Litecoin (virtualna valuta)

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Sena, Apr 3, 2013.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    ko je spominjo vrijeme, pitam za cijenu. Sto bi neko kupio sad po 25 ako je bilo ili ce biti po 5?
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nije bitna kupovina drug, nego prodaja u ovom trenutku.

    Cuo si sta Zeleni govori, jer postoje ljudi koji imaju i do 30.000 LTC u steku, a neki bacaju HDD sa milion BTC u smece :D

    Cilj je da se ti "stock holders" namame :D
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja to al pitam se kome se prodaje (kome se isplati kupiti sada po 25) i da li se u svakom trenutku moze prodati po trenutnom kursu?
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mozes prodati kad zelis po trenutnom kursu.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Onom ko ima 300 BTC i 30.000 LTC i 10.000 USD na racunu i zeli da ima vise od nekog ko ima 303 BTC i 30.300 LTC i ko zna koliko para :D

    Neko razmislja o par feninga zarade po coinu kada trguje, neko ko ima puno para ili coina, jer tguje npr proda odmah (lupam) 100 LTC i saceka malo i kupi opet 100, ali napravi zaradu od 30, 300 ili 3000 USD pri tome.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sve je to jasno, ali sto bi neko takav ko hoce da ostvari zaradu kupovao sada kada je skup ili najskuplji? Samo da bi imao vise od nekog drugog? :D Ali eto ako se moze prodati kad hoces i po najskupljoj cijeni onda ovo nije ni bitno.
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prebacio sam 1.23 LTC koliko mi je stiglo na cryptsy, ljetos nije vrijedilo ni 2$ a sada oko 24$, uglavnom uzeo sam 31000 DOGE coinova za to :D

    S obzirom da je DOGE veoma nizak (0.77$ za 1000 doge), mogu izgubiti samo ako skroz propadne :D, kada skoci onda ga trade za BTC :)

    Steta sto ljetos nisam rudario pa da imam bar 10 LTC sad zaboravljenih na nekom poolu :twisted:
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    LTC u ovom trenutku $19.47, ne znam otkud ti $24.
     
  9. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa napisao sam da sam prebacio 1.23 LTC, 1.23 x 19.47 = 23.94$
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D

    Kako ne razumijes, "njemu" nije skup.

    Ovako..imas ti 1000 LTC (boli te briga za sve) i trgujes na berzi.

    Berza ima neko radno vrijeme kao i sve drugo sto radi :smt005 npr od 9-15h i za tih 6 sati LTC promijeni svoju vrijednost (lupam) 18 puta, pa kupujes po 19,73 u 11:23, prodas po 19,74 u 11:24 (lupam primjer-ne znam tacno kako radi LTC-BTC berza), ali to je sustina i zaradis 0,01 USD od te jedne transakcije.

    Belaj je tvojih 1000 LTC koji leze kod tebe na racunu, para ima (neko ulozio)-robe nema (ti neces da prodas 500 LTC). To znaci da se u jednom trenutku vremena npr u 12h na berzi nalazi milion LTC sa kojima se trguje, a potraznja je milion i onih tvojih 500 sto neces da prodas :D pa vrijednost LTC-a raste kako bi ti prodao svojih 500 LTC. Postoje neke slozene matematicke formule koje sve to racunaju.

    Sa druge strane, sve je vezano za nesto npr USD za naftu (koje je sve manje) pa imamo (lupam) 18 USD po barelu i ulozim ja milijardu dolara u Rafineriju. Dao sam pare, a naftu ocima nisam vidio-investitor ili pokrice. Sa naftom se trguje, sirovina, energetski resurs, koristi se za proizvodnju...lista je bezkonacna...a ista se koristi u kamionima koji rade na gradilistu Rafinerije :wink:

    Tako za LTC moze biti pokrice elektricna energija (koja se trazi sve vise) koja se trosi kao resurs pri proizvodnji istog. Da bi proizveo elektricnu energiju potrebno je napraviti elektranu, a da bi napravio elektranu "neko" mora dati zivu lovu :D
    Ta ziva lova se koristi na burzi, ulaze se u kolicinu LTC na burzi potraznjom za onih tvojih 500 sto neces da prodas, a ta lova nije sva potrosena obzirom da se elektrana ne moze napraviti istog momenta :D

    Cilj je postici milijardu LTC i vise, mnogo vise, na berzi i 1000 ljudi sa po milijardu LTC na racunu.

