LGA 771 to LGA 775 mod

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by KingT, Jul 31, 2013.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kako i naslov kaze moguce je LGA 771 procesore koristiti na LGA 775 ploci uz pomoc adaptera koji se zalijepi na procesor i koji ima ulogu da zmijeni mjesta dva pina procesora.

    Adapter: http://www.aliexpress.com/item/2013...0-CPU-LGA-771-Turn-755-Adapter/864318160.html, 10 komada - 14$

    [​IMG]

    S obzirom da su LGA 771 procesori jeftini zbog samog socketa koji koriste ovo mozda moze nekome posluziti da jeftino sastavi masinu solidnih performansi :wink:

    Quad Core Xeon E5450 3GHz, 12MB cache, 1333MHz FSB (ekvivalent Q9650) kosta 55KM :p

    http://shuter.pik.ba/artikal/7974185/intel-xeon-processor-e5450-quad-core/


    TheSource
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    cak radi i sa ddr3 haha :D nice King

    da li je problematicno ovo sto sjeku u maticnoj hocel moc onda radit ovi obicni 775
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Radit ce ponovo obicni LGA775 procesori, ono sto se odstrani na maticnoj su dva sitna komadica plastike gdje su ekvivalentni zarezi na LGA775 procesorima, a na LGA771 ih nema pa je to sto fizicki cini razliku.

    Ovo je odlicno za low-budget nadogradnju LGA775 masine. I dobrih LGA775 ploca se da nac za ~80KM.
     
  4. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ovo jedino ima smisla za one koji još uvijek imaju socket 775 ploču, a ne smeta im rizik, i malo rada. :D
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

  6. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Wow, svaka čast za temu. Ovo je super stvar, vrijedi radi eksperimentisanja ako ništa, imao ili ne 775 matičnu. Nafurao si me :smt003
     
  7. efo

    efo Komšija

    super stvar.. ako ko bude nabavljao tih adaptera, nek ostavi jedan :) pokusacu doc do nekog jeftinijeg xeona 771 pa to pokusati na svojoj ploci, trebalo bi moci, jer podrzava q9550 (na izvornom linku su pominjali da ako podrzava q9550, da bi trebali svi xeoni 771 takodjer biti podrzani, uz adapter naravno)
     
  8. Stryker

    Stryker Komšija

    Kakva je ploča potrebna za npr. ovaj Xeon E5450? Šta ako mi ploča ne podržava FSB 1333 MHz? Poslao sam Kinezu poruku, možda će pristati na slanje adaptera u BiH. :smt003
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ploca mora biti 1333MHz, FSB nativno, takodjer BIOS se mora modovati tj ubaciti u njega CPU ID za Xeon podrsku da bi radio.

    Zavisno koja je ploca vec imaju modani BIOS-i dostupni na netu koje treba flashati na plocu, pogledaj LGA 771 mod temu na overclock.net.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija



    Evo za one koji su mislili ovo radit.Lik je to uradio i sve je ok ali naravno performanse ovog procesora u svakodnevnim zadacima su lose.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  11. darsh

    darsh Aktivista

    Intel Xeon soc. 771 na soc. 775

    Za sve one koji imaju matičnu koja podržava soc. 775 i žele za 60-70km ubaciti quad core procesor i poboljšati svoj računar uz malo truda.



    Prije nego što kupite bilo šta provjerite da li vaša matična podržava procesore koji imaju FSB 1333MHz za Harpertown i Yorkfield-CL Xeon-e ili FSB 1066MHz za Clovertown Xeon-e.



    [​IMG]



    Također pripazite na TDP procesora, jer neke matične neće pokrenuti procesor koji ima TDP iznad 95W ili 120W.

    Evo maksimalni TDP za pojedine tipove Xeon-a:

    · L54xx series has a max TDP of 50W

    · E54xx series has a max TDP of 80W

    · X54xx series with a 1333 FSB has a max TDP of 120W

    · X54xx series with a 1600 FSB has a max TDP of 150W



    Provjeru da li vaša matična ploča podržava npr. TDP 120W možete uraditi tako što odete na stranicu od proizvođača matične ploče i pogledate CPU support listu i ako podržava neki procesor koji ima TDP 120W ili veći(npr. QX9650 ima TDP 130W) to znači da možete staviti Xeon-a sa TDP-om 120W.

    S obzirom da se u većini slučajeva kupuju Xeon-i E54xx(TDP 80W) pa ako vaša matična podržava Q9650(TDP 95W) onda će bez problema pokrenuti bilo koji Xeon E54xx.



