Linksys WRT54GS i 3rd party firmware

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ReNNo, Jul 16, 2009.

  1. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Procedura je ista-znaci web interface,firmware...Kao i kod tog ddwrt-a koji imas-po pravilu si prvo trebao staviti mini generic verziju pa nakon toga standard.Moguce je da si stavio odmah standard i da je proslo,znaci nije obavezno ali je preporucljivo(objasnjenje imas na ddwrt-u)
    Free zona na EPN-u radi kao i na bihnetu recimo,kablovski modem uspostavi,hajmo reci jedan vid bridge konekcije preko koje onda ti iniciras pppoe sesiju.I za ove standard varijante to je to-recimo ako napravis pppoe konekciju na samom racunaru i probas se konektovati nece moci-jer ruter vec ostvaruje jednu.Relay ti ovo dozvoljava,znaci bez obzira sto je ruter konektovan,ti sa racunara mozes inicirati sesiju.
    E sad,hoces li ti to uraditi sa drugog racunara,virtualne masine,ili ces u samom ruteru napraviti dvije konekcije pa tabelama definisati rutiranje,ili ces ga staviti da ti bude PPPOE server -do tebe je.
    Ja ne znam da li ti provajder dozvoljava to-mozda bi najbolje bilo prije testirati to instalacijom Raspppoe-a dodatnog http://www.raspppoe.com pa probati dvije konekcije,ili sa virtualnom masinom...
    Brzina se mora dijeliti jer nju definise sami modem,odnosno mac adresa istog gdje ti pri samom paljenju modema provajder tftp-om uploaduje config file gdje definise parametre...Djelovanje na ovo je vec hakiranje i ne znam koliko je ovdje dozvoljeno pisati o tome :).....uglavnom ako te i to zanima prosurfaj o pojmovima TCNiSO,Haxorware,JTAG, i sl
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kod mene ne moze ni mini, nego micro jer mi je v.7 koja dolazi sa manje memorije.

    A kao sto sam gore napiso, nije potrebno da pravim novu PPPOE koneciju da bi se konektovao na FZ, nego je FZ lokalna mreža sa serverom (LAN).
    Ali problem je sto kad se ja konektujem preko routera na internet, izgubim mogucnost da se konektujem na te lokalne linkove.

    Ta opcija koja bi omogucila lokalnu vezu sa serverom u isto vrijeme kao i internet konekciju zvala bi se "Dual PPPOE" aka "Russian PPPOE"
    Jel te opcije imaš u specijalnoj verziji DD-WRT-a ?
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    problem je to, sto default routa koju kreira pppoe konekcija ima vecu metriku od default route prema lokalnoj mrezi providera, te s toga pppoe konekcija UVIJEK ima prioritet. mozda bi problem rijesio izjednacavanjem metrike jedne i druge route, a sad je pitanje da li ti to router dopusta. ne znam da li to router dopusta da iskljucis kreiranje default route prilikom konektovanja na pppoe. vjerovatno bi problem rijesio manuelnim kreiranjem default routa.
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Mislis na ovo?
    [​IMG]
     
  5. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

  6. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    U mene je wrt54gs.
     
  7. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Isto je,isti je firmware,ista je to serija-GL,GS,G2...
    Edit:
    Sustina je da sve to radi na linuxu,samo je stvar kolicine memorije i na osnovu toga negdje moze "jaci" firmware sa vise opcija,negdje slabiji..
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Možeš mi malo bolje objasniti šta se treba upisati jer nije bas najbolje prevedeno sa ruskog.
     
