1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Eto reče čovjek za mene, a ram sam kupio nov.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tada, kada se "to" desi u tom momentu pada rpm na cpu ventilatoru, probaj pokrenuti browser (bilo koji) i javi kako reaguje racunar !?

    Napravi poredjenje sa odzivom browsera kada je full opterecen.

    Dovoljno je da se otvori zadana home page.

    Sumnjam na HDD. GA-M720-US3 je SATA-2, GA-970A-DS3 je SATA-3.

    Drugo, prva ploca ima podrsku za 5200, druga 4800 MT/s=HyperTransport bus, pa je na CPU podrzanoj listi onaj FX 8120 sa TDP od 95W i B2 stepping.
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer ... W8KGU.html
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer ... -8120.html
    http://www.gigabyte.com/support-downloa ... x?pid=4122
    Edit, nasao sam ;
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nisam siguran da te razumijem vezano za hdd, valjda bi trebalo da ima backwards compatibility.

    Pa znaci ne bi uopste trebao da radi procesor na ovoj maticnoj?
    Sta je sad rjesenje, izgleda jedino da mijenjam?
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Sta da mjenjas ? Ako mislis na procesor , on 100% radi na toj ploci , jer je procesor narucen iz KimTec-a po modelu ploce i nema teorije da nesto u tom polju ne pase. Ne znam dali si mogao nesto zeznut kad si mijenjao verzije biosa , jer i ova ploca koju sam od tebe kupio bila je cackana po opcijama za procesor pa sam je vratio na default i sve radi super. Bas gledam u vezi tog pistanja na ploci ali nigdje ne mogu da nadjem neki konkretan razlog jer se meni ni jedan jedini bip nije cuo kad je racunar bio kod mene pa mi sad cudno sta tu ima da pisti odjednom i to ponekad.

    Ajde ako mozes posudi od nekog DDR3 memoriju samo testa radi , i vrati u biosu sve na default, pa da vidimo hoce li se pistanje nastavit.
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa mislio sam da Pionir hoće da kaže da je oficijelno podržan samo 95w a da ovaj moj od 125w nije.
    Evo radio sam maloprije test i nema ništa nakon 30 minuta. Jednostavno me izluđuje to što se nekad pojavi problem, a nekad radi sve perfektno.
    Ne može se ništa zeznut, svakako sam vratio staru verziju biosa, a problem se pojavljivao i ranije. :?
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    Kod mene je kuciste uvijek bilo otvoreno jer ga nisam mogao zatvoriti zbog coolera za procesor , nisam cuo nikakvo pistanje. Evo gledam i na rev.1.0 i na 1.1 je FX8120 95W B2 5200 , na ploci je trenutna verzija biosa F3 a za FX8120 pise da radi na F7a verziji , kao sto vec rekoh , ove verzije biosa i kompatibilnost sa procesorima mi nisu jasne , po tom pravilu ti taj procesor nebi trebao nikako radit dok na plocu ne stavis F7a bios. Mora postojati neki program koji prati sta se ustvari desi u tom trenutku pa ti se javi pistanje , jer kako shvatih , tebi vise nikakve probleme ne stvara racunar osim povremenog pistanja koje je iritantno.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ne trebate se brinuti :wink:

    560-ka sa 2x6 pin napajanjem moze povuci do 280W, a kazes padne FPS kao sto se vidi na videu.

    Covjek ima jacu karticu.

    Ko zna iz kojeg razloga trpi HDD, ali kao sto se vidi na videu trpi nesto.

    Kupim novu tastaturu, usb kameru itd i sinoc nisam mogao uci u bios-ha ! sta da kazem :D
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Ama drug frka mi je jer nikad nikome nisam prodao nesto neispravno jer nisam od tog posla, kod mene je bila HD4830 sa 1x6pin napajanjem i bas nikakvog zvuka nije bilo , zato nastojim pomoci jer evo citam na raznim forumima raja stavljaju CPU 125W na ploce koje podrzavaju samo 95W i radi im bez problema , a njegova ploca podrzava 125W procesore, iskreno ni ja nisam obracao na to paznju kad sam kupovao procesor nego sam preko dobavljaca dao model ploce i ljudi mi poslali procesor , ja sastavio racunar , instalirao sistem , presao sve nove igre i to je bilo to.
     