    Kompatabilni chipset-i sa ovom modifikacijom:

    · P45, P43, P35, P31

    · G45, G43, G41, G35, G33, G31

    · nForce 790i, 780i, 750i, 630i

    · GeForce 9400, 9300



    Za ove chipset-e su prijavljeni problemi:

    · X48 and X38

    · Q45, Q43, Q35, and Q33

    · nForce 680i





    Modifikacije na matičnoj





    Jedina stvar koju morate na matičnoj ploči uraditi jeste ukloniti ove male vrhove



    [​IMG]



    kako bi mogli staviti procesor.

    Koristite neki oštar nožić(ja sam koristio skalpel) i budite vrlo pažljivi prilikom toga da ne biste iskrivili neki pin .





    Postavljanje adaptera na CPU



    1. Prije nego što počnete operite ruke, jer u slučaju da dotaknete ljepljivi dio na adapteru mogli biste oslabiti ljepljivost pa bi adapter mogao otpasti.

    2. Ako pogledate ovaj adapter kao što je prikazan na slici primijetit ćete da je gornji ćošak u kojem stoji slovo T ima dužinu samo jednog ovog pina(kružića) i ne prekriva nijedan drugi pin(kružić) na desnoj strani. Ukoliko je u vašem slučaju adapter duži odsijecite višak kako bi izgledalo kao na slici.

    Na nekim adapterima može doći neko drugo slovo(oznaka) umjesto Tako da ne morate ništa brinuti oko toga.



    [​IMG]



    3. Sad kada ste sve provjerili i kad sve odgovara skinite naljepnice sa ljepljivog materijala i namjestite ga na procesor.

    Ukoliko slučajno oslabite ljepljivi materijal ili ako nikako ne dodje na adapteru možete koristiti dvostranu ljepljivu traku tako da je stavite na ova dva dijela(gornji sa slovom T i donji sa strelicom) koji ne dodiruju nijedan pin(kružić).





    Korak po korak



    1. Skinite najnoviju verziju BIOS-a za vašu matičnu ploču sa stranice proizvođača matične ploče.



    1.1. Ukoliko imate AMI BIOS pomoću MMTOOL-a ubacite potrebne mikrokodove u taj BIOS Koji ste skinuli i nakon toga flash-ujte taj BIOS.



    [​IMG]



    1. Ubacite taj BIOS koji ste skinuli

    2. Odaberite CPU PATCH

    3. Pronađite mikrokodove(*.bin) i stavljajte jedan po jedan(pronađete jedan kliknete na njega i onda apply, pa opet isto za drugi i treći)

    4. Spremite to sve(Save ROM)

    5. Uradite update/flash BIOS-a sa ovom verzijom u koju ste ubacili mikrokodove.





    1.2. Ukoliko vaša matična ima AWARD BIOS:

    Trebati će vam slijedeće:



    · lga771_microcodes.zip

    · CBROM195.zip

    · intelmicrocodelist_v04a.zip

    · Najnovija verzija Bios-a za vašu ploču koji ćete naći na stranici proizvođača



    Prvo što treba je napraviti folder imena "BIOS" u root-u sistemskog diska C:\ i u isti raspakirati sve navedeno.

    Bios koji ste skinuli od proizvođača preimenujte u "BIOS.BIN"



    Napomena: Prije nego preimenujete Bios, provjerite da li vam je u Widowsima uključeno prikazivanje extenzije.

    (Neki programi kao VLC registriraju .BIN i .DAT fajlove na sebe i zato extenzija postane skrivena)

    To čete učiniti tako da otvorite Windows Explorer, odaberete Organize i nakon toga Folder and search options.



    Na View kartici treba makniti kvačicu sa Hide extensions for known file types kao što je označeno na slici:



    [​IMG]



    Nakon što ste preimenovali u BIOS.BIN treba pokrenuti Command prompt, najlakši način za ovo je da u "RUN" ili u "search" u start meniju utipkate cmd i pritisnete enter.

    Po defaultu kada pokrenete cmd stavit će vas u folder c:\users\*vaš username*\



    [​IMG]



    Slijedeće što trebamo napraviti je doći u folder BIOS koji smo prethodno napravili, utipkajte cd c:\bios i pritisnite enter



    Code:

    cd c:\bios



    [​IMG]



    Sada trebamo napraviti praznu datoteku imena NCPUCODE.BIN

    Code:

    type NUL > NCPUCODE.BIN



    [​IMG]



    Nakon toga treba izvući postojeće microkodove iz BIOSa pomoću cbrom195.exe i staviti ih u NCPUCODE.BIN



    Code:

    cbrom195.exe BIOS.BIN /nc_cpucode NCPUCODE.BIN



    [​IMG]



    Kopiramo nove microkodove iz lga771_microcodes.zip u NCPUCODE.BIN



    Code:

    copy /b ncpucode.bin +

    cpu00010676_plat00000004_ver0000060f_date20100929.bin +

    cpu00010676_plat00000040_ver0000060f_date20100929.bin +

    cpu0001067a_plat00000044_ver00000a0b_date20100928.bin ncpucode.bin



    [​IMG]



    Stavljamo read-only atribut na NCPUCODE.BIN da bi izbjegli brisanje datoteke nakon završenog update-a

    Code:



    attrib +R ncpucode.bin



    Ubacujemo nove kodove iz NCPUCODE.BIN u BIOS

    Code:



    cbrom195.exe BIOS.BIN /nc_cpucode NCPUCODE.BIN



    [​IMG]



    Vršimo provjeru da li su microkodovi ubačeni, ovo možete napraviti naredbom ili drag & drop metodom.

