Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    isto sam imo problema i sa 1950pro :)
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Ah, to je aktuelno tek od 8.3 drivera. Prije se moglo sredit, ali je trebalo dosta petljanja. Sada je dosta dva-tri klika i rijesena stvar.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Ne znam ali jedino sto nisam imo problema bilo je sa 6600gt. Poslije uzeo 1950pro i nikako nisam mogo srediti, sada sa 8800gts isto ne ide tj. moze se preko overscana srediti ali se izgube postavke nakon restarta kompa.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Hmm, bas mislim suprotno. Da rezolucija nema nikakve veze sa odnosom proc grafa, vec samo s grafom :)
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    ...i ode u roflmao. :lol: :lol: :lol:
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    zasto daj pojasni kako ima? :)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Na visim rezolucijama je vrlo bitno imati i brz procesor i brzu graficku, dok je na nizim rezolucijama to znacajno u korist graficke. Zasto? Na visim rezolucijama treba mocan procesor koji moze ispratit (jaku) graficku. Na nizim rezolucijama je maltene uvijek graficka usko grlo.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Uff kako upravo suprotno :). Evo ti par primjera. Sta mislis kada se testira cpu u 3dmarku zasto se reza postavi na 640x480 po defaultu? Da slabost graficke sto manje dodje do izrazaja tj da graficka ne utice na konacan score cpu-a, odnosno da ne bude usko grlo!!! Ti kazes na nizim rezama je graficka usko grlo sto je upravo suprotno. Evo jos jedan primjer. Jesi li ikada probao neku igru sa slabim cpu-om za tu igru pa imas primjera radi 20fpsa u igri i na 640x480 i na 1280x1024 tj na bilo kojoj rezi isti broj fpsa. U tom slucaju je cpu usko grlo a graficka odradjuje svoje na bilo kojoj rezi, naravno ako se pretjera na recimo 2560x... onda ce i grafa pasti :). Eto 2 ocita primjera da snaga cpua nema veze sa rezolucijom!
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Nisam nikad imao slab CPU, slabu grafu jesam. :lol: Krivo si me shvatio, pa cu elaborirati tvoje navode.

    U 3Dmarku se CPU mora testirati na nizim rezolucijama, jer je na visim svejedno, uz pretpostavku da je CPU dovoljno jak za odredjenu graficku. U suprotnom sve pada u vodu, CPU ce kociti i na nizim rezolucijama. Ovdje nije rijec o tome, nego o procesoru koji gura na nizim, a ne gura na visim. Dakle, ona dodatna procesorska snaga koja je potrebna za 1920x1200 u odnosu na 1280x1024, i sl.

    Brkas kruske i jabuke, 3Dmark i 640x480 nema nikakve veze s tim.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Ima veze....ali u zadnje vrijeme pa skoro i neprimjetnu ulogu.
    Meni još moj E6550 @3.2 nije zacvilio na 1920x1200.
    Grafička mi je trenutno usko grlo.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

  12. Esh

    Esh HWB

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    U konkretnoj raspravi samo je Stevie shvatio poentu. Kada kupis monitor sa nativnom 19x12 rezolucijom, ocekuje se da ga koristim 3-5 godina, a ako zelis igrati na toj rezoluciji NOVE IGRE bez smanjivanja detalja i sl. bit ces prisiljen na BRZI upgrade u odnosu na igranje na nizim rezolucijama. Pa dajte ljudi, cista logika je u pitanju.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora


    Uff upravo sam htio reci da ti brkas al nejse :). Ova ti je recenia prava "CPU se mora testirati na nizim jer je na visim svejedno" wtf??? :) I ti postavljas stvari kao da je graficka glavna i da cpu treba nju da prati??? To su 2 razlicita sistema od kojih svaki doprinosi odredjenim stvarima u igrama ali cpu nema nikakve veze sa rezolucijom nego graficka. Sta mislis zasto se za velike rezolucije preporucuju jace graficke ili sli sistemi ili cak 4 graficke u sli-u??? Zamisli kad bi neko za 30" lcd preporucio slabu grafu i 2x c2q cpu? :smt003
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Pa pogledaj malo bolje sta se desava na rezi 1920x... brzina cpua gotovo da i nema nikakvog efekta jer je 2900xt dosegla limit na toj rezi :)

    EDIT: Izvini dino ja mislio da je stivi ovo napisao, nisam obracao paznju ;)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    To je vec problem graficke, druga stvar sto su svi testirani procesori bili dovoljni.

    Ajde sad dosta offtopica.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

  17. ming

    ming Veteran foruma

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    There are no reviews for this product yet


    Tesko da ces dobiti na forumu bolju informaciju.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    ok. Idem onda na sigurno pa cekam onaj Samsung da stigne
     
  19. [tota]

    [tota] Aktivista

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Idi na Phillipsa, nema žalbi na njega, dok svaki drugi dan netko traži pomoć oko Samsunga i CMO panela.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Re: Pomoc u vezi kupovanja 22" monitora

    Tesko je upratiti ovaj thread, no nakon 4 stranice, moram da pitam - pa je l' se kupi taj monitor na kraju?