    Kada sam ranije govorio o USD, spomenuo sam da se dnevno proizvede 100 miliona USD=ogroman trosak, ali za jedan dan. Koliko se LTC proizvede za 1 dan i koliki je trosak !?!
    Novci su u Banci i korisnici imaju kartice sa brojem para sa kojim raspolazu i fazon je da se placa karticno, a ne gotovinski jer proizvodnja paprine novcanice kosta, krivotvori se, podere, stavi pod jastuk :D
    Zamisli da svaki Kinez da stavi 1 USD pod jastuk, nema bar milijardu dolara na trzistu i proizvode dnevno 100 miliona, te nemogu nadoknaditi gubitak od 900 miliona USD.
    Zato zamisli da postoji balans npr 10 LTC = 1 kW struje na berzi kao zvanican kurs, nema pod jastuk nista osim kartice iz Banke i da na kartici te svoje Banke primas platu u LTC-nepoderivo :smt005 i bez roka trajanja.

    Zasto neko ne napravi masinu koja ce odmah napraviti te milijarde LTC=da bi ti dao zivu lovu i kupio AMD karticu i platio struju :wink:
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozz rudari :) :) kao sto su neki upoznati, Vircurex berza je uvela novinu, a radi se o tzv "Frozen Balance". Naime, prije par dana, Vircurex je izdao ova obavjestenja redom:

    23 Mar 2014 - Freezing of current BTC, LTC, TRC and FTC account balances (ovaj dio pod Announcement)

    25 Mar 2014 - Migration completed (ovaj dio pod Update)

    Da li su ikome zamrznuti coini? Ebo ih caca lopovski, meni zamrznuli 1,51BTC-a i 4,12LTC-a, i boga pitaj kad ce mi novcici biti dostupni :( u obavjestenju kazu ovo

    sto znaci moze biti sutra, a moze biti za mjesec :( hajde da su mi zamrznuli jedne coine, ali oni su zamrznuli sve navedene coine (BTC, LTC, FTC i TRC) koje sam imao na accountu, sto je nefer. navodno imaju ~90000 accounta, a na 355 accounta su zamrznuti BTC-ovi, i ja peh upo u tih 355 cccccc
     
  12. efo

    efo Komšija

    Pa koji vrag drzis tolike pare na tamo nekoj berzi, zasto ih nisi drzao u walletu? Posebno kad su najavili taj freeze unarpijed :)
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    zato sto sam ih taj dan obrno tamo cccccc dio bicoina koje sam imao na Bistampu sutnem na Crpytsy, kupim za njih Dogecoine po cijeni od 0.00000117BTC, prebacim ih na Vircurex, i tu prodam po cijeni 0.00000170BTC-0.0000019BTC, i taj dan zaradim skoro 0,5BTC-a, tako da mi je sve coina sto sam imao zavrsilo na Vircurex (i ono sto sam imao na Bistampu i ovo sto sam zaradio preprodajom). Nisam ih drzao na Wallet-u zato sto tu ne mogu s njima trgovati :D
     
  14. efo

    efo Komšija

    Hajd valjda te nisu opeljusili, iskreno se nadam da nisu. Znam da ne mozes trgovat kad su ti coinovi u walletu, al tamo su najsigurniji, ako imas one dodatne zastite :D
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hipotetičko pitanje: kolika je mjesečna dobit sa dvije blago klokovane R9 290 (non-X), ukoliko lično ne plaćam struju.
     
  16. Neraa

    Neraa Aktivista

    oko 200KM/mjesečno ako računaš trenutnu cijenu LTC i diff i ako ne plaćaš struju kako si naveo
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ta kartica, blago clockovana, moze dati ~820kH
    Korisiti ovaj calculator da sracunas profitabilnost.

    http://www.coinwarz.com/cryptocurrency
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mining sve manje isplativ kako skace difficulty. LTC i dalje oko $15, desi se da dodje do $17 ali to je kapak. Trebale bi uskoro doc R9 280 (najisplativija 384-bit kartica i generalno najisplativija preko 256-bit) i R7 265 (najisplativija 256-bit kartica) pa da mining bude isplativiji, barem sa gledista cijene hardvera.
     
  19. efo

    efo Komšija

    Garant je AMD napravio superracunar pogonjen sa milion ovih R9 280x recimo i rudare ko baje, pa difficulty skace opasno. Ne vidim razloga zasto ne bi tako nesto uradili. Ili je mozda stvarno napravljen ASIC za alt valute pa se tvorci bogate prije nego difficulty previse skoci, kad ce ASIC ponuditi sirem trzistu. :D
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako je 200-250KM mjesečno, slabo je to, a (skup) hardver radi na maksimumu gotovo sve vrijeme.
    Treba ti 7-8 mjeseci samo da isplatiš hardver a ko zna u kakvom će stanju biti kriptovalute za godinu i više. Hvala na odgovoru odgovorima svakako.