Kupovina vodenog hlađenja do 250KM

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by AJLA_22, Jul 18, 2009.

  1. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    ma ovi grafici su me nekako osvijestili, pa taj noctua je bolji od vodenog hlađenja, ali nikako mi nije jasno sto mi se ovako grije procesor
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije bolji kada podignes frekvenciju. A kao sto sam ti rekao, nema 'jedno' vodeno hladjenje. To je grana za sebe, ima svoje komponente i sl.
    U konkretnom slucaju, govori se o coolit domino vodenom hladjenju koje je 'fabricki' sastavljeno i normalno je da ne pokazuje optimum performansi koje taj vid hladjenja pruza.
     
  3. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    A moze li biti nesto do povrsine procesora? Da je mozda hrapava ili neravna, pa baza coolera ne moze pokriti kako treba IHS.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Moguce da ti cooler nije nalegao dobro. O kojim temperaturama pricamo? Box cooler?
    Sada su velike vrucine, kako ti je kuciste provetreno. Dosta faktora tu ima...
    Nijedno od to dvoje nije savrseno ravno. Neki cooleri imaju bolju, neki losiju bazu. U tom slucaju radis poliranje baze kako bi izravnala povrsine i smanjila vazdusne dzepove.
     
  5. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    Ne znam to. Temperature su oko 70-72 stepena. Inace cooler mi je ac freezer 64 i kuciste mi je otvoreno. A kako se moze provjeriti da li je neravno to?
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa imas vise metoda. Jedna od njih je da naslonis npr. zilet na bazu a sa druge strane postavis izvor svetla i onda trazis tj gledas da li prolazi 'ispod' zileta. A koji procesor imas?
     
  7. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    I i koje su ostale metode?
    Procesor je C2Q Q9650.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Taj cooler je definitivno slab za njega... Mada, tolike temperature u IDLE modu nisu normalne. Probaj malo da pritisnes cooler pa pogledaj da li ima razlike u temp. Takodje, pipni rukom bazu coolera, kao i pajpove pa vidi o kojoj kolicini toplete se radi...

    Imas metodu da npr uzmes parce stakla, kapnes vode ili jos bolje termalnu pastu i 'pritisnes' bazu coolera na to. Sa druge strane stakla pogledas 'pattern' kako se pasta razlila (trebala bi ravnomjerno u krug).
     
  9. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    A bili sta pomogao AC Freezer Xtreme, nekako mi je taj najdostupniji. Inace to su mi temp. u loadu, evo sad sam ga pritisnula i tako je topao... Do cega je to?
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pomogao bi ti, ali ti treba drugi ventilator. Onaj sto dolazi uz njega je prilicno slab. To su ti sasvim ok temp u load-u (ako testiras sa prime, orthos linx). Nijedan cooler ti nece spustiti jos nekih 20C u odnosu na taj freezer. Nekih 6-7C maximalno, u zavisnosti od ventilatora... tj. osim ako ne nabavis neke extremnije ventove.
    Pa to je normalno, ako je cooler prilicno vruc, znaci da provodi kako treba, ali ti treba malo mocniji vent da 'odnese' tu toplotu...
     
  11. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    Ali iznad coolera mi se nalazi napojna jedinica koja ima ventilator koji puse po jednom dijelu coolera i taj dio je hladan, a druga koja je udaljena od ventilatora napojne jedinice je topla, pa sad posto ti cooleri rade pomocu heatpipe-ova mozda taj ventilator od napojne jedinice remeti taj rad, tako sto je jedna strana coolera hladna, a druga strana je topla.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne remeti...
    A taj iz ventilatora uvlaci vazduh a ne obrnuto.
    Btw, malo pojasni to, nisam bas najbolje razumio taj dio je hladan, a druga koja je udaljena od ventilatora napojne jedinice je hladna,sta druga?
     
  13. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    Moja greska, htjela sam napisati da je strana coolera koja je udaljena od ventilatora napojne jedinice topla. I sad me zanima da li je uredu, ako su heatpipe-ovi s jedne strane hladni, a s druge strane topli?
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jedan dio coolera hladan a drugi topao? Je li isto tako i sa pajpovima? Ako jeste, onda ti cooler nije dobro nalegao.
    edit: ne bi trebalo, jer kada se jedan kraj pajpa izlozi toplotnom izvoru, energija prelazi na drugi kraj pa je temp priblizno ista... Moguce je da kod tebe sa jedne strane topao vazduh biva 'sklonjen' a na drugoj ne, mada pricamo o malim povrsinama pa mi ne djeluje previse bitno. Provjeri ti to jos jednom.
     
  15. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    isto je i sa pajpovima, ali iznad dijela koji je hladan, puse ventilator od napojne jedinice
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Ventilator od napojne ne puse unutra, osim ako nije naopako okrenut :D
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Napisah ti gore da on uvlaci vazduh.
     
  18. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    kad postavim ruku ispod, udara vjetar
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Cini ti se. On vuce vazduh i od tog strujanja ti mislis da duva...
     
  20. AJLA_22

    AJLA_22 Novi član

    a je li smije taj dio biti hladan?