Kupovina računara

Discussion in 'Računari i komponente' started by jigsaw, Aug 9, 2016.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koliko novca planirate dati za GPU?
     
  2. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    oko 250KM, ukupna cijena može preći 700KM
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imaš GTX 960 za 300KM na piku, vidi koliko se može spustiti cijena, ili GTX 760 za otprilike iste novce.
     
  4. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    To sve zavisi kako i za koliko uzmemo ostatak komponenti da je gpu spustiti na 20-30KM bilo bi u redu, jer što jeftinije uzememo računar bolje
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Realna cijena gtx960 je 250-280km obzirom da su nove od 350km, 760 bi trebala biti još jeftinija jer sam svoju 770 prodao za 300km prošle godine. Drugo je što ljudi nabiju cijenu bezveze.
     
  6. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Kontaktirao sam gore onu osobu da proda računar bez CPU i GPU, kaže samo u kompletu.

    Ovdje je neki moj proračun http://goo.gl/Tayqof i ne znam stvarno kako ću moći sve uzeti sve za 750KM ako budem uzimao odvojeno po komponentama, za sad hdd nije ni bitan jer već imamo
     
  7. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    mickey je ozbiljan prodavac, sala nije, ovo ti je drug fina opcija pravo
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo nije lose nimalo, vidi moze li se umjesto ovog procesora staviti i5 2500K i koliko bi kostalo. Ako bude skupo eventualno uzeti manji disk, recimo 500GB.
     
  10. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Ne znam čemu čovjeku preporučiti otključan procesor kada ostala konfiguracija ne prati specifikaciju da bi se clockao računar. Potpuno nepotrebno. Jedino što bih tražio jeste da izvati 4x2GB RAMa i zamijeni je sa 2x4GB i to je to. Ako ima prostora do 750 KM onda neka kupi SSD disk koji sam preporučio, upari u raid kao Intel Rapid Start na ovoj ploči i dobit će još brže bootanje računara.
     
    jigsaw likes this.
  11. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Po meni to ne vrijedi tih para, jedino bih izdvojio grafičku, a evo zašto
    dajem minus MBO, - za ram jer je 4x2, - napajanje jer nije nešto i po meni 690KM je dosta nekako ili se varam
    Šta mislite za ovu opciju ?

    intel core i5 3570 3.40ghz
    16gb ram ddr3
    asrock z77 pro3
    500 Gb hdd
    napajanje ne znam koje je kao i ram

    znači kućište je bez gpu može se vjerovatno spustiti na 500KM, bilo kako bilo mislio sam uzeti sada napajanje kućište i ram kao zasebne komponente ali sam odustao jer za tih 10-15 dana možda još koji računar bude u ponudi sa tim istim komponentama a prodavač ne bude htio razdvajati, tako da ako ne bude ništa povoljno skoro u kompletu onda uzeti komponente zasebno kako smo se već iznad dogovorili
     
  12. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Specifikacija je jako dobra ali svakako ti probija cjenovni rang od 700KM.
    Sve to divno izgleda, želiš ubaciti minimalno GTX 660, treba ti napajanje minimalno 550W brand (70-90KM), za jače grafičke naročito AMD minimalno 600W brand (85-120KM).
    Ako uzimaš jače grafičke R9 280X npr koju sam preporučio treba ti kućište koje je dovoljno široko da se može ugraditi grafička. Imaj to na umu.
    Grafička na to od 250KM i koliko je to, oko 850KM, slobodna procjena. A vjeruj mi kada ti kažem da se GTX 660 više ne isplati.
     
