Mlijeko

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Feb 25, 2013.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  2. sumeir

    sumeir Komšija

    Ma uzimati domaće(misim domaće mljekare) i ništa drugo.Još bolje ako čovjek ima nekoga koga zna da drži krave a da vodi računa o njima(redovni veterninarski pregledi) i od njega da uzimati mliječne proizvode.

    Inače ova priča meni miriše nešto kao na priču o onim krastvcima iz Španije prošle ili predprošle godine.
     
  3. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Sve sto nije domace u pravom tom smislu je njesra :)
    Kad bi se pocelo sve gledati sta se jede ostala bi nam samo trava .
    Ovo se sig neko nekome zamjerio na politickom il poslovnom nivou pa se digla prasina .
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Mlijeko iz tetrapaka se ne moze ni po cemu mjeriti sa svjeze pomuzenim mlijekom koje mi jedna zena koja drzi krave donosi svako jutro. :) Dok sam studirao trosilo se megle s mukom popola, jednostavno ne podnosim taj ukus pasteriziranog mlijeka iz tetrapaka.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. pac

    pac Komšija

    Nase mlijeko i meggle ti je iz iste mljekare :lol:
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa i on je napisao :D
     
  7. Esprit

    Esprit Aktivista

    Koliko sam ja upućen aflatoksini su se javili u mliječnim proizvodima jer su životinje jele užegli kukuruz, a koji je užegao od prošlogodišnjih suša... Uopšte nije isključeno da su takav kukuruz jele krave i koje vam daju pravo domaće mlijeko...
    Vjerojatno aflatoksina ima i u mesu, jajima, pavlaci....

    Tapatalked
     
  8. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Kao sto rece kolega Selvin,to sam i napisao,ali okus i miris su totalno razliciti !

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma ja bih prije rekao da je nekakva propaganda u pitanju. neko hoce nekog da unisti i to je to. kao sto rekoh, zeljezare nam rade svaki dan, svaki dan se voze stotine hiljada auta, pa niko nije zatvorio niti jednu zeljezaru, niti jednu naftnu kompaniju, a truju nas mnogo vise nego ovi hranom.
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ako ima toksina u kupovnom mlijeku, ima i u domacem. Ne znam zasto bi neko mislio da je mlijeko od komsinice ista bolje, nad njemu nemas gotovo nikakvu kontrolu. Negdje sam citao da je problem nastao nestasicom zbog suse, tj kad su svi morali nabavljati tudje zito koje nije kvalitetno kao zito u ovim krajevima.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa normalno da ima, kad udisu olovo ko i mi. ko da je na bjelsanici (lupam) savrsen zrak? pa nije. da je to 400km od civilizacije, mozda bi i bio savrsen, ovako nije sigurno. cisci jeste. kaze ja kupio od komsinice na pijaci, a komsinica zivi 2km od grada, 100m od asfalta, i po kukuruzu baca vjestacko gnojivo, po kukuruzu u obliku kise pada isparena kanalizacija puna fekalija, detrdzenta........ ma daj, sta pricamo o ovome uopste :) :)
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mizzo ima onaj mlijecni napitak, to je ono 40% mlijeko, ostalo bogapitajsta :)

    Inace, vodu, meso i mesne proizvode, mlijecne proizvode kupovati uvozne je glupo u najmanju ruku. Pogledaj rok trajanja dukat milerama i milkosovog i sve ce ti se samo reci. A o vodi da ne pricam, kad vidim da neko pije janu najradije bi ga udavio u njoj...
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Razlika je ogromna, aflatoskin se javio na velikim farmama gdje su ogromni silosi trave i kukuruza, to porediti sa domaćim kukuruzom i travom je ogromna razlika.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja nista ne trosim domaca kad nista ne valja. Kuler kaze za Janu, a sta trebam pit? Olimpija ne znas sta je, jel' sok ili voda, jer ukus ima.
     
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Cuj Janu pije :lol: :lol: :lol: :lol:

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Imaš i nearomatiziranu Olimpiju.


