Large Hadron Collider

Discussion in 'Generalna diskusija' started by monK, Nov 23, 2007.

  1. monK

    monK Komšija

    Za one koji ne znaju šta je LHC, pojašnjenje sa Wiki
    http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider

    uz jedan posebno interesantan citat

    Long live and prosper
    [​IMG]
     
  2. GW

    GW Moderator

    Re: Large Hadron Collider počinje sa radom 26. novembra

    Ja sam se već oprostio od najdražih. :D
    Čini mi se da sam gledao dokumentarac o gradnji ovog čuda.Čovječe oni ogromni tuneli...Ne bi se želio naći u njima kad ga pokrenu. Šta ti misliš da će se dogoditi? Beng i nema Evrope? Ili Zemlje? Svemira? Ili ništa? 4 days and counting...
     
  3. monK

    monK Komšija

    Ipak je odgođeno za maj kako mi se čini!

    Pardoniram!

    Pa ništa...Nestat će nam svima struje...i stvorit će mutiranu crnu rupu koja neće raditi ništa no biti crna rupa...što će otvoriti nova pitanja i rasprave u nedogled :smt005 :smt005 :smt005

    cca!
     
  4. GW

    GW Moderator

    Dobro je znati da neću umrijeti za 4 dana. :smt003
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ipak me ne iznenađuje ta odgoda. U onom dokumentarcu što sam gledao umalo im nije ispala neka ogromna zavojnica (ili nešto slično, ne sjećam se) u rupu koja vodi do tunela. Elite engeenering my ass!
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    daimmyo ti si preznanstven za mene... nego koju to grafičku ima? :D
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Bila je dobra emisija na ovu temu neki dan na diskaveriju.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    samo mala ispravka daimmyo, mislim da ide live long and prosper :wink:
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Crna rupa moze nastati samo kolapsom zvijezde,tako da superudarac cestica promjera od par kilometara...
    hm...mene cisto vise brine poskupljenje mesa pred novogodisnje praznike
     
  10. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ima dobar pravo BBC dokumentarac o crnim rupama, čak ih ne može kreirati ni bilo koja zvijezda već samo ekstremno velike zvijezde.

    Meni je još moćnije od ovoga sprava koja generiše antimateriju, ima je na HowStuffWorks. Kad nađem link dodat ću ga ovdje, ali je nešto najkorisnije što je čovjek naumio. Za sada generiše antimateriju ekstremno sporo i u nanogramima. U slučaju grama ili većih količina imali bi smo praktično neiscrpni izvor čiste energije.
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Supernove sa preko 8 solarnih masa postaju crne rupe. Supernove sa manje od 8 solarnih masa postaju neutronske rotirajuce zvijezde (pulsari) :)
    Mislim da je ovo taj clanak o matter-antimatter energiji: http://science.howstuffworks.com/antimatter1.htm
    Nazalost, koliko ta (anti)materija moze biti korisna, toliko moze biti i nazadna za covjecanstvo... :(
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Ne znam da li je neko procitao best seler od Den Brauna, Andjeli i Demoni, gdje prica vodi do zaboravljenog tajnog bratstva i strahovitog oruzja unistenja LHC-a! Kada svjetski poznati harvardski simbolog Robert Lengdon bude pozvan u svajcarsko istrazivacko postrojenje da analizira tajanstveni simbol - urezan na grudi ubijenog fizicara -on otkriva dokaze nezamislivog: ponovnog ozivljavanja drevnog tajnog bratstva iluminata...koje je u knjizi prikazano kao bratstvo jace od masona, najmocnije podzemne organizacije od nastanka svjeta. Sve upucuje na to da se neminovno blizi cas konacnog obracuna bratstva sa Svetom stolicom...gdje bitka izmedju nauke i religije rasplamsava u rat.

    Sve u svemu pitanje knjige je kako je sve nastalo, da li je moguce da je iz nicega nastalo nesto i bas experimentom u superakceleratoru cestica se dolazi do saznanja da je moguce dobiti cestice antimaterije odnosno materije...Jacina samog teksta lezi u tome da nista sto je napisano nije plod ljudske fikcije vec se koriste dosadasnja saznanja iz kvantne mehanike i "micro fizike". Na isti kalup je napisana i Digitalna tvrdjava koja je ipak manje osporavana od Da Vincievog Koda ali po meni su Andjeli i Demoni "it makes you wonder" djelo!
     
  13. Pasha

    Pasha Komšija

    BBC "SPACE" serial Sam Neill je domacin,8 epizoda i bas je jedna o crnim rupama.. A svijet je nastao iz nistavila,tj Allah ga je iz nicega stvorio..Potvrdjeno jos devedesetih.. :)
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    Ko je potvrdio? Rijaset? :lol: :lol: :lol:
     
  15. GW

    GW Moderator

    Pasha vs sulu.
    Vjera vs nauka.
    Vječita tema.
     
  16. Pasha

    Pasha Komšija

    Hehehe..Vjera i nauka i ostali nobelovci,koji su dobili nobela za to otkrice....
    De mi samo reci moze li pepeljara slucajno da nastane? :wink:
     
  17. GW

    GW Moderator

    Naravno da ne može.Mora se prvo napraviti u tvornici. :D
    Šalim se. I ja sam vjernik.
     
  18. Pasha

    Pasha Komšija

    Ma nisam ja bio vjernik,al stari moj ne mozes da ne budes kad ti ljudi predoce dokaze..
    Najveci "Darwin-ovci" su morali da priznaju dokaze,jer su ih oni otkrili..A eto danas su Nobelovci covjece,
    a borili se protiv toga,hehehe..A to da neka drustva postoje i rade cuda i te stvari..Pa ko je njih stvorio covjece?
    Svi bjeze u nesto,kontas,te gatke,te zvijezde,te sihr,na neki nacin u nesto vjeruju,ali pogresno svakako.Pa mora znaci biti neko,ko je uspostavio zakone..Ta drustva nisu stvorila kosmos,nit su stvorila ovako precizne zakone,
    pa nisu ni sebi rekli ajd sad cu malo da porastem,pa cu da stanem da rastem,hehe :)
     
  19. GW

    GW Moderator

    Slažem se. Kad pogledaš sav taj smisao oko sebe, kako da ne pomisliš da je to djelo Savršenstva.
    Ali odosmo u offtopic. Zato kraj.
     
  20. Pasha

    Pasha Komšija

    Ma taman