1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    BTW pogrešno radite ove testove. Taj prvi test uopšte ne optereti procesor

    Uzmite samo test Stress FPU, to pravo opterećava procesor pa malo ostavite i vidite kakve cete vrijednosti dobiti.
    Evo recimo kako se I7 ponaša pod opterećenjem i OC-om, ovdje sam prekinuo test, jer se temp vrtio u krug, gore dole stepen.
    [​IMG]
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Odradio sam tako i iste temperature dobio nakon cca 5 minuta
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Evo Tale :)

    [​IMG]
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    adsubzero@, koliko vidim sa tvojih slika...

    +5V je 4.050 idle ili 4.020V kada opteretis sistem,
    +12V pada ispod 12 kada opteretis sistem na 11.880V

    Pored toga, HDD ti ide do 48C pod opterecenjem, pa kakav ti je ovo CHA1 ventilator na 350 rpm?

    Vjerovatno je to onaj od 20 cm/750 rpm koji kod mene radi na tih 750 rpm.

    Ja sam straznji ventilator postavio u 5.25 prostor;
    [​IMG]
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da to je malo čudno, meni je uvijek vrijednost 5.005 i 12.020, imamo istu napojnu.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ocitanje je sa ploce a ne direkt iz napajanja.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Malo cudno-da, ali treba uzeti u obzir da AMD nije mjenjao chipset izlaskom novih procesora.

    Mislim da bi mogao pokusati sa starijom verzijom bios-a, drajvera maticne ploce i sl...npr F7(a) je beta bios.

    Evo bas gledam po netu, DDR3 ide u bijele slotove;
    [​IMG]
    http://www.tomshardware.co.uk/forum/327693-30-agesa#.
    (covjek vratio ram na 1333 MHz).

    Treba pogledati preporuceni bios za reviziju ploce, pa je F6 za rev.1.0 i B2 stepping;
    http://www.gigabyte.com/support-downloa ... x?pid=4122
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma ne mora ni ovo ništa da znači, možda senzor nije dobro kalibrisan, ova očitanja napona ne mora da znači da su tačna sve dok se ne izmjere multimetrom.
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    U biosu su ocitanja za 3.3V i 12V unutar 3% ogranicenog odstupanja.
    Za 5V mi je toliko pokazivalo i na staroj napojnoj, tako da ne vjerujem tom ocitanju u aplikaciji.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Eto zbog toga sam predlozio GPU-Z, jer je KingT u svom prvom postu sugerisao na downclock, pa ti GPU obara npr gpu core clock dok se grafika ne ohladi malo...
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa evo napisao sam vec da je problem bio u tome sto je bila ukljucena opcija "Dynamic Fur" zbog koje mi se ono desavalo.
    Igrao sam jos malo igru nakon sto sam je iskljucio i koliko mi se cini sve je bilo ok.
    Jos uvijek mi ostaje onaj problem sa downclockom procesora, ne mogu da skontam tacno zbog cega se to desava.
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    Kakav sad downclock procesora , odakle to ?
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma ono za pistanje, istovremeno se desi (pretpostavljam) i underclock, iako nema nikakve naznake, jednostavno se "ohladi" na par sekundi.
     
  14. Benq

    Benq Komšija

    Trebao bi to upratit kad pocne da pisti jel bude i underclocka , sa pretpostavkama nemamo nista ...
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Eliminisali smo PSU, sumnjam da je do procesora, ram i matična, su sljedeće komponente.
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Odradio sam memtest86+, ne znam šta se još može učiniti, a za matičnu koliko znam ne postoji neki metod za testiranje.
    Kažem već, nigdje apsolutno ne piše da se smanjila frekvencija cpu niti load, ali se smanji temperatura nekih 10-15C i smanji rpm venta.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sub de ti nama reci.
    Jel ovaj problem imaš odkako si kupio računar.
    Ili nakon što si mijenjao određene komponente i koje?.
    Navedi nam informacije i promjene na svojoj konfiguraciji i kad se problem pojavio.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Sa starom konfiguracijom nisam imao ništa od navedenih problema.
    Nedavno sam nadogradio sistem, uzeo novu grafičku, a zatim cpu, matičnu i ram, pošto mi je cpu bio usko grlo.
    Od starog sistema je ostala napojna i taj hdd.
    Kao što znaš i napojnu sam promijenio nedavno.

    Evo radi aida64 stress test već pola sata bez onog problema, izgleda da se javlja kako kad.
    S tim da sam ovaj put malo mijenjao postavke biosa.
    Stavio vcore na 1.31, a memoriju podigao na 1866, latencije na 10-10-10-27

    Ako ništa, makar sam smanjio temperature, sada je cpu temp 55 :)
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jesu li CPU, Matična i Ram novi ili polovni uzeti, zajedno ili odvojeno ?.
     
  20. Benq

    Benq Komšija

    Maticnu i CPU je kupio od mene kad sam prodavao racunar u dijelovima , maticna nije pod garancijom ali je nova , kupljena u PCShooop na piku , a CPU je nov kupljen i pod garancijom je jos, kod mene je bilo 4 mjeseca i sve je radilo odlicno mada mi je poslije nesto iskrslo pa sam morao da prodam , da je bilo sta neispravno sigurno nebih prodavao raji na HWB. A njegova ploca je kod mene , poslije kad sam opet sastavljao sebi racunar , kupio sam od njega maticnu.