kupovina zvucnika

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by ---, Dec 16, 2005.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ---

    --- Aktivista

    kontam da uzmem trustove SoundForce 5.1 2000P zvucNJake,
    [​IMG]
    vidio sam u it-u nesto malo manje od stoje, da li mi ih preporucujete, ili ima nesto bolje al da je otprilike u tom rangu sto se tice cijene. i koliko bi kostala jedna pristojna zvucna koja bi mogla da iskoristi mogucnosti zvucnika?
     
  2. GV

    GV Komšija

    Prije kupovine obiđi par mjesta i poslušaj zvučnike, ako želi da ih proda onda će ti ih priključiti. Lako se može desiti da za iste pare dobiješ i govno i nešto prihvatljivo.
     
  3. postal dude

    postal dude Aktivista

    zavisi koliko para imas?

    uzmes pojacalo 100KM polovno
    stubove 100 KM -II-
    i za 200KM imas kickass stereo i jos se malo zabavis oko postavljanja istog
     
  4. monK

    monK Komšija

    hajde da se i s tobom složim jednom :wink: (bez perverznog slaganja, to praktikuj s Qlerom/Deenom)
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma i moj se drug hvalio kako je kupio one logitechove Z-5500 za 700KM. A kod drugog prijatelja homemade sistem. 2*200W zvučnivi + 2 viskotonca po ne znam koliko W i pojačal osa 4 izlaza po 160W. Joj kad to počne grmiti :D
     
  6. ming

    ming Veteran foruma


    Respect SLi dva monitora hohohhh
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Grme prijatelju i z5500. Sila je to.
    A u ovom slucaju Qler u pravu 100%. Ja takodjer imam homemade zvucnike, koje sam sam radio, i uz sony liniju 2x150W ne smijem ni pojacati preko 50%.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Problem 5.1 sistema je trom bass koji nikako utjerat u suru. Dva dobra zvucnika je dosta.
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Baš kod mene je taj problem sa 5.1 . Još mi je soba malo skučena pa se bas ni ne osjeti kako treba.
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    Logitech X-230 uzmi. 2.1 zvucnici...oko 90KM...al sviraju super. Bolje ti je uzet dobre 2.1 nego loshe 5.1...
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ee, vidio sam u cjenovniku plusa neke logitechj 2.1 oko 20KM?!

    jel to zajeb ili fakat?


    i jel to vrijedi 20KM?

    ne trebaju mi aman zvucnici, na liniju mi je spojeno, smao mi trebaju neki da im se bass koliko-toliko istice...
     
  12. postal dude

    postal dude Aktivista

    ejs sad pa nije.

    Sto je veca jacina cistiji je bass tako da se ta jacina i ne osjeti,manja frekv veca dubina i merak,milina.
    super stvar kupicu sebi na dar
    bice to prs 3kspl i 2x306 bice super kad dojdem na fest
    bicemo kod tepsije idemo se vozat sa maloljetnicama se zzat i guzu selme gledat, halida slusat i od smjeha se pisat svim turbo zenama se u lice smijat.Dok mi budemo ganjali zene enis ce traziti druge teme pa postat a mi u gz cemo ostat i zzzat se do jutra i otic kuci sutra svi nikakvi doci al i to ce nas proci pa cemo to opet ponovit dok ne postane tesko za ustanovit da samo zivimo i radimo za raju u crnom kupleraju.
    super ce nam bit dok nepostane shit
    do slijedeceg ljeta govna jest dok nedodje vrijeme za drugi fest.
    (dune mi nekad vako,najcudnije sto rocker pise rap textove hohoho.)
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    za to su ti i ovi 20km 2.1 dosta.

    problem velike većine 5.1 sistema je totalna anti-neutralnost, tj. kao da je loudness uključen po defaultu i nema povratka - pretjerani bass, visoki ili u tragovima ili grizu.

    ne znam više kako da objasnim... stvarno mi je žao čitati kada netko traži savjet oko zvuka i dobije odgovor "xyz je odličan jer glasno svira ne mogu ga pojačati ni preko pola skale a da mi glava ne odpadne..."

