Large Hadron Collider

Discussion in 'Generalna diskusija' started by monK, Nov 23, 2007.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pade specijalna teorija relativiteta.
     
  2. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ono sam pročitao na ozbiljnom forumu. Da ne bude da lupam, evo link: http://forum.hr/showthread.php?t=19723

    Prema onom što tamo piše postojali su neki pokušaji ranije za to, ali tek su u LHC-u uspjeli toliko ubrzati neutrine.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Kojem ozbiljnom forumu?
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    Biće da je to "forum.hr" :lol:
     
  5. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Ne znam samo šta je tu smiješno? Jesi ikad bio na podforumu Prirodne znanosti? Ja sam ih na prvi pogled ismijavao, ali kad sam otišao na taj podforum vidio sam da se tu stvarno okupljaju ljudi koji se razumiju u prirodne nauke. I vidio sam koliko veze nemam sa naukom, isto ko ti sada. Ne znam stvarno šta je smiješno, a da nisi ni provjerio vjerodostojnost.
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ne kažem da nisi u pravu, ali ne zalazim na taj forum ;) Moje znanje o nauci (koje istinu na volji nije veliko) nema nikakve veze sa mojim stavom o tom forumu ;)
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Odkud ti ovo da je 10% brze? :p Ja ono malo sto sam citao, toliko malo je brze da nisu ni sigurni je li greska u mjerenju ili nije.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    :smt003
    elitesecurity
    je jedini forum gdje ima jako dobre raje u tim pdf nauka.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dva puta su mjerili :)
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kakvih bolan 10%, jeste li ludi :D

    Ali koliko god samo pokazuje da je teorija relativiteta bulls*** kao sto su mnogi naucnici godinama govorili,
    i da je Tesla > Einstein.
     
  11. extibo

    extibo Komšija

    Fixed. :D
     
  12. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Imam i ja loš stav o ostatku tog foruma. Ali podforum Prirodne znanosti nikako nije toliko loš da treba odbaciti sve informacije odandje.
    Zato je i bilo zanimljivo što je baš na tom podforumu pisala ta vijest, koju niko nije potpuno osporio već se samo razvijala diskusija.

    Evo ga portal (uglavnom namjenjen za vijesti) u kojem je također potvrđena ova priča o mogućoj revoluciji u fizici.

    Ma najbolje da ti to izmjeriš. :lol:

    Pa možda nije 10%, ali nije toliko ni važno jer je ipak prekršena teorija relativiteta. Uostalom mnogi su govorili da je Tesla bio veći pionir moderne nauke od Einsteina. Ali kad se bolje razmisli, i ima smisla da je Tesla bio upravu jer je on ustvari sve svoje teorije dokazivo eksprerimentima. Dok je Einstein samo gledo u nebo i izmišljo formule.

    Šta mislite kakve će to posljedice imati na dijelove nauke koji su prisutni u našem svakodnevnom životu? Kako bi to moglo doprinijeti razvoju? Pod uslovom da sve ovo bude tačno.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ja samo znam da će roditelji kukat jer moraju djeci kupovat nove udžbenike iz fizike, a ovi stariji nastavnici još više, jer znamo kako oni znaju biti tvrdoglavi :lol:

    Naravno, ako sve to bude istina i sve što ide uz to ;)
     
  14. BoLa

    BoLa Aktivista

    Mjerenja su pokazala da je brzina neutrina veca od brzine fotona za ~60nS. To nije mala razlika. OPERa je nakon toga modifikovana kako bi se ponovio eksperiment i dobijen je INDENTICAN rezultat - ~60nS. Inace prvobitni eksperiment je bio dovoljno pouzdan da odma proglase otkrice(six sigma) ali zbog ogromnih implikacija na teoriju specijalnog relativiteta ocigledno su rjesili da ovo ponove :) Inace, manje poznata cinjenica je da nekoliko naucnika NIJE htjelo potpisati prvobitne rezultate. Nakon ponovljenih rezultata 4 nova naucnika su rjesila da potpisu ali isto tako cetvorica koja su vec potpisala su POVUKLA potpis.

    Dakle, jos uvjek se tu mucka nesto. Sljedeci eksperiment koji ce se izvrsiti u MINOSu cini mi se trebao bi da eliminise GPS tajming mogucnost greske, ako nakon toga se potvrdi ovo gore onda je vrijeme da se stvarno zabrinemo. :)

    A moje licno misljenje je da ce i bez toga standardni model pasti, jer svakako nisu nasli Higs Boson u LHCu da potvrde standardni model.

    Dobar blog za ovo je:
    http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Meni je 25cm nemam ja šta da mjerim. :smt006
     
  16. GW

    GW Moderator

    Nekim članovima jdnostavno nije mjesto na ovoj temi pa neka odu igrati lopte na plaži ili nešto.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nekima je izgleda i kraće nego što bi trebalo biti. Inače preferiramo basket.
    [​IMG]
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Teske rijeci. :mrgreen:
     
  19. exchanged life

    exchanged life Aktivista

    Opet zamrla tema. Šta je ovo, zar nikog ne interesuje moguće rušenje temelja fizike? :lol:
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Po čemu je STR temelj fizike :smt005. To je isto da ja kazem da je procesna fizika ili teorija haosa temelj fizike :lol: