'o.
    Licno sam zagovornik da se kes skroz ukine i da sve ide preko kartica.
     
  11. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Eh eto ljudi, kupujte na rate, jeftinije je nego za kes.. :D
    @Reventon kes je figurativno spomenut, razlika je izmedju jednokratnog i visekratnog placanja. Kes vise nista ne znaci ako firme na zavrce drzavu, jer se mora izvrsiti polog pazara pa je i jednokratno karticom isto sto i 'kes'.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne kupuje se na rate zato sto je jeftinije, nego zato sto nemas dovoljno na racunu da odjednim platis puni iznos.
    Za to su dobre kartice koje ti skrate muke da ne ides u banku da dizes kredit, to je jedina prednost. Naravno da ce tu banka ili firma uzeti sebi svoj dio, jbg nece ni oni za dzaba raditi.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa da, i ja mislio da je to svima jasno kad ono corak :D
    Zato je data sugestija momku, obzirom na iznos i specificnost slucaja, da je bolje uzeti kes i imati izbor a ne ici na karticu i biti osudjen na los izbor i jos losiju cijenu.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nisi ti razumio njega, nema on sav novac da plati odjednom taj laptop.
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Haha, ma daj...
    Pa zato sam mu rekao da digne kredit kako bi imao, majke mi me zaje*bajete :D
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hahha ismija se svega mi
    i meni ovo djeluje da se segite sa mobstercom :D

    ja isto radim u prodaji i ljudi mi svaki dan kazu,sto je skuplje preko kartice,tebi odmah legnu pare i nema nikakve kamate...izgleda banke rade za havu...zivo me interesuje kako je svaka koja posluje u BiH ostvarila profit :D

    to sa karticama je stvar dogovora (ugovora) firme i banke i zato nije ista cijena,inace bi svima bio fixan iznos

    a to da firme ne zavrcu drzavu...ja ne znam ni jednu takvu...u najboljem slucaju,rade pola na crno,pola prikazuju
     
  17. kio

    kio Komšija

    Vala se raspisaste :p . Ma imam novac, ali mi realno zao dati u kesu . Prvobitno sam gledao i mislio sam da nije velika razlika izmedju kartice i kesa, ali sam se zahebao :D

    Kartica mi stoji skoro "prazna" pa sam je mislio iskoristiti. Impulsivan sam po prirodi pa odmah poletim da nesto uzmem. Svakako smo planirali da posjetimo Srbiju ili Hrvatsku ubrzo pa cu tamo vidjeti. Kod nas je bas los izbor, da li je to politika distributera, valjda se uvozi ono sto se najbolje prodaje. Od ovih top laptopa, mogao bi kupiti HP "Omen" povoljno, ali mi je on ogroman i sav nekakav tinejdzerski, vise bi nesto diskretnije.
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa eto, dosta ovih it hw firmi nemaju bas puno prostora jer je vecina robe od generalnih uvoznika... Kada imaju nesto svoje na stanju pa se ponesto i provuce.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    @kio
    Ja koliko shvatih iz tvojih potreba, ne treba ti dodatna graficka uopste?
    Ne igras igre...
    Ako je tako, i vise je za programiranje (nema toliko multicore opterecenja, nije obrada slika i videa), ja bih isao na i5 8th gen ili 8550h jer je u single core zanemariva razlika, 10ak% a moras uzeti u obzir da se danas cesto ram.ne moze dograditi tako da ako ces neki biznis diskretniji trazis odmah konfig sa 16gb. Ja bih isao na nesto tanje, ovi gamerski su napotrebno tezi i imaju losiju bateriju.
    Ako je varijanta gdje mozes iskoristiti multicore, onda nemas bas puno izbora nego 8750h...
     
    kio likes this.
  20. kio

    kio Komšija

    Takva je i moja predstava bila :) Iskljucivo traziti tako nesto. Ali kako sam poceo gledati, zelio bih da imam futureproof sistem (pa sam zato kontao ici na i7). Gledam i7 8550U je super (4 fizicke jezgre, 4 virtual), ali kada sam pogledao da je mala nadoplata za i7 8750h onda jbg. Cim trazis jaci procesor odmah ides u gamerske konfiguracije.
    Najvise bi volio nekako i7 8750H, 16/32 gige rama, 512 SSD + HDD, i dobar display/tipkovnica :D