misterija bozicnog pudinga i sata kabla

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Esh, Jul 31, 2007.

  1. Esh

    Esh HWB

    sigurno se pitate kakve veze ima misterija (ili avantura) bozicnog pudinga od agathe christe sa sata kablom?

    vrlo jednostavno: oboje su misterije 8)

    sjecam se kad smo se svi radovali sto su nezgrapni ata kablovi zamijenjeni sa sexy sata kablovima, no od tada sam imao prilike dozivjeti nevjerovatno veliki broj razlicitih problema prouzrokovanih neispravnim sata kablovima..

    naravno, citavoj misteriji dobrim dijelom doprinose i windowsi sa svojim dijagnozama gresaka. situacija je takva da jos malo pa cemo pitati "jesi l' provjerio sata kabl?"..

    ima li jos neko ovakvih iskustava?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ja sam jednom vezicom privezao sata kabl lagano bez presavijanja. Naravno nije radio.

    Druga zalba ide na racun sata prikljucaka na ploci, na jednoj ploci sam iscupao slucajno jack sa kablom.

    Sata sucks.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako ima ikakav problem sa kompom defaultno prvo mjenjam kabl pa onda dalje
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    da, prvo kabel... imao sam jaku puno iskustva sa poluispravnim i neispravnim kabelima.
     
  5. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Misli mda se sječam toga :D

    Pre hafifni (osjetljivi). Ali nisam imao toliko problema sa SATA kablovima, koliko sa sata napajanjem. Valjda raspon (u širinu) konektora je veči i samim time srednji dio konektora slabiji i gub kontakt.

    Prijatni su napori pojedinih proizviđača (mislim MSI i Gigabyte) što pojačaju STA priključke na ploči + što sam vidio u ABITA da isporučuje sata kablove sa metalnim kopčama, pa i to dodatno pričvršćava SATA kabl (samo ako ima gdje da se zašteka, na HDD strani uvijek se zašteka a na pločama gdje je podržano)

    Elem belaj. :D
     
  6. drdamir

    drdamir Aktivista

    Ja nemam takvih iskustava, nisam nikad jeo puding za Božić... :)
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    nemam iskustava. :mrgreen: cak i nakon prelaska na ploce sa sata konektorima ostao sam na ata diskovima sa round kablovima. :eek:
     
  8. iskusni

    iskusni Komšija

    Imao problem :D
    Srećom, tu je bio rezervni kabl tako da je problem brzo riješen :)
     
  9. monK

    monK Komšija

    Ja mislim da ovaj Božični puding i nije toliko misterioznna stvar. Sam' uključit dodatne logičke procese u mozgu.

    'elem, ostajem na ATA diskovima i kada uzmem novu ploču sa SATA konektorima.

    Ima li gdje Samsung 250GB ATA uzet', onako usput...INFO na PM...
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    nemozes ni vjecno na ATA ici kad vecina novih ploca danas vise nema 2 ATA porta...
     
  11. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ja svoj sa HD-a ne mogu da izvadim. Par puta sam onako beze probo da vadim, i to veoma jakom vucnom silom i nece. Ako gdje nosim HD ide i kabal s njim. :mrgreen:
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja imam non stop u ladici 5 hp sata kablova (plavi,cvrsti nikad problema sa njima) i 5 kablova sto dodju sa platinum plocama (imaju metalne zakacke da nemoze ispadat) i to je to.

    Ja sam ih par puta bash ono lomio i nije bilo problema
     
  13. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Još jedan minus (-) za SATA diskove. Ako imate kućište (kao kod mene) da se diskovi ubacuju sa bočne strane (gdje se otvara kućište) a ne od strane naspram ploče, onda se dešava (pogotovo ako stavite 4 diska) da poklopac kućišta pritišće SATA konektore jer su uspravni, a "L" tip SATA konektora su rijetkost i samo sam ih vidio u brend računarima.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    imao NF4 epoxicu, imala L kablove. cekam da mi stigne asus p5b, cini mi se da i ona ima L kablove. :D
     
  15. iskusni

    iskusni Komšija

    P5B ima jedan "L" kabl.
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    generalno asus, neke msi i neke gigabyte imaju l kabele što je uvijek dobro došlo kod chieftec kućišta.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Isto je i sa Xaserom, diskovi su okrenuti prema stranici kucista, sreca pa je Dog uz Foxcona dobio ''L'' kablove :mrgreen:
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    xaser nije kućište :D :D
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Mozda nije danas, ali 2004 kada sam ga ja kupio bio je nesta :wink:
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    vise lici na nekog od transformersa :D