1. Hells

    Hells Aktivista

    Hajd mi recite kako umreziti 3 kompa pomocu lan-a,sva tri kompa imaju mreznu karticu.
    Kako ja znam trebami kablo,ali sta mi treba jos.
    Trebali hub ili kako se to zove.
    hajd objasnite.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Treba ti ravni UTP mrežni kabl i treba ti jedan obični HUB, koštaju oko 40 maraka.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    treba ti 3 "straight" kabela i switch za početak, a onda ćemo dalje. hub je "glup" uređaj i mislim da se rijetko gdje još može nabaviti jer su switchevi jako pojeftinili, a predstavljaju puno bolji odabir.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    pa nećemo istovremeno postat :D
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja sam efikasniji. Ne kotnam to oko HUB-a i Switch-a, ja sam neku stvar kupio u Plusu od Gigabyta od 40 marki, poveze se normalno, valjda je to HUB. Ne kotnam što je glup, sad si me zbunio.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Stanite ljudi. Šta sam ja kupio a košta 40 maraka? Normalno igramo sa 4 kompjutera, pingovi ne idu preko 10.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa sta pise na njemu, marka, model?
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Gigabyte GN-SW008
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ipak je switch, piše na njemu. Ja ga dosad zvao Hub.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    da, vidio sam taj gigabyte - switch je. hub je danas teško kupiti, ali i šta će ti kad imaš 8-portne switcheve za tu paru koju si ti dao.
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nisam nešto vješt u umrežavanju, znam samo osnove tj. kako spojiti, dalje me ne interesuje jer i nemam potrebe. Ja sam ga dosad zvao hub koji ima 8 rupa. Radi dovoljno dobro.
     
  13. kenci

    kenci Aktivista

    bolje switch... brzi je
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ma i da je switch i 10mbit, hub je koma radi prevelikih kolizija (tj. jedne velike kolizijske "domene") koja se povećava sa brojem spojenih kompova.
     
  15. Spider

    Spider Aktivista

    Cuo sam da je switch bolji!!!

    Sjecam se dobro kad je meni i tepsiji objasnjavao jedan vlasnik kluba bas u vezi toga i da hub u danasnje vrijeme ne valja...
     
  16. Miko

    Miko Aktivista

    Recimo ja sam cuo jos jednu pravo ludu mogucnost, da se napravi mreza. Znaci uzme se jedan kompjuter i stave se u njega dvije mrezne kartice i onda se znaci svaki od kompjutera preostalih spoji na jednu karticu preko cross over kabla. E sada koliko je to tacno neznam jer nisam probao u praksi. To mi je nesta pricao frend koji radi na mrezama.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    moguće je to naravno, obično linux firewall-ovi rade na takvom principu... jedna karta mreža in, druga mreža out prema korisnicima. samo dvije mrežne karte koštaju ko 8 portni switch, tako da je to malo neisplativo.
     
  18. postal dude

    postal dude Aktivista

    skupo skupo ja konto da jaranima napravim uslugu. i ja ih fino zovnem da dodu kod mene da se lanamo malo multiplayera cs nfsa itd a oni kazu da nemogu ejo.konto i preko neta da se rokamo ko klan. ali stas .

    switch je jači huba

    wireles je dobar ali skupo barale sama omni antena je 190KM ahahha.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    hub je nepotreban i rijetko gdje ga ima za kupiti. wireless treba implementirat samo tamo di je potrebna povezanost iznad 100m jer je prilično spor, skup i zahtjeva određene uvjete rada.

    prava omnica košta preko 200€, samo ta baca u kilometre... mi smo nedavno kupili rabljenu za 200kn i čuj... radi.