Mogućnost krupnije zarade putem računara!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Jan 14, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Nani

    Nani Komšija

    Ja ne znam nikog ko ima krupne love od programiranja. Ne krupne skoro nikakve.
    Da bi imao love od programiranja trebas da znas odlicno OO programiranje, baze podataka, softwerski inzenjering. Malo je takvih ljudi na Balkanu a ne u Bosni.
    Bila je tema o ovome ali zna se da je najjeftinija radna snaga sto se tice programiranja u Indiji; ljudi iskucaju preko 2000 koda za 20 americkih dolara.

    Pitajte studente sa etf-a recimo koji su se zaposlili u logosoftu kao programeri kolika im je plata, a imaju diplome!
    Pitajte sta i kako rade u hermes softlabu i za koje pare.
    Toliko o programiranju.

    Sto se tice ETF-a, nisu jadni studenti krivi sto nema informatickih jakih strucnjaka na fakultetu.
    Pa zar nije sramota da se na 4 godini rade "Operativni sistemi" ili digitalni racunari aka arhitektura kompjuterskih sistema ili mat lab na racunarima. To su osnove informatike!
    ETF kako je receno ima strucnjake iz telekomunikacija i to je to, ETF se ne moze vise ni posmatrati kao informaticki fakultet.
    Ne zalaze u softwer nikako, pita studente sa 3 godine sta rade iz baza kaze profa im dao da rade predikcije u neuralnoj mrezi.
    Vidim veze nemaju sta rade, pa ih upitah reko jeste li radili osnove baza podataka u accessu pa onda u SQL-u. Poceli se smijat, kazu pa djeca znaju radit u accessu, gledaju me ko debila, kontam se kad znas pa povezi ebene 2 tabele sa kaskadnim updateom strebercino!
    Gledamo ih jaran i ja, to je puno sebe, oni rade neuralne mreze jer profi treba njihov seminarski za svoju knjigu a ne znaju osnove pojmove relacija, ne znaju sta je one-to one ne znaju sta je one-to-many...
    To je nasa drzava, proizvodi se masovni skart, koji se zaposli stelom u jakim firmima i dr**ju neku stvar po cijeli dan, al on je dipl.ing.
    Pitaj nekog od njih da digne sistem na linuxu, ili da napravi raid polje, da objasni sta je to scsi, da napravi VNP na serveru to je vec druga prica.

    Sto se posla tice, treba imat srece pored znanja, treba poznavat ljude, znat gdje i kako plasirat proizvod.
    Bosna je puna nepismenih ljudi a o informatickoj naobrazbi da ne pricam, dakle kome ovde prodavati bilo sta?
    Na netu dnevno ima na stotine inostranih firmi koje traze projektante da rade od kuca na svim granama informatike, prema tome google, stolica i mozda bude nesto vani a ovde cekat da te babo zaposli u telekomu.

    Mislim da se nema sta pricati puno o etf-u beru lovorike iz starih dana i iskreno boli me djon za njih.

    Medjutim ko razmislja o upisu na faks evo malo jedan plan i program jednog od fakulteta koji je trn u oku ljugumima sa ETF-a!

    1 Godina
    Uvod u Informacione tehnologije
    Matematika
    Osnove ekonomije i poslovanja
    Uvod u operativne sisteme
    Arhitektura računarskih sistema
    Uvod u programiranje
    Programiranje I
    Algoritmi i strukture podataka
    Engleski jezik

    2 godina
    Programiranje II
    Uvod u baze podataka
    Upravljanje bazama podataka :: DBMS (Sql)
    Statistika i vjerovatnoća
    Komunikacijske tehnologije (Mreze 1)
    Računarske mreže (Mreze 2)
    Razvojni alati
    Server operativni sistemi
    Reporting
    Engleski jezik 2
    Graficki dizajn (Photoshop, Corel, Bryce)

