Linux? Anyone?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by BiceBolje, Aug 6, 2005.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nabacih i ja sebi Linux, i to SuSE 9.2, radi idealno i odlično, još se uhodavam, ubrzo ću da zaboravim Windowse, naravno da imam i XP u dual boot, ali ga koristim kad hoću igrati igre, a njih slabo i igram (što će se promjeniti kada uzmem 6600) i kada trebam nešto uraditi u Photoshopu, ostalo ide pod Linux.

    Ima li još ko od vas Linux?
     
  2. DC One

    DC One Aktivista

    Takode koristim SuSe Linux 9.2 u dual boot-u sa XP-om, do sada se pokazao kao odlican OS
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Vjerujem ti, sa malo konfigurisanja i truda Linux može bit zvjer. Vremenom se još i nauči, pa si na konju. Znate, meni je puko film, ne mogu se ja zajebavat, da mi u po rada sruši program...

    Znaš šta bi mi valjalo, kad bi napravili Corel Draw i Adobe Photoshop pod Linuxu, Windowse ne bi ni koristio.
     
  4. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Imam ja Slackware,Vector SOHO i BHLD.Nisam trazio ali garant ima zamijena za Photoshop..
    ..a i ako nema ima Wine(http://www.winehq.com/)
     
  5. DC One

    DC One Aktivista

    Kao zamjena za Photoshop postoji The GIMP, jako dobar program koji ima vecinu mogucnosti Photoshopa
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    I oko toga sam se malo igrao, ali nisam ga puno dirao pa nisam ni shvatio, ali ima još vremena, Linux imam samo 24 sata...

    Uglavnom, sve preporuke.
     
  7. [tota]

    [tota] Aktivista

    Razmisljao sam i ja da predem na linux, uzi izbor mi je bio Suse i Gentoo linux, ali nikad nisam presao jer iskreno kad vidim sve one komande "userem se" :)
    I je li tesko, ono koristis tek 24 sata ali eto prvi dojmovi...
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    probaj Ubuntu Linux. za pocetnike (a i malo naprednije) je prilicno dobar.
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ma ja se u principu volim patit, dojmovi su fantastični, računar dobiva novu dimenziju, usudio bi se reći da je Linux i jednostavniji za neke stvari, npr. news reader je puno puno bolji i jednostavniji od MS-ovog govneta. I još poneke stvari, ali prava stvar je što kroz distribucije dobiješ većinu softvera koja će ti trebati u svakodnevnom radu. Da ne spominjem što je puno puno stabilniji, što vjerujem i vi znate. Jedini problem na koji sam naišao i u budućnosti ću da ga rješim je kompajliranje programa, i instaliranje istih iz tar.bz arhiva. Doduše imaš .rpm fajlove (što je pandan .exe u Win), ali njih nema baš previše jer se oni razlikuju po paketima tako da ne možeš instalirati .rpm namijenjen za SuSE npr. na Red Hat. Ali kažem, većinu potrebnog softvera dobijaš uz samu distribuciju, ja sam odabrao SuSE jer i nisam imao nijednu drugu, iako ću u budućnosti vjerovatno probati više njih. I usput rečeno, SuSE Linux je puno ljepši od Windowsa, a funkcionalnost? a stabilnost? Probaj.
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    sta kazu koja distribucija je najbolja - hocu da instaliram jedan kako treba, pa da se ne peglam s ostalim.
    mozes li recimo naruciti da ti besplatna distribucija dodje postom. ja sam recimo narucio nekoliko ubuntu cd-ova i dosli su za nekih 20tak dana. moglu li se i neke ostale distribucije "dzaba naruciti" da ne skidam 3 citava cd-a s neta a hocu da imam najnoviju verziju.
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Možeš. I to odavde: http://distribucije.linux.org.ba/

    Hm, SuSE je user-friendly distribucija koliko sam ja mogao zaključiti, uostalom imaš tamo forum, pa malo istraži, mislim da u najbolje spadaju SuSE, Red Hat, Mandrake, Debian, a imaš i bosansku distribuciju Linuxa BHLD.
     
  12. jeretik

    jeretik Komšija

    I meni vadi zivce Windows, mislim da cu u bliskoj buducnosti za igranje nabavit neku konzolu, a za OS cu uzet Linux (hvala na preporuci, BTW - SuSE 9.2, velis dobar?)
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ja cu nabaciti SuSe 9.3 ako uspijem gdje zbaviti retail verziju. cuo sam da je na dual layer dvd-u. :x
     
  14. Esh

    Esh HWB

    prije par sati sam se osvrnuo na to, mozda ce ti ovo biti zanimljivo:
    http://tech.blogger.ba/arhiva/2005/08/07#61313
     
  15. Esh

    Esh HWB

    opcenito za linux distribucije vazi da je suse "najbolji za pocetnike" iz prostog razloga sto je najveca vjerovatnoca da ce vam nakon instalacije "sve raditi" tj. da se necete morati muciti sa instalacijom dodatnih drivera... nakon nekih par mjeseci onda krece prava potraga za distribucijom koja odgovara vasem profilu (znam da zvuci smijesno) tako da cete na raznim forumima moci procitati kako se ljudi ubijaju u raspravama koja je distribucija bolja i zasto...

    na kraju se sve to pretvori u sport i instaliranje / probavanje novih distribucija postane dio koristenja racunara 8) prilicno ludo, moram priznati..
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Javnem da li će se i meni desiti isto to... Iako nisam takav tip, ali...

    @jeretik
    Da, velim da je dobar, a ti nabavi 9.3, jer kako mi jedan reče i pola godine za Linux je stara verzije, što je otprilike i luft između 9.2 i 9.3.

    @Iron Maiden
    Imaš, meni se čini retail da naručiš od tih, samo što je na CDovima.

    To vam je to, dobri ljudi.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Gledao sam na netu i nasao Novell SuSe Linux 9.3 Professional, jel to to sto ovi nasi distribuiraju, ili je neka druga verzija.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Vjerovatno jest. Možeš ih pitati, jedino nisam siguran za Professional, u svakom slučaju provjeri kod njih, tako ti je najsigurnije.
     
  19. phactor

    phactor Novi član

    ...za sve one koji se boje instalacije Linuxa, igranja sa particijama itd postoje i Live CD distribucije Linuxa (ima ih tovar a najpopularnija je Knoppix), za one sto ne znaju o chemu se radi ukratko: kompletan sistem se nalazi na CD-u i sa CD-a se i boota, znachi nema instalacije (mada je i to omogucheno kroz sam OS uraditi, npr opet Knoppix), ja imam neku staru machinu bez HDD-a na kojoj redovno vrtim Knoppix...:)

    neko je gore spomenuo wine, a evo ja chu spomenuti wineX, a evo i par zanimljivih linkova:
    http://www.transgaming.com/news.php?newsid=119
    http://www.blizzpub.net/petition/

    ...za sve one koji se tek susrechu sa Linuxom obavezno je da malo zavrnu rukave i prouche neka osnovna How To Linux dokumenta, kojih je opet krcat net...
     
  20. phactor

    phactor Novi član