    Code:

    intelmicrocodelist.exe BIOS.BIN



    Ako ste sve učinili kako treba slijedeći microkodovi bi trebali biti dodani u BIOS:

    Code:



    CPUID=10676 UpdateRev=60F 2010/09/29 Checksum=8FE1A243 PlatformID=2

    CPUID=10676 UpdateRev=60F 2010/09/29 Checksum=8FE1A207 PlatformID=6

    CPUID=1067A UpdateRev=A0B 2010/09/28 Checksum=B007E7B0 PlatformID=2,6



    [​IMG]



    Iz rezultata se vidi da su kodovi uspješno dodani (označeni zeleno na slici).







    Ukoliko se odlučite za drag & drop metodu potrebno je samo prebaciti BIOS.BIN na intelmicrocodelist.exe.
    Nakon toga će se automatski otvoriti cmd i izbaciti slijedeći tekst:



    [​IMG]



    Sad kada ste ubacili mikrokodove potrebno je da uradite update/flash BIOS-a.



    2. Nakon toga uradite RESET BIOS-a na početne postavke

    3. Uradite modifikaciju na matičnoj kao što je objašnjeno iznad.

    4. Stavite adapter na procesor kao što je objašnjeno iznad

    5. Stavite procesor u matičnu kao što je prikazano na slici:



    [​IMG]



    prije nego što pričvrstite procesor provjerite da li je procesor dobro nalegao i ukoliko nije provjerite da li ste dobro skinuli plastične vrhove, jer ako procesor ne legne kako treba neki pinovi možda neće biti u kontaktu pa procesor neće raditi.



    6. To bi bilo to sad sve spojite i upalite PC i možete testirati stabilnost sa Prime95 ili nekim drugim programom.



    Link za download mikrokodova, MMTOOL-a, CBROM-a, intelmicrocodelist:

    http://www.sendspace.com/file/e8id0u
     
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    Ne znam zasto se patiti toliko kada mozes jednostavno uzet Q6600 koji je ~70km i overclockat ga na ~3.4 ghz bez problema.Sa dobrom plocom ide i do 3.8-4ghz.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Zato sto je Q6600 266MHz FSB, zato sto je 65 nm, sto ima 8MB cache, sto dosta vise trosi i uzasno se grije.

    Ovi Xeoni E54xx su ultra jeftini, 333MHz FSB, 12MB 45 nm itd a i cool je :D

    Xeoni se mnogo bolje i lakse overclockaju i manje griju i trose.
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    dobro,naravno da je kul kad te neko pita koji ti je procesor a ti kaze overclockan xeon etc etc :D ali prvi put cujem da se xeoni lakse overclockaju.

    edit : evo moj q6600 na 3.3ghz,40c idle,60-65 u full loadu sto i nisu lose temperature ovaj proc.

    [​IMG]

    edit2: samo da kazem da mi je ploca smece (pw5 dh) koja ima 1066 FSB,siguran sam da je neka bolja sa 1333,proc isao na 3.6 ghz like np :D
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Xeoni na 775 socketu su u stvari probrani procesori koji su identicni sa desktop verzijama, samo su bolji primjerci koji rade na nizoj voltazi , koji manje trose i manje se griju.

    Zato je OC laksi npr taj isti OC od 3.4GHz jedan Xeon E5440 (identican sa Q9550) postigne na 1.15V .
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako ti treba taj napon za 3,3GHz nema sanse da ce ti taj cpu ici na 3,6GHz. Meni je za 3,3GHz na q6600 trebalo 1,28V, a za 3,6 1,46V i tada treba monstrum od kulera i super propuh u kucistu da to hladi, ljeti sam spustao na 3,4GHz.
     
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    @dmr : ma vdroop me ubi.Kad opteretim cpu,na cpu-z pokazuje voltazu od 1.36.Trazio sam da uradim pencil mod za ovu plocu ali nema slika jer je stara ko biblija >.<
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, ja prvo sto sam uradio na ploci kada sam je kupio je bio vdroop mod :)
     
  19. Decerto

    Decerto Komšija