    Evo ti domaće vode pa proberi:
    [​IMG]


    A ima ih još.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Samo da napomenem da im vode i na česmi. :D
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ima jedna stvar kod vode koje ljudi ne razumiju, količina minerala u recimo Tešanjskom dijamantu odgovara organizmu ljudi koje žive u alpsko dinarskom pojasu, tj nama Bosancima i Hercegovcima, voda iz Panonskog aluvijona, tj bušotine odakle Jana i dr slični proizvođači koriste odgovara ljudima koji žive tamo. Voda koju su nasi preci pili stoljecima,odgovara nama i po mineralnom sastavu našeg tla i stijena..Zato u svakom slučaju potencirati domaće.
    Vjerujte voda iz naših izvora u planinama je nama zdravija i bogatija mineralima nego voda koju plaćate tipa Jana i ostalo, ja stalno radim analize vode jer mi je to u opisu posla i školovanja..
    Bogatija je voda korisnim mineralima sa izvorišta Stupari koje je vodozahvat pitke vode, nego Jana, Jamnica i sve ostalo zajedno.
    Druga je stvar marketinga i šminke. Ali je smiješno šta naši ljudi smatraju kvalitetom.


    Poznato je da su najviši ljudi na svijetu prema mjerenjima upravo sa Alpsko dinarskog pojasa 185cm u prosjeku za muškarce i 171cm za naše žene., upravo radi bogate vode Ca i drugim mineralima, te dobroj ishrani bogatom kvalitetnom hranom tj, mlijekom i mesom, koji utiču na veličinu skeleta.. Antropolgija se veže za uslove u kojima ljudi žive, hrane se i kakvu vodu piju.
    Zanimljivo je da naše žene imaju visinu veću od 80% svjetske populacije muškaraca kod ostalih rasa. Doslovno smo džinovi za ostale, jer je naše tlo najveća karbonatna platforma u Evropi, a Ca gradi skelete svih kičmenjaka...Neki bi dali mnogo da imaju ovakve uslove za život.
    Poznati smo i po dugovječnosti. Trebamo to čuvati, zašto da koristimo tuđe kad imamo naše provjereno, zdravo, imamo dobru genetsku podlogu, nemojmo to kvariti..
    Čuvajmo i koristimo našu zdravu hranu, vodu te sve ostalo..
    Naši djedovi i nene su bili dugovječni, moja nena konkretno je živjela 93 godine i bavila se poljoprivredom, ishrana joj je bila sastavljena od domaćeg mlijeka, mesa, jaja, domaće vode sa izvora..Prerađenu hranu iz prodavnica nikad nije jela. Danas se niko ne bavi poljoprivredom i ono što se bavi u komercijalne svrhe, posipaju pesticidima i drugim otrovima.
    Hranimo sa polusitetničkom hranom u prodavnicama, sa masom aditiva protiv kvarenja, samo trujemo sebe i generacije poslije nas. Fali nam samo još GMO.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dinaric_Alps
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Slazem se s taletom u potpunosti. Nikad ne konzumiram flasiranu vodu. Uvijek imam rezerve vode, tako da i u slucaju nestanka, nisam primoran kupovati, a radje cu kupiti flasu kisele, nego flasu obicne vode, pogotovo ne one uvezene. Vrlo cesto kad nesto kupujem, gledam da li je to domace ili ne, i potenciram domace proizvode. Ali vrlo cesto se susrecem s problemom kad je cijena u pitanju. Ima stvari koje su domace, ali su skuplje, dok nesto uvozno, iste kvalitete, je jeftinije. Ja ne zelim da placam skuplje, i vecina nas ne zeli. Mislim da to treba biti jeftinije, a ne skuplje. Ni ja, a vjetrovatno niti bilo ko drugi, ne zelim placati pogresne poteze nesposobnih direktora (politicara) domacih kompanija, radi cega su cesto nasi proizvodi nekonkurentni.
     
  20. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Inače ne pijem flaširanu vodu, ali imaš poentu Tale. Kad odem kod majke, rijetko sok i ostalo, samo Stuparska voda sa česme. Isto važi i kad odem kod rodbine u Sarajevo. Mogao bih nabrojati dosta primjera gdje mi je domaće bolje nego nešto strano iako je u većini slučajeva skuplje.

    Moram dodati da sam neki dan reklamirao kanticu Vindijevog kajmaka koji je nakon otvaranja izgledao više kao domaći sir, bez obzira što je imalo validan rok trajanja.