Mogućnost krupnije zarade putem računara!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by TopniK, Jan 14, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Genelec sve nabavlja od M-San-a koji u biti opskrbljuje pola Hrvatske... ;) Sumnjam da iko nabavlja od Ve-mila.
     
  2. Sale

    Sale Aktivista

    E to sam i ja cuo, cak i da je kimtec pod istom kapom tj da i kimtec nabavlja od msan-a


    Lijepo ako si u svom gradu poznat kao dobar "poznavalac computera" onda bi i narod tebi mogao vjerovati i kupovati od tebe, stim da se kvaliteta treba uvijek dokazati.

    Misljenja sam da se proizvodi koje "Genelec, Plus....a da nepricam o IT computers