MasterBuild

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by heroic, Feb 9, 2018.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Narucujem RAM i SSD, posto su to komponente koje se sigurno nece mjenjati u skorije vrijeme. Moj prvi izbor je:
    Kingston HyperX Predator DDR4-3000 64GB (16GBx4)
    Kingston KC1000 960GB

    Ima li drugih prijedloga? Da li mozda da idem na kombinaciju dva manja SSD-a?

    Storage upotpunjuje 1x WD Gold 8TB (256MB cache) interno i WD My Book Duo 8TB (2x WD Red 4TB).

    Sto se tice CPU i MB, plan je da idem na 8700K i Maximus X Code, ali postoji neka mala sansa da bude nesto drugo.
     
    Last edited: Feb 19, 2018
  2. Esh

    Esh HWB

    Za SSD Samsung Evo 960 NVMe..
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    Ima li gdje kod nas kupiti?
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pun ih OLX drug :D :D oko 480KM cini mi se
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Mislim da sam vidio da je bilo i u Didakti..
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Evo procackao sam malo, izadje me 150KM skuplje nego ovaj Kingston, ali ima bas dobre performanse, raspitat cu se jos malo danas.
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Nastavljam sa build-om, posto su me isprepadale kolege za PG348Q monitor, problemi sa kvalitetom, uspio sam ponistiti narudzbu iz inostranstva i narucio sam ovdje direktno, ako ne bude valjalo da imam garanciju.

    RAM i SSD sam narucio ove Kingston. Samsung 960 EVO mi se vise svidio ali ima 500GB i skuplje bi me doslo za isti kapacitet.

    CPU cooler pokusavam nabaviti Cooler Master MasterLiquid Maker 240, zadnji info je da se ocekuje u prodaji tokom ovog mjeseca, ali zasad nista.

    CPU, MB, i HDD cu najvjerovatnije naruciti iduci mjesec, tako da ocekujem do 1 maja da imam sve sklopljeno, na vrijeme za okrenuti janje :D
     
  8. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Zar takav računar ne zaslužuje custom loop? ekwb?
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    MasterLiquid Maker 240 je custom...manje-vise. Hladit cu samo cpu tako da nema potrebe za nekom egzotikom.
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    To kuciste je bomba, bas mi se svidja. Maksimalna modularnost, prostor, izgleda vrh, kvalitet.
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam se iznenadio koliko ga je lagano rastaviti, ubilo se za modding i DIY projekte. Grehota sto je kod mene, ja sam nesposoban da ista obojim ili rucno napravim.

    Evo slika vodenog, ovo je nesto izmedju AIO i custom loop, custom loop kit? Recenzije koje sam procitao su dosta pozitivne.
    [​IMG]
     
    Last edited: Feb 21, 2018
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kakva je ovo boja?
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ventilatori su RGB, coolant...pink :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    nema, šminka :D
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    To ako nista se moze lako zamjeniti, vidjet cu kad dobijem/kupim da li je neka fina pink ili nesto bljutavo :D

    Zna li neko gdje nabaviti kvalitetan coolant u boji?
    Ja bi najradije stavio neku sivu ili nesto tako neutralno posto je sve u kucistu RGB pa vjerovatno cu mijenjati boje s vremena na vrijeme.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ako ces na ekwb, planiraj barem 1500 eura da ces potrositi ako hoces da valja. Na primjer moj green hell loop mozes vidjeti na nekoj temi.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. veki81

    veki81 Aktivista

    Pravi si svodnik :D
     
    Sena, forzamilan and heroic like this.
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Vidjet' ces ga sutra s nickom PinkPhanter :D :D
     
    heroic likes this.
  19. heroic

    heroic Komšija

    ...i sa perikom, krznenom bundom i stapom :rolleyes:

    To je to sto imaju u Cooler Masteru, to mogu nabaviti ovdje sa garancijom i bez zezanja sa postom. ekwb mi ne pada na pamet dati pare kad ja to meni samo onako za malo OC procesora i malo vizuelno kroz staklo da se nesto unutra fino vidi :D Ako ovo ne bude dobavljivo uskoro bice neki AIO i to je to.

    Od periferije sam jos dodao Logitech 4K Pro Brio, prvenstveno zbog Windows Hello funkcionalnosti. U opciji je bila i Creative Senz3D, ali mislim da je ova Logitech bolja opcija, ima bolju rezoluciju, a meni ove 3D/gesture stvari ne trebaju.
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Evo MasterBuild se nastavlja, stigao mi je monitor Asus ROG PG348Q, pa sam obecao jedan mini review da napisem.

    [​IMG]

    Prvo monitor je ogroman, ne sama velicina displeja, vec i postolje koje zauzima dobrih 35cm dubine stola (moze se vidjeti na slikama koliko je monitor odmaknut od zida). Znaci ako kupujete ovaj monitor, obavezno morate imati radni stol koji je barem 70-80cm dubine. Meni je 80cm, tako da je sam displej sam na nekih 45cm udaljen od prednje ivice stola, nije strasno, ali dosta okrecem glavu ako sjedim uspravno, tek u zavaljenom polozaju "normalnije" gledam.

    Drugo stvar, planirao sam koristiti ovaj i jos jedan od 27" 2560x1440 monitor. Cim sam ovaj stavio na stol, shvatio sam da je taj drugi monitor bespotreban. Na ovom imam sasvim dovoljno radne povrsine, Win10 to jos vise poboljsava sa virtuelnim desktopima, tako da eventualno sa strane budem koristio neki tablet ili manji monitor ako bas moram nesto da imam prikazano. Sa ovim monitorom Visual Studio se koristi bez ikakvih problema, mogu se otvoriti svi view-ovi koji imaju (file + server explorer + team explorer + konzola) ili bilo koja kombinacija dva prozora, npr VS Code + browser za web development.

    Treca stvar koju bih spomenuo je cijena, u nasim radnjama ~2400KM, ko bas hoce ovaj monitor za gaming, super je iako je idalje dosta skup, ali za productivity potrebe moze se naci ista velicina za pola cijena. S obzirom da ovi monitori imaju i problema sa pixelima i backlight bleed. Moj monitor srecom nema cudnih pixela, backlight bleed bi ocijenio sa "srednje-los", ali nije strasan, mozda bi bila i bolja ocijena da nije monitor ove klase/cijenovnog ranga.

    Cetvrto bih spomenuo par sitnica, monitor ima USB HUB, ali je namijenjen za fiksne prikljucke, ima dva USB3 porta i po meni to je ok za npr mis i tastaturu. Ti USB portovi (i svi kablovi) su skriveni iza monitora pa nisu nimalo pristupacni, pogotovo jer je monitor jako tesko pomjerati zbog velicine, barem u nekom normalnom okruzenju. Ne znam koliko USB3 uredjaja bi moglo biti spojeno na jedan HUB, ali je mozda mala mana sto nema neki port za npr USB stick. Isto tako ima samo po jedan DP i HDMI ulaz.

    Usporedba sa 27" monitorom (Asus PB278Q)
    [​IMG]

    Productivity na nivou :D
    [​IMG]

    Ogromna udaljenost od zida...
    [​IMG]


    Stigao mi je i SSD i RAM memorija, ali taj dio build-a ceka ostatak komponenti koej ocekujem u narednim sedmicama.
     
    edgsi, forzamilan, zoi and 1 other person like this.