  13. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Maximalno je 780KM, kod mene je 500w ta u opisu i sasvim je u redu pa vjerujem da i ovamo neće biti problema što se tiče napajanja, svakako sam računao dati 110-120 za napajanje
    za sad je tako 250-280KM za GPU a kasnije ako mu bude malo neka si zamjeni grafičku (svakako je rekao da je za njega gtx660ti dovoljna za sada jer je to za njega prvi jači računar koji će imati tako da ima dosta igrica koje već nije igrao), prijatelju ću reći da treba više uložiti ako želi jači GPU pa neka odluči.
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nevezano direktno za ovu temu,evo naleti na piku na jednu zanimljivu konfiguraciju,ja mislim da je ovo server
    http://www.olx.ba/artikal/19180214/amd- ... ce-gt-240/
    lik je nepismen malo i vrlo lose je napisao oglas ali ima na trecoj slici sve detaljnije
    vrijedi li ovo ovih para ?
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    DDR2 GROB.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    haha ma vidim da je ovo stara stara konfiguracija,ali eto ima milion GB rama i procesor ali je i cijena pojaka,pa me samo zanimalo da li vrijedi 500 KM
    ja planiram uskoro kupiti novu centralnu,pa cu postaviti i na forumu neke konfiguracije pa da mi i vi pomognete,jer nisam kupovao racunar 7-8 godina,a i ne pratim bogzna scenu od intelovih ivy bridge procesora,tako da ce mi trebati savjeti koji procesor i koja maticna
    gledam neke konfe po piku,ima mnogo sa amd fx 4300 procesorima i intel i3 i5 2400
    prvenstveno cu koristiti racunar ono za net i ostalo a ako u nekih 500 KM mognem ugurati i neku graficku,to ce biti dobro,mozda i poigram nekada nesto,mada nisam poigrao igrice 3 godine ali ako vec kupujem,neka ima
    pretezno cu gledati polovnu konfiguraciju,jer nemam para a i ne treba mi sada nesto aman zaman,samo da osnovne stvari rade fluidno i da sam miran opet bar par godina za internet i tako to
     
  17. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Odlučio sam posuditi prijatelju pare da ne treba čekati do 10-tog, treba da odemo kod osobe koja prodaje računar koji sam već naveo iznad tamo ćemo i testirati

    I5 3570
    asrock z77 pro 3
    16gb ddr3 kingston KVR16N11/8
    schieftec 400AA-101A
    HDD 500GB

    Potrebno je onda da prodam ovo napajanje i uzmem jače

    Koja je realna cijena za GPU ati hd 5570 ?
     
  18. efo

    efo Komšija

    Mozda oko 25-30 km polovna. Probaj ubaciti i neki jeftiniji ssd u tu cijenu, kad ste je vec povecali.
     
  19. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Svakako ćemo probati i za ssd-om ali tek naredni mjesec sad mu nije to prioritet jer treba uzeti napajanje i GPU to će za 10-15 dana, hm ja mislio ta HD 5570 više košta.

    Šta misliš za gore navedeno napajanje od 400w može li barem za 40km da se proda ?
     
  20. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Znači samo ću reći da si sa tom grafičkom usrao i šefa i stanicu. Toliko si fiksiran na to jaranu da "uvališ" i5 da si mu preporučio grafičku kojom može obrisati stražnjicu u toj konfiguraciji i baciti bez veze pare. Ja ne znam da li si se ti tu negdje ugradio ali ti je ta preporuka ako je planira za igranje jedno veliko ništa (ja to zovem slide show gaming). Neka se bavi photoshopom i video obradom na takvoj konfiguraciji ali za igranje više nije. Sretno mu bila ako te posluša kao što vidim i ti si više izgubio kompas i ne znaš da li bi piškio ili kakio.

    Grafička - smeće (ne vrijedi para koliko god da da, bolje mu je koristiti integrisanu ako planira svakako kasnije kupiti novu)

    Napojna - preslabo za svaku buduću nadogradnju jačih grafičkih kartica, ne može se prodati ni za 40KM.

    SSD mašinerija je uradila svoje svi zaluđeni i vjeruju da SSD poboljšava FPS svaka čast marketing stručnjacima zaista su odradili svoj posao.

    I dalje nisi ni spomenuo koje je kućište? Da li će uopšte kasnije moći ugraditi napojnu kao što je GTX 960 ili slične koje su za igranje zbog svoje veličine?

    Preporučimo ti ovdje konfiguraciju za 670KM koja ima sve što je potrebno za ugodno igranje, dobru ploču, dobar procesor, dovoljno memorije i sve to u cijeni koju je spraman da plati a ti mu na mala vrata proda računar koji će ga na kraju izaći 1100KM. Imam osjećaj da si se i ti tu negdje ugradio. Jaranska usluga uz kamatu. Svaka čast i to treba znati.

    Ovo sve govorim iz vlastitog iskustva jer sam i ja kada sam bio "mali" nasjeo na priču tako nekoga kao ti pa kupio na kraju nešto neupotrebljivo za igranje za jako velike pare. To nikada neću zaboraviti. Zato me malo sada emocije vuku po ovom pitanju.