LINUX or not to LINUX...

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by abasi, Jun 17, 2004.

  1. abasi

    abasi Aktivista

    Nisi Lud, koji ce ti to vrag...

    Dosadio bih ti za 5 dana..
    Ma neznam to je moje misljenje, ali ja to nikda ne bih install. na komp..

    poz.. ;)

    Ma install na koji dan dok ti ne dosadi, nije tesko vratiti na WIN. :D

    ...
     
  2. Esh

    Esh HWB

    mislim da ljudi imaju stvarno pogresno misljenje o linux operativnom sistemu..

    po pitanju sigurnosti, linux je 2 koraka ispred bilo kojeg microsoft-ovog operativnog sistema, ima sve mogucnosti kao i ms-ov os, a sad da ne bih ulazio u neka megaopsirne rasprave, mozda jedini konkretan nedostatak linuxa opcenito je nemogucnost igranja novih igara, mada se to moze emulirati, ali eto recimo da je to problem..

    ako nisi neki gamer, mislim da u linuxu mozes uzivati, a da ti ne govorim jos kako ti jos znanje na linuxu moze pomoci ako bi se nekad negdje zaposljavao, razvijao neke aplikacije i sl.

    ako ti bude trebala pomoc oko izbora distribucije i sl, samo reci..
     
  3. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    hehehe...
    pa, i nisam neki gamer...svidja mi se shto je LINUX sigurniji od windoza; makar ja ne mogu da chujem stalno vijesti o tome kako je pronadjena sigurnosna rupa u WMP-u, ili Internet Exploreru ili u samom sistemu...svakih 5 dana izlazi nekakav posrani virus,crv,trojanac koji napada WIN OS,te na Microsoftu stalno nekakvi patchevi...meni to ide na ZHIVAC :)...
    shto se prostora tiche,imam 2xbarracudu od 40GB (dovoljno ;D)...bitna mi je i kompatibilnost sa raznim hardwareom (USB uredjaji, CABLE modem -uskoro :), itd.)...
    znachi, mogu imati i LINUX i WINDOZE u isto vrijeme!?
    ja sam negdje chitao da je SuSE distribucija kvalitetna....
     
  4. Esh

    Esh HWB

    slazem se s iznesenim osim sa slijedecim:
    to je malo pretjerano buduci da je to jedan od osnovnih problema linuxa jer inzinjeri cesto ne razvijaju drivere za linux pa ljudi odustaju od os-a jer nemaju drivere za graficku (npr. sis bas ne podrzava linux) ili cesce za neki modem i sl i sl

    sve se to u vecini slucajeva moze rijesiti, ali potrebno je vremena i istrazivanja, no na zalost svi ocekuju da sve bude super u roku od 5 min nakon instalacije
     
  5. Shenron

    Shenron Komšija

    btw: ljudi koji koriste SP2 za WInxp kazu da je to sada u biti totalno drugi OS. Al vidjet cemo to tek kada izadje gotova verzija, jer sada imaju problema upravo sa onim sto im je "glavna fora".
     
  6. d0ga

    d0ga Aktivista


    ja ovo govorim iz lichnog iskustva :wink:

    eto na windozima sam uvjek imo nekih problema sa driverima...a sad na SUSE 9.1 nikakvih...hajd eto i knoppix 3.3

    nije instaliacija bash 5min :lol: barem nije kod mene bila .. :)
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Heh ... knoppix i suse. Da vi samo znate koliko tu modifikacija ima da bi OS bio onako integrisan kao sto jeste u ta dva.

    Ako hoces nesto da naucis o linuxu, uzmi debian ili gentoo. Vecina OpenGL igri radi na linuxu, sto sta vise cak i bolje nego na windowsu.

    Linux je siguran samo onoliko kolko ga ti napravis da jeste. Google : debian security how to. To bi vam trebalo dati kratak uvod u linux sigurnost.

    Ako u linuxu nemas problema, onda ne radis nista drugo do klikas one fine ikonice u KDE.

    A instalacija debiana na malo brzoj konekciji traje oko 7.5 minuta. Nisam jednom probao :p
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja znam da je linux bolji, al sam jos uvijek glup za njega...pa sam na windowsu...
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Ma i ja jedva imam pojma o linuxu, al polako ucim. :oops:
     
  10. Esh

    Esh HWB