Memory Controller Load konstantno na 99%, graficka vruća

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AhmeT, Jun 24, 2011.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    U zadnjih par mjeseci sam nekako primijetio da mi racunar vise zuji. Haj sve zanemarujem, kontam toplije, radi ventilacija, mozda je subjektivno i sve, i evo neki dan onako, cisto informativno, skinem GPUZ da vidim kakvo je stanje sa graficke, kad ono ovako:
    [​IMG]

    Ovo je nakon par minuta rada, inace je uvijek ovako. Ukratko, temperature u idle-u su preko 70 stepeni, fan je konstantno na 60%, oko 1.8k RPM, i fazon je sto je ovaj Memory Controller Load konstantno na 99%. I cim upalim, i poslije restarta, i u igrama, i ovako na prazno kad nista zahtjevno (osim Aero interfejsa) ne radim.

    Probao sam promijeniti gdje mi je primarni monitor ukljucen (na drugi izlaz), iskljucio sekundarni, uradio clean install novih drivera, i i dalje je ovako. Kada rucno povecam brzinu ventilatora na 100% temperatura se smanji, ali opet bude oko 65-70, sto mi se cini kao poprilicno puno prilikom obicnog 2D rada i sa punom ventilacijom (koja se i cuje pofajn).

    Tako da me zanima, sta bi moglo biti uzrok zasto je ovo konstantno 99%, i zasto su temperature tolike? Pretpostavljam da je uzrok temperatura taj load, ali opet nisam siguran pa pitam vas. Guglao sam i vidio na par foruma da ljudi sta istom karticom, 8800GTS 320 imaju slicne probleme (vezano za load, ali ne samo sa ovom, ima jos slucajeva), i nisam naletio ni na jedno "rjesenje" koje pali.

    Inace, od igara igram HoN i Portal 2 (ne vise :)) i gledam anime u HDu, ali ne primijetim nikakva usporenja pa da pomislim da nesto nije uredu sa grafom. Sistem je Win6x64 sa ovim najnovijim driverima od prvog juna mislim. Ventilacija u kucistu nije nista posebno, kao i u dosadasnje dvije godine, iza ima prostora fino za vruci zrak, tako da ne bi trebalo biti ni do toga.