LG-BIRAC KANALA

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by vanjki, Oct 16, 2009.

  1. vanjki

    vanjki Novi član

    Pozdrav

    kupio sam Lg televizor prije godinu i otisao mi je birac kanala.Model televizora je LG 29FSZANX.Nije plazma vec ima onaj ravni ekran i 100HZ je.Ne znam sta da radim u pm.Ove iz Stanica sam zvao ali tek od ponedeljka rade.SRANJE
     
  2. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ako mislis na daljinski , nabaci kakav univerzalac od 5-10 km do ponedjeljka ako je hitno :)
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    :mrgreen:


    Birač kanala ≠ Daljinski
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Birač kanala :smt005
     
  5. GW

    GW Moderator

    Pravac autopijaca u nedjelju i naći ćeš daljinski. Samo zapiši koji ti je TV, ako te bude pitao trgovac.
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    A ja šege i teme, opet ponavljam:

    Birač kanala ≠ Daljinski

    Kakav vas daljinski spopo. :lol:
     
  7. vanjki

    vanjki Novi član

    jbg ima glupi ljudi ovdje........hajd neka se uce :smt003 :smt003
     
  8. apdejt

    apdejt Overclocker

    Joj meni je davno otisao birac kanala na jednom starom TV i znam da je bio skup ko sam djavo tako da smo uzeli novi tv.

    Cudi me Nanijev komentar inace nisam zapazio njegove provale do sada na ovom polju ili nisam obratio paznju dovoljno. Inace kak vam Alibegovic rece birac kanala nema veze sa daljincem.

    Nego vanjki odakle si ??? Ak si u TZ ili okolici imao bih te uputiti kod dva lika
     
  9. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    tuner ? sta je , prosvjetlite nas malo roll-
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa birac kanala. "Elemenat" koji šalta kanale, odnosno, onaj koji prima signal sa daljinskog upravljaca i bira odredjene/snimljene frekvencije, ili ti ga tuner :D
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Aha . Hvala Nails
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Posto haman neki nisu upoznati reko da pogledam malo bolje. U biti. Napon koji se dovodi do tunera/birača kanala, pretvara se u odredjenu frekvenciju. A danasnji televoizori biraj ukanale digitalno, odnosno, nulama i jedinicama sto se pretvara u napon do tridesetak volti. So je logicno da svaki kanal ima svoku frekvenciju odnosno napon a svaki napon ima svoj binarni kod i odatle biranje digitalno.

    Posto "navodno" svi kanali nisu modulisani na isti nacin pa borqac kanala/tuner mora imati zasebni neki sklop koji odredjuje dal' je VL, VH, U i S. Zbog same te komplikaze, otkazujue jedno od kola, odnosno desi se greska na kolu tako da se gubi jedan kanal, ima los prijem odnosno, mislim da ovim putem otkazuje komplet birač kanala.

    Tako bi to nekako islo.
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Nisi obracao paznju dovoljno!

    TV se laicki sastoji iz prijemnika tunera, demodulatora i analogno-digitalni pretvarača.
    Birac kanala je izraz iz partizanskog doba i crt tubasa. To ne postoji vise jer je integriran direktno u tuner kod novijih plazma i LCD modela.

    5 godina vec da su svi kanali modulisani jednako za jedan sklop tunera. Analogni tuner ima jednu modulaciju koja nosi odredni frekventni raspon, DVB-T, DVB-C i DVB-S druge modulacije sa digitalnim transmisijama.

    Da nije tako, jedan bi "birac" kanala bio isti i za analogni i za DVB-T i za DVB-C i za DVB-S tuner, sto je nemoguce jer kad bi riknuo bilo koji od ovih tunera - riknuli bi svi sto nije tako.

    LG i uz to jos CRT - hilarious!
     
  14. apdejt

    apdejt Overclocker

    Hilarious ili ne momak se pravilno izrazio i tacno definisao koji mu je dio potreban bez puno analogno-digitalnog pametovanja :wink: i kakve veze ima sto je integrisan kod novijih plazma i LCD modela kada je momak nije ni spomenuo nista ni blizu za LCD ili Plazmu i pitao ja za CRT. :wink:
    U svakom slucaju volio bih da znam da li ti ga je servis uspio nabaviti i da li je bio skup kao sto su nekada bili.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Ti nisi komentirao momka vec moj post koji se mogao odnositi na bilo sta ;)
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Meni se cini da je nekom ovdje otisao birac tema. Nails, napravi svoju temu. Ostali, drzite se ove teme.
     
  17. amela.calkic

    amela.calkic Novi član

    Taj TV je 29FS2ANX a ne 29FSZANX.Tuner ima oznaku 6700SP0001A i košta oko 65 KM.
    Pretpostavljam da bi ga mogli naručiti svi LG servisi ,ako ga već nemaju.