    1. to su gluposti, kvalitetno 30-40w pojačalo te može lako natjerati na stišavanje zbog glasnoće + tu je jedan od največih faktora i osjetljivost samih zvučnika.

    2. zvučnik nije glasan 150w, nego može podnijeti 150w ulazne snage neki određeni period vremena, pogotovo sony i kompanija :wink:

    3. pojačalo koje je na pola skale nije na pola snage.

    prvi savjet za kupovinu - idi i slušaj (makar u 2.1 konfiguraciji da vidiš da li ti je oke zvuk)

    drugi savjet - računaj kako ćeš kupiti recimo za 200km 6 zvučničkih jedinica, 6 kutija i 6xpojačalo ili 3 jedinice, 3 kutije i 3xpojačalo :wink:
     
  14. Shenron

    Shenron Komšija

    syss ... imas kakvih linkova di se mogu educirati o tome? :mrgreen:
     
  15. postal dude

    postal dude Aktivista

    1 mislim da je osjetljivost glavna cak i duplo slabiji zvucnik moze se isto cuti kao i onaj jaci po snazi ako ima vecu osjetljivost od ovoga jaceg

    2 nekontam te, glasnoca nema nikakve veze sa jacinom a i ta jacina se zloupotrebljava u skoro svim situacjima i ja džaba negovorim da se danas kupuju brojevi vise nego bilo sta ostalo.
    RMS snaga se danas krije jer jedino neki proizdjaci stavljaju pravu vrijednost snage sa kojom zvucnik moze da normalno radi.

    3 u potpunosti se slazem jer svako povecanje od 3 db je za 2x vece od predhodnog
    pr
    33 db je 2x vece od 30db ali naravno ta 33 db nemoraju uvjek da budu precizno proizvedeni ali ce biti 2x akusticno jaci
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    1. da, kada govorimo o glasnoći.

    2. glasnoća nema veze sa snagom zvučnika, nego nekim drugim parametrima.

    3. misliš 33db je 2x glasnije? 33db je uvijek 33db (šapat) tako da kvaliteta nema veze sa tim :wink:

    @sheron... imaš tu negdje na naslovnici hwb-a... zagubio sam linkove :D

    nedavno mi je dvd svirao u sistemu od nekih 40-50k kn (amp, zvučnici, interkonekti, zvučnički i strujni kabeli - jedan strujni vrijedi 5k kn)... svira debelo iznad klase, pa stoga - preporuka :wink:
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    A jesam bio chorav. Tnx syss :)
     
  18. postal dude

    postal dude Aktivista

    glasnije od 30 kntas svaka 3db su 2x veci po jacini od predhodnog.
    uzmimo npr zvucnik zvucnicke osjetljivosti 70db i 76db ,76 je 4x akusticno jace od 70db,sad shvatio sta pokusavam reci.?
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    pa jel ti to kopiraš sa ovih audio članaka što sam napisao na hwb? :wink:

    samo ti odgovaram kad si rekao kvaliteno-nekvalitetno 33db... db je uvijek db i nema tu promjene... možeš imati 33db slayera ili 33db diane krall... uvijek će biti isto glasno, jedino je možda dinamika upitna :D
     
  20. postal dude

    postal dude Aktivista

    ovo je prvo bilo kick in tha nuts without regretting

    1 sto bih ja kopirao tebe kao da niko nema pametniji od tebe pa je sva pamet svijeta u rukama i glavi tvojoj

    2 znam da nema uvjek je db db ali ja govorim koliko se dobiva sa samo 3db vise. kntas sta hocu da kazem.

    3 samo hocu da kazem koliko se raje zalijece jer nemaju dovolno znanja o ovakvim stvarima i na kraju ostanu sa shity opremom praznog djepa.
     
Thread Status:
Not open for further replies.