Masovno skeniranje časopisa - kako (ADF?)

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Nihad, Mar 7, 2011.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Želim odraditi brzinsko i masovno skeniranje cijelih časopisa, ali bez žrtvovanja kvalitete posla.

    Naime, imam par stotina kilograma raznih stručnih časopisa koje mi je više dojadilo tegariti unaokolo i trošiti prostor na njih. Volio bih ih digitalizovati, ali da to bude poluautomatski i sa što manje ručnih štimanja (osim na početku dok ucicam parametre).

    Na poslu imam nekog postarijeg Fuđitsu-ovog stolnog SCSI skenera sa ADF dodatkom. Da li bi se na takvom skeneru moglo izvršiti masovno skeniranje? Nikada nisam koristio ADF pa zato pitam.

    Pretpostavljam da bi svaki časopis prethodno morao biti rastavljen iz uveza, tj. svaka stranica iskinuta da bi bila zaseban list papira, i onda se taj bunt papira vjerovatno ubaci u ADF, a pri skeniranju će skener svaku stranicu sam skenirati i preći na sljedeću, a poravnanje stranica će biti savršeno?

    Kako da riješim problem da mi se (pošto su stranice dvostrano štampane) pri skeniranju stranice ne vide obrisi njene druge strane?

    P.S.: Ima li neko bolju ideju od ove "stolni A4 skener + ADF"?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Najjednostavnije rjesenje je otici negdje u kopirnicu da ti to preskeniraju. Dobiti ces bolji kvalitet nego da se peglas s tim prahistorijskim skenerom, a neces izgubiti dane. Druga stvar je ako hoces da ustedis, a nemas nista pametnije raditi od prevrtanja listova pet dana.
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Da, ali i najmanje kvalitetno, jer su u pitanju bosanske koprinice. Dakle, ne dolazi u obzir.

    A skener je iz 2004. godine, tako da po tvojoj klasifikaciji spada negdje u kasno bronzano doba.
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jasno je meni kakve ti osjecaje gajis prema kako rekoh prahistorijskom hardveru, međutim i tebi je jasno da je 6 godina u razvoju hardvera otprilike jedno 60 miliona godina u evoluciji covjeka. Danasnji kucni skeneri nude bolji kvalitet skena nego profesionalni skeneri iz 2004. godine. Necu ni pretpostavljati da se u tvom slucaju radi o nekom "entry" skeneru iz 2004. godine. Nije problem naci u Sarajevu kopirnicu koja ima profesionalne aparate iz prosle godine recimo. Ako ti bude trebala adresa, samo javi, pa cu te uputiti.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Skeniranje u kopirnici znači mora platit, jedna je cijena crno-bjelo skeniranje a druga u boji. Ako ti se ne plaća onda digitalac, stativ i kakvog mlađeg rođaka i raspali.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cijena za skeniranje je ista ako ne printas, barem tamo gdje sam ja skenirao. I on je trazio bolje rjesenje, ne jeftinije.
     
  7. sumeir

    sumeir Komšija

    Ja nisam imao takvu sreću .Ako se ne želi peglati da sam uradi,onda neka "pljune" u novčanik i zaputi se u kopirnicu. :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    A kolika je cijena skeniranja? Cisto informativno :)
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja sam radio skeniranje nekih materijala u kopirnici kod PMF-a, i bilo je manje od pfeninga po stranici. Bilo je dosta materijala (oko 1200 strana) i bilo je u listovima, tako da je ovaj u kopirnici morao samo pustiti. Mislim da kolega moze dobiti istu ili bolju cijenu (zbog kolicine), ako pripremi materijal, to jest ako rastavi sve magazine.