Microsoft: The “Mojave Experiment”

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, Jul 29, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Vjerovatno ste ovih dana citali o Microsoftovom Mojave eksperimentu tokom kojeg su izabrali skupinu ljudi koji su se izjasnili da ne namjeravaju preci na Vista operativni sistem iz vise razloga pa im je Microsoft ponudio da probaju novi operativni sistem pod kodnim imenom "Mojave", sto je zapravo bila Vista, a ti "anti-Vistasi" su bili odusevljeni i sokirani kada su saznali da im se Vista zapravo svidja.

    Citava 'stvar' je povezana sa Microsoftom namjerom da ulozi US$300M u novu Vista kampanju, odgovori na Appleove provokacije u vidu reklama "Mac vs. PC" te razbije negativan hype kojim je Vista operativni sistem okruzen. Konkretna namjera je validna uzimajuci u obzir koliko znacaja imaju TV reklame uz napomenu da MS shvaca da je i marketing 'od usta do usta' veoma vazan te da im suplja prica koju prosipaju ljudi koji nikad nisu koristili Vistu ne ide u prilog, a sve zbog cinjenice da je Vista dobila loshe ocjene kada se tek pojavila (uglavnom zbog drivera) te da su neki autoritet u IT svijetu postali razni sprdancija-likovi koji pishu o tome u NY Timesu i slicno.

    Medjutim, ovo sto su objavili na promo web stranici je ispod svih standarda koje je Microsoft tokom svih ovih godina postavljao te predstavlja nevjerovatno jeftin i bezvezan oblik marketinga koji ce biti popljuvan od strane svih pa se nadam da ne razmisljaju u trenutnom stadiju da je bolje i los press, nego...

    Provjerite i sami o cemu pricam: http://www.mojaveexperiment.com/.
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ovo je jako do jaja, meni ovo lici na fallout zajebanciju, od kodnog imena pa do izbora kandidata za prezivljavanje drilla. Nije mi jasno, sada hoce pomocu par ''nanovo informisanih'' promjeniti misljenje pola planete sa usta na usta tehnikom.


    Fakat, fail godine.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Ma ideja kao ideja uopce nije losha, no realizacija je ispala takva da bi Michael Moore mogao dokumentarac napraviti o ovome, a Jerry Springer show na osnovu ovog materijala. Pa pogledaj samo likove koji su ucestvovali.

    Jerry, Jerry!
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Epic fail :D

    Hvalite me usta moja, kad nece tudja. Ovo u isti kos sa Corsairovim dokazivanjem da je 4GB memorije bolje od 2GB. Izbor kandidata je presmijesan. :lol:
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Pretpostavljam da su optimizovali ideju tako sto su pokupili ljude sa nekog reality showa. Jos su pokupili one sto ne bi prosli ni na reality kod Springera.

    Oh, wow.
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

  7. syss

    syss Veteran foruma

    OMG.

    zaustavio sam kad su im rekli da je vista jer više nisam mogao slušat bs tih naprednih korisnika. mislim ono stave kao "massive težinu" ženu koja nikad nije vidla vistu i ima predrasude prema njoj skupa sa kkk iskaznicom u zadnjem džepu farmerki.

    evo neki dan lap na visti i zbog žurbe trebalo je na brzinu poinstaliravat drivere i aktivirat telefonom jer me isa nije pustila na net bez pridruživanja kompa domeni.

    predivne stvari:

    - totalno unfriendly za prelazak xp "power usera" na vistu
    - win + e tipka... WTF? šta je to windows explorer??? na šta to liči???? dobro da mi widget nije otvorio
    - one poruke straha i panike prilikom ulaska u maltene bilo šta je blago van pameti
    - telefonska aktivacija je super pogotovo ako uz sebe nemaš net da provjeriš broj telefona localnom ms officea (tko je radio zna o čemu pričam)

    znam da se sve ovo može ispeglat i onda vjerovatno radi oke, ali iskreno meni s jedne strane kao desktop adminu je totalni pain in the ass, sa druge strane kao korisniku je samo fancy izgled (ne gledajuću "pod haubu" tehnologije i vražje matere)... zapravo što više koristim vistu, to sam sretniji što sam dobro isklesan na xp-u jer se uvijek mogu vratiti pogledom na susjedni/domaći monitor :D
     
  8. Esh

    Esh HWB

    E pa drug, moras na seansu da ti pokazem sve stvari koje ne znas :)

    [​IMG]
     
  9. ming

    ming Veteran foruma


    Dodaj minimajz prozora kako se traljavo vuce, svaki moguci gui pokret je animiran i tako produzen osjecaj cekanja. Xp ubija Visu sa svojim 0ms odzivom minimajz prozora.


    btw, gdje je ovo na Visti?

    [​IMG]
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Pa koristi shortcut, alt+up :D
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Newbie user friendly.

    Ja mislim da nisu znali napraviti ikonicu koja bi odgovarala, pa su izostavili "up". :lol:
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Druga stvar, ko vidi potrebu za ovom velicinom? (o def velicini ikonica necu ni pricati).

    [​IMG]


    Ili sto screen saver ima svoj zaseban prozor za stimanje, naravno power opcije su izbacene i stimanje kada ce se gasiti koja komponenta zahtjeva put u Moriju. Nema vise desni klik i pola opcija da imas u dva koraka, sada svaki jad od funkcije ima svoj zasebni stimung u control panelu.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    nisam je tako napredno koristio da uočim sve nepravilnosti :D :D

    još jednom se pokazalo da je klocina od os-a... da hoću animacije prozora gledo bi crtane, hoću kad stisnem 20 puta u roku 2 sekunde na isti prozor u taskbaru da se isti digne i spusti 20 puta, ne 2, ne 5, nego 20 :D
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Najvise se iznerviram kad hocu da vidim koliko sam potrosio otkako sam na internetu taj dan. Moram 50 fakin prozora da otvorim da dodjem do "Status".
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Vista je optimizovana za DSL flat usage :D
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    A connect to... (ako nemas desktop ikonicu);

    Start>connect to>selektuj konekciju>connect>kad sve prodje onda moras ugasiti taj prozor :lol: Mamu im, nije Ferrari pa da uzivas u voznji Azurnom obalom (Syss, obali ga bo, obali ga ba :mrgreen: ).
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    A ako pozuris da ugasis Connect to prozor, obustavit ce pozivanje konekcije. Jos ludje je kad hoces da se diskonektujes sa interneta :lol: duze traje diskonektovanje nego konektovanje.

    Vista douze pointe!
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    Mozemo do Makarske sa ovim dildanjem Viste, ali evo od mene jos jedan nepotrebni potez. Desni klik na sliku i edit, ne otvara stari dobri paint, vec neki novi photo editor (iz kojeg tek pokrenes paint).
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Pa izaberes odmah Open with ... :)
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    evo im njihov mohave :D :D

    ogorčeni korisnici balkana su rekli svoje na skrivenoj kameri.