    3. godina
    Upravljanje informacijskim sistemima
    Projektovanje informacijskih sistema
    Softverski inženjering
    Web tehnologije
    Sigurnost i zaštita računarskih sistema
    Interakcija čovjek-računar
    Menagement Informacionih Sistema
    Engleski 3
    Graficki dizajn 2 (Maya, Bryce, 3D studio maX)

    4.godina
    Upravljanje informacijskim tehnologijama
    Strateška upotreba informacijskih tehnologija
    GIS
    Internet tehnologije
    Interakcija čovjek-računar
    Učenje na daljinu
    Engleski jezik 4
    Internet tehnologije - projekat
    Poslovni Informacijski sistemi
    Uvod u naucni metod
    Umjetna Inteligencija
    Trendovi razvoja procesorskih tehnologija

    Nadalje pogledajte http://www.fit.ba vs smijurija http://www.etf.unsa.ba/ ili ogranak http://www.etf.ba

    Racunarske mreze koji je isti profesor na oba fakulteta Faruk Turcinhodjic se na fitu rade u 2 godini dok se na etfu rade na 4 godini. racunarske arhitekture se na fitu rade u prvoj a na etfu na 4 godini. SQL se na etfu ne radi nikako, server operativni nikako o objektno orijentisanom programiranju mogu sanjat.
    Mislim da ne serem vise pogledajte plan i program etf-a http://www.etf.unsa.ba/index.php?id=65 i plan i program na fit.
    Sve je jasno, a o kvalitetu gradiva da ne pricam.
    To je razvikani etf. To je nasa stvarnost, to je nasa drzava.
    Evo za one koji brane etf par stvari;
    1) http://www.fit.ba/ba/index.php?option=c ... &Itemid=21

    Od Januara 2007, znaci od zvanicnog predstavljanja Viste svi studenti 2 i visih godina imaju pravo pored ostalog MS softvera i na originalnu verziju Vistena FIT-u. Zato vrijeme na etf-u se radi u pascalu i na 98-osmicama.

    Citat: "Studentima se bez novčane nadoknade dijeli:
    1. Windows VISTA (od januara 2007. godine)
    2. MS Visio 2007
    3. MS Access 2007
    5. SQL Server 2005 Developer
    6. Visual Studio.NET 2005
    7. Windows 2003 Standard"

    2) http://www.fit.ba/ba/index.php?option=c ... &Itemid=22

    3) evo malo i kako akademski forum treba da izgleda http://cs.fit.ba/forums/

    E sto ovo pisem, pa dobro obrazovanje a ne samo razvikana diploma je preduslov za dobro zaposlenje i za (sto je tema ovog topika) velike pare!
     
  2. TopniK

    TopniK Komšija

    Da, to je tužno što jest jest. Ali jbga to je naša stvarnost.
     
  3. zilo

    zilo Komšija

    @Nani

    Ne branim etf niti napadam fit, ali mislim da je etf mnogo tezi i ozbiljniji fax od fit-a. To sto fit ima gay-nabrijanu stranicu ne znaci nista.

    Uvijek u svojim kilometarskim postovima supljiras, i samo supljiras. Potcjenjujes druge. Vjeruj da ima ljudi sa etf-a koji bi te u znanju otresli ko dijete zvecku!

    Jos nesto, Bosna i Hercegovina je pred rat imala najveci broj nepismenih u Jugoslaviji, ali je isto tako imala i najveci broj akademika i fakultetski obrazovanih ljudi u bivsoj nam drzavi. Lijepa statistika, nema sta. ;) :smt002
     
  4. Nani

    Nani Komšija

    Upravo o tome pricam, pa da si iole zreo ne bi izvalio ovakve gluposti;

    To sta ti mislis je tvoja stvar, to sta su cinjenice je drugo!