  9. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Web Interface Method of Loading Scripts onto Router
    Prerequisites

    * Know how to use and access Web Interface
    * Know the sequence of commands you'd like to run every startup
    * (optional) test commands at the command line to ensure correct operation

    Instructions

    1. Using the Web Interface, goto the Administration tab.
    2. If available, go to the Command subtab, otherwise go to the diagnostics subtab.
    3. Type the commands you wish to run every startup into the Commands: dialog box (place each command on a newline using the enter key, and if the command isn't something that stops running after a moment, put a '&' after the command)
    4. Click the Save Startup button at the bottom of the page if you'd like the commands to save into the rc_startup variable (you may need to scroll). Save Firewall will save the commands into the rc_firewall variable.

    http://www.dd-wrt.com/wiki/index.ph...terface_Method_of_Loading_Scripts_onto_Router
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Dosao sam ja do command shella i ukucao sam slijedeće:
    ifconfig vlan1 10.10.0.5 netmask 255.0.0.0 broadcast 10.255.255.255

    Nisam siguran gdje sta trebam upisati jer je ruzno prevedeno sa ruskog.

    10.0.0.5 je IP adresa u lokalnoj mrezi na koju se konektujem preko KDX klijenta.

    I pokušao sam je pingati i pinga.
    Ali kada se pokusam konektovati sa KDX klijentom tu nastane problem.
    [​IMG]
     
  11. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    10.0.0.5 je adresa koju dobijes u lokalnoj,dobijes jos i masku i gateway pretpostavljam.....koji su?
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Adresa koju dobijem u FZ je 10.10.14.53.
    Subnet mask je 255.255.255.0
    Gateway je 10.10.0.2

    10.10.0.5 je adresa na koju se konektujem preko KDX klijenta (adresa koja je u lokalnoj mrezi).
     
  13. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    znaci ovako ide:
    ifconfig vlan1 10.10.14.53 netmask 255.255.255.0 broadcast 10.10.14.255
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Sad ne mogu ni pingati 10.10.0.5
     
  15. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Nisi je ni onda pingao,ti si u prvoj komandi svom vlanu dodijelio tu adresu i pingao si svoj ruter-ifconfig znaci interface configuration.
    Ja sam pretpostavio da se radi o vlan1-ali ne mora biti,to bi trebao znati-kako ti je definisana ta konekcija,kao br0,br1,eth0-i onda to upisati iza ifconfig komande.Nakon toga ide adresa koju zelis dodijeliti i maska-a onda i broadcast.
    Za tu tvoju ip adresu kalkulacija izgleda ovako:
    Address: 10.10.14.53 00001010.00001010.00001110 .00110101
    Netmask: 255.255.255.0 = 24 11111111.11111111.11111111 .00000000
    Wildcard: 0.0.0.255 00000000.00000000.00000000 .11111111
    =>
    Network: 10.10.14.0/24 00001010.00001010.00001110 .00000000 (Class A)
    Broadcast: 10.10.14.255 00001010.00001010.00001110 .11111111
    HostMin: 10.10.14.1 00001010.00001010.00001110 .00000001
    HostMax: 10.10.14.254 00001010.00001010.00001110 .11111110
    Hosts/Net: 254 (Private Internet)

    Znaci tek kad uspostavis ovu konekciju ides na adresu servera
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da, odaziv je bio <1ms sto znaci da nesto pingam sa svog racunara.

    Evo kako izgleda routing tabela dok nisam konektovan preko pppoe konekcije:

    [​IMG]

    Šta mi je onda rjesenje?
     
  17. GW

    GW Moderator

    Priključiti kabl sa modema u LAN port na ruteru. :D
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ma mogu ja na FZ i kad samo u postavkama routera odaberem automatic configuration (dhcp), ali onda nemam interneta.

    Želio bih oboje u isto vrijeme kao što se može kada je modem direktno priključen na računar.
     
  19. GW

    GW Moderator

    Ja sam do daljnjeg od toga odustao. Nisam mogao naštimati nikako. Nisam siguran da se to može uopće izvesti sa tipičnim routerom.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja mu fino rekao da ne moze, a on mene ne slusa.... ponudio mu rjesenje, on nece to, hoce svoje..... ja nisam vidio do sada NIJEDAN router koji istovremeno na WAN portu moze biti i DHCP i PPPOE client.