  9. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma i ne mislim da si ti nešto kriv, jer evo već drugi ili treći put radim test bez problema.
    Baš je i meni to čudno za listu podrške za cpu, ali eto, sta ćeš.
    A Pionir to za hdd, više mi se ne dešava ovako otkad sam isključio jednu opciju u igri (koja se automatski uključila nakon update-a, pa nisam skontao.

    Jedino mi sad to nezgodno za hdd, ako budem morao mijenjati, biće loše.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ostaje ti da provjeriš, RAM.
    Možda je komptabilnost Matične i proca. Digni novi bios.0
     
  11. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Vec sam to radio, ali sam vratio na staru verziju jer nije bilo 100% stabilno.
     
  12. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Problem sa pistanjem i throttling-om je magicno nestao, ali ovaj low fps problem i dalje postoji.
    Igram BF3 multiplayer i nisam vidio fps ispod 40, uglavnom je 50-60 i sve radi bez najmanjeg problema prvih 10-15 minuta na serveru od 64 igraca.
    Medjutim nakon kratkog vremena pocne da "trza" i mogu vidjeti isto onako da hdd led lampica gori, kao sto je bio slucaj u prvom postu.
    Ukljucio sam OSD i u igri je zauzece graficke vecinom 99% ili priblizno toliko, CPU je sasvim uredu, u prosjeku su jezgre otprilike 60-70%, a ram najvise sto sam vidio je 88%.
    Ni graficka ni CPU se ne pregrijavaju.
    Odradio sam vise hdd testova sa raznim programima i na prvi pogled se cini uredu, osim jedne stavke (na slici).
    Vec sam zamijenio kablove HDD-a i DVD-ROM-a, ali koliko sam razumio ove stavke se nece ni resetovati, pa je moguce da je problem nekad od ranije.
    Ne desava se u svim igrama(recimo FIFA 14 radi odlicno sa 300FPS :) ), ocito samo u zahtjevnijim igrama.
    Mozda jednostavno igrama nisu dovoljne performanse SATA-II diska, ali ima li iko kakvu ideju sta bi moglo biti osim diska.
    Znam da je dosta toga receno u temi, ali ovaj problem definitivno nije izrazen u svakoj igri.

    [​IMG]
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Probaj ovo uraditi.
    Uđi u Nvidia control panel.
    Pa na opcije "Manage 3D settings.
    Nađi opciju "Power managment mode" ako je na "adaptive" promijeni ga na "prefer maximum performance!"
     
  14. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Bilo je na adaptive pa sam sada promijenio i moram reci da sam stvarno ocekivao da ce uspjeti.
    Nazalost, nije uspjelo, i dalje isti problem.
    Nije u istoj mjeri kao sto je na klipu u prvom postu, vec jednostavno pocinje da preskace frejmove.
    Na pocetku sve ide odlicno, ali kasnije sve veca aktivnost hdd-a i zauzece RAM-a, pa onda dolazi do problema.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    nisam pratio temu al da ne citam od pocetka, na kojoj vrijednosti je virtual memory?
     
  16. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Prije je po defaultu bilo 4GB, pa sam bas danas stavio 6GB.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    i minimalna i max vrijednost?
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Hmm, stavio sam isto i min i max
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    tako i treba, obje na isto. Nego taj problem je koliko sam vidio u prvom postu samo u 2 igre ili jos nekoj? Je li sve pozatvarano prije pokretanja igre i koliko RAMa je zauzeto prije pokretanja igre?
     
  20. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ima u vise igara, ali se problem samo javlja kod onih zahtjevnijih.
    Naravno, sve je zatvoreno prije nego sto udjem u igru, a ram bude kako kad, otprilike 30%