    Nadalje ne vrijedjaj ako ne znas normalno razgovarat nemoj ni pisat, Ne potcjenjujem etf nego govorim cinjenicno stanje.
    To sta ja vjerujem ko bi mene otreso u znanju ili ne je nebitno, da si citao pazljivije ni jednom nisam rekao da je neko na etf glup ali da ima manje strucnog znanja iz informatike TO STOJI. Izuzeci koji su na etfu koji zaista nesto vrijede potvrduju pravilo! O gradivu bespotrebnom koje se tamo uci necu sigurno s tobom polemisat jer vidim da nisi ni pogledao komparaciju predmeta i gradiva koje sma stavio a ne da znas dublju srz problema.
    Nadalje ja sam dogurao do 3 godine etf-a prema tome znam o cemu pricam, i koliko tamo u globalu zna i sta zna!
    FIT je izmislio informatiku al IZMISLIO za etf, a price o tome kako je etf ozbiljniji i tezi mogu samo prenijeti studentima fit-a da vidim sta ce reci na to! :lol:

    To sta je bilo predrat, hm... imao sam par jugoslavenskih milijardi u banci predrat ako me pratis....objesi macku o rep. 5% stanovnistva nema racunar u kuci a ti si nasao preratnu statistiku izvodit. Smijesno.

    Profesori na etfu se ne smjenjuju eonima, pogledaj ko predaje dole u Mostaru, pogledaj odakle su ti profesori, pogledaj sta su ljudi postigli, pogledaj plan i program, pogledaj ispitne rokove, i statistiku prolaznosti, pogledaj kako se iz godine u godinu uvode nove tehnologije i kako se moze napraviti zavidan dl sistem. Pogledaj beneficije koje studenti imaju, pogledaj odnos izmedju profesora studenata i asistenata na oba fakulteta. Pricas sa predrasudama, informacija nemas, da ti ja malo pricam kako ti isti studenti koji bi me otresli ko zvecku sa znanjem dolaze po energoinvestu i u siemens da im fitovci pokazaju linux jer ne znaju jednu linux komandu, ne znaju sta je shell, ne znaju za sta sluzi scsi kontroler a prosjek im iznad 8. Toliko o tvom misljenju!
    i onda oni takvi ulaze u velike firme jer imaju etf diplomu. Ne lupetaj!
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @nani, kazes da se na etf-u ne radi objektno orijentirano programiranje. ITEKAKO DA SE RADI. Muku sam mucio s njim dok nisam polozio.

    BTW radi se na drugoj godini, i da, IMAMO i MySQL na cetvrtoj. Arhitekturu mikroracunara cu imat sljedecem semestru.

    Grdno grijesis kod nekih stvari, ne moze se samo imat programiranje, etf "radja" inzinjere a ne programere. Mozda nekog zbunjuje naziv smjera "tehnicka informatika". Ljudi odmah misle da je to puko programiranje. I grijese. Informatika nije isto sto i programiranje.

    Jos nesto. ETF je DEBELO tezi od fit-a. DEBELO. Znam hrpu ljudi koji su ovdje dvije godine isli prvu da bi se na kraju prebacili na fit i ostvarili solidne rezultate.

    Vezano za Matlab: radi se od 2 do 4 godine, vec sam pisao, radimo oko 5h sedmicno u Matlabu.

    Mi sebi ne mozemo priustiti ljude koji su visoko specijalizirani, mi (nazalost) trebamo strucnjake koji sve znaju, a takve ne prozvodi fit, nego etf.

    Ovo je sve NHF.
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Ne pricam u Tuzli sta se radi jer imam rodjaka gore, etf u rajvosu i u tuzli 2 razlicita faksa, mada ni tuzla nije daleko sto se tice mnogih stvari.
    To sto si se nasao uvrijedjen ti i pola ekipe koja studira etf to je vasa stvar, procitaj u INFU koji je fakultet najtezi i najkvalitetniji pa onda pricaj! To kako novinari i strucni obrazovani kadar iz evrope ocjenjuje kakoje fit svjetlosnu godinu ispred etf tebe ne zanima. Pa ne govorim aj tebi nista licno, to sto ti studiras na etfu nema nikave veze sa tobom da se nadjes uvrijedjen, ti ili bilo ko. Fit postoji vec 10 godina, samo 10 godina a imace ove godine preko 3000 studenata. Sta mislis koji su kriteriji dole. O cemu pricas??!!!!
    jel radite mozda konfigurisanje cisko rutera, jel radite 3 i 4 godinu na tehnickom engleskom, jel imate priznat fakultet bilo gdje osim u Izraelu.
    Pa jel ja vrijedajm tebe ili vrijedjam ljude koji su odgovorni za to da tvoja diploma ne vrijedi 5 para. Znas sta FIT-ova diploma vrijedi svuda u svijetu.
    To sto je poceo proces implementiranje bolonje na etf-u sad FIt ima vec 10 godina!
    Proticat u Dnevnom avazu sta se pise o etfu i informatici na istom i kako je fit u svemu tome ocjenjen.
    Znas li ti sta je matlab uopste?
    Znas li sta si rekao sa ovom zadnjom recenicom?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    NHF=No Hard Feelings.

    Ne treba mi INFO da bih znao sta je zaje**** a sta "prava stvar". Niti Avaz. ;)
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Izvinjavam se ako sam te uvrijedio, ali ja sam samo iznio dobro poznati podatak da ti u svojim postovima samo supljiras ....

    ... i supljiras .... i supljiras. Dobro, ponekad se nadje koja pametna. ;)

    Tesko tvojoj tastaturi.

    kraj.
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Ma ne, ti sve sam znas, sta znaju novinari i strucnjaci, sta zna tona informaticara koji su prepoznali kvalitet u FIT-u pa dolaze iz Bihaca u mostar na ispit, Pa blize im je Sarajevo i jedno 10 puta jeftinije zar ne :wink:
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Da istina ali mnogi se nadju u mojim postovima, nema ni jedne pametne u mojim postovima svaka je glupa pa nek drugi uce na mojim greskama :wink: Uzgred jel to sve sto imas da kazes na onu svoj prethodni post. :wink:
    Umjesto da rezonujes i da kazes pa jeboga vidi mozda je to stvarno tako i mozda moje djete danas sutra ima vecu sansu da uspije kao informaticar sa znanjem iz Mostara pa mozda ako babo nije mogao da si kupi 8800gtx moci ce moje djete da si uzme18800gtx...al svako ima prava na svoje misljenje...
    Mislim ovo je otislo u oftopic ali bet dobre naobrazbe nema ni znanja a onda mozes svirat k**** za usi...

    Aman nek upisuje ko sta oce...nego da se vratimo na temu...

    Jaran u Kanadi veli da se gore lopatom traze java developeri
    Buraz juznije malo cita oglase samo za informatiku :D
    od 2D dizajnera, neke crtane da prave pa do ozbiljnog 3D rada za potrebe arhitektonskih i gradjevinskih firmi, pa traze radove u CAD-u za nekakve motore, programera i c# developera lopatom traze i sto je najljepse sve se od kuce moze pa ko je voljan...cim se god bavili kako sam rekao ima love samo da se pronadje gdje i sta ko trazi.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    C++ programeri imaju u prosjeku duplo vecu placu od Java programera. Ali da treba vise Java developera, tacno.

    Jos jednom, informatika != programiranje.
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ljudi u networkingu su pare :smt002. Raja programraju da bi imali sta da jedu. Neznam jeste li gledali na TVu (il sam to gledao na netu ne sjecam se bas najbolje) da likovi nose parole "pisem programe u zamjenu za hranu".
     
  13. TopniK

    TopniK Komšija

    I tako se moja tema posvećena zaradi putem rada na računaru pretvorila u jednu raspravu o tome čija majka crnu vunu plete (nadrealisti).
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    U bh nema ljeba ni od cega ...tako da neznam.
    Da je etf karina jeste
    Da je fit fenomenalan nije.
    Da je bh puna programera koji rade za 600km ...to jeste.
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Grdno se varaš...Hljeba ima itekako, samo...za one mudrije i lukavije...i nešto malo poštene raje...
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Ne znam plate koje se djele po inostranstvu pogotovo po americi za programiranje al znam 100% jedno da je to itekako potplacen posao svuda po svijetu.

    Stihi sto se tice faksa kad se realno pogleda i jest tako kako kazes al eto da se pustimo faksa da se opet ne pretvori ovo u prepirku :wink:

    Bila je tema na benchmark.co.yu slicna ovoj nasoj koliko i gdje ljudi zaradjuju, sve u svemu zalosno.

    Za primjer svi serviseri imaju od 200 do 300 eura i to je extra plata tamo i dobro placen posao.

    Programeri lose prolaze, slabo nalaze posao, web developeri isto tako, sistem administratori imaju slicne place kao i serviseri itd.
    Kao i kod nas dobre plate imaju oni koji se uvale u telekom i ambasade, na tom se prica zavrsava.
    Ma sve u svemu jadno. Pogledajte IT novinarstvo u BIH. Koliko ljudi kupuje BIH informaticke i tehnicke casopise?

    Malo je ovo trziste za bilo kakav ozbiljan posao. Osim internet centara aka igraona gdje su 95% djeca za kanterom i wow-om malo je ozbiljnog posla. Sad su pocele se otvarati firme za podrsku odlucivanju i od prije 2-3 godine dosta "samostalnih internet provajdera" koji imaju zaposlena po 3 covjeka.

    Niko se nije sjetio da angazuje ljude sa likovne akademije, pa da se baci na ozbiljan 2D posao sa crtacima ili 3D posoa sa kiparima. Gledam koliko para onaj Dejan Milicevic uzima za one spotove koji su sve osim umjetnosti, nakrha 15 razlicitih boja i klepa pare ko lud.
    Dosta ljudi evo konkretno kod nas radi nesto po Mayi, Brycu il Maxu al osim spota Adia Lukavca i nedavno animiranog spota Kiceta nema ozbiljne racunarske grafike.
    Filmska akademija je dobila oskara i tonu nagrada nemamo najjadniji studio za bilo kakve efekte a ne za state of the art.
    BIH informatika se svodi na odrzavanje racunara po firmama, zaposlavanje po telekomima i mlacenje slame na takvim poslovima, internet centrima i servisiranje. Ovo malo ljudi sto pokusava da urade nesto "drugo" potvrduju pravilo.
    Niko se ne bi sjetio da umjesto sto ce za 20000km kupiti neko auto kupi 2 quatro mashine pa pokusa nesto uraditi na polju racunarske grafike. Kad vidim samo koliko djecurlije voza novo auto-"babo kupio" Dekadentno vrijeme a i smai smo krivi za mnoge stvari. 90 posto nas samih idu linijom manjeg otpora, koliko znam ljudi koji su puni znanja i potencijala za "nove stvari" ali sa logikom meni je dovoljno i ovo sto imam... amere, njemce i ostalu klapu ne zanima imas li faks vec sta znas da radis. 37 ljudi je radilo na LOTR-u i na Star Warsima za quatro mashinama (ubrajam samo ljude za mashinama koji su radili specijalne efekte. Svi su mladji od 37 godina i njih 33 nikad nije pohadjalo fakultet. Mislim da to puno govori. Danas svaki od njih nastavlja da radi na slicnim projektima dolazeci na posao u ferarijima.
    Nigdje u svjetu nema da onoliko mlade raje sjedi svaki dan i kafenise po 5 sati iz dana u dan i svi su im drugi krivi sto nemaju posla a oni sto zaista imaju znanja i hoce da rade kao nepisano pravilo nemaju posla.
    Problem je sto ima jako malo inicijative nas samih.

    Izvinjavam se na supljiranju i dugom postu!
     
  17. TopniK

    TopniK Komšija

    Potpisujem u svakom pogledu.

    Zato, iako zvuči komplikovano i presloženo, bolje je tražiti posao putem interneta sa nekim firmama van naše države.

    Sve se to može, kao što i sam kažeš, odraditi kod kuće, bilo da se radi o 2D ili 3D dizajnu ili pak o progamiranju i pravljenju web stranica. Jer Bogu hvala imamo sada barem brz internet a uplata na žiro račun nije nikakav problem.

    I još jedna stvar, za razliku od nas balkanaca, njemac, šveđanin, švicarac i sl. te neće zeznuti za isplatu. Kod njih je to moralno pravilo br.1.
     
  18. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Imam rođaka koji posjeduje firmu, IT je branša, bave se razvojem i održavanjem software-a za hotele. Ono što mi on iz svog iskustva prenosi jesu "baze podataka". Ko je sa njima na "ti" ima prolaza danas definitivno.

    Evo u njegovoj firmi su upravo primili dvojicu ali se nisu nešto pokazali iako su bili najbolji izbor među 30-ak prijavljenih, ali slab je izbor kadra definitivno.

    Diploma naravno ništa ne znači, ona ti je samo "zakonska prepreka" (dok je ne dobiješ naravno) da se zaposliš na određena radna mjesta, a kasnije te rad profilira i ako se guliš od posla možeš vrlo brzo napredovati. Samo je bitno da čovjek uleti u zdravu sredinu, ako radiš u lošoj atmosferi ne vrijedi to zdravlja i živaca.

    Ali ode ovo u off topic, sorry :wink:
     
  19. Sale

    Sale Aktivista

    A ljudi neznam jeste li razmisljali o otvaranju servisa/prodaje IF opreme i gotovih sklopljenih racunara.

    Neznam jeli se mora zavrsiti ikakav fakultet za to, ali recimo da se registrira drustvo koje ce ujedno biti i servisna radnja i prodaja pc opreme i pc konfiguracija.

    Ja sam pristasa toga da se sve od malog krece, a tako sam zamisljao i taj posao

    npr. (uz predpostavku da znas sklapati/servisirati racunala) mozesh ih josh i prodavati svi znamo da za to netreba neka velika firma odmah i ne treba 100 ili vishe zaposlenih nego sve moze pojedinac ili cak ako bude bilo posla uposloti par radnika

    btw. moj savjet bacite se u poduzetnistvo (gospodarenjem roba i usluga) :wink: :roll: :mrgreen:
     
  20. TopniK

    TopniK Komšija

    Fina je to ideja ali ima toga mnogo. Naravno da ti za takav posao ili za vođenje takvog posla ne treba fakultet ali ti zato treba dobar početni kapital jer da bi imao dobru razliku-zaradu moraš kupovati na-veliko jer jedino tako dobijaš popuste.

    A najveća zarada je ako nabavljaš direktno od firmi koje proizvode određene kopmonente.

    Npr. Plus je direktan zastupnik Abit-a, Gainward-a i još nekih dok je npr. Genelec direktan zastupnik Asus-a i Club3D i zbog toga oni kupuju direktno od tih ''velikih'' firmi po najnižim-osnovnim cijenama te zbog toga imaju veliku zaradu jer na jednoj komponenti oni su dobri nekih 25-30%.

    Problem je u tome što dirketan zastupnik određenog proizvođača možeš postati samo ako naručuješ robu u iznosu od najmanje 70 000 KM.

    Naravno, naše firme nabavljaju i od firmi iz Hrvatske (najviše od Ve-mila) pa čak i od firmi iz BiH (da se ispoštuje lager) ali opet to su neki određeni dogovori i određeni popusti.

    Kod nas se jedino može nešto zaraditi na preprodaji polovnih računara ali takvih trgovaca je mnogo.
     
Thread Status:
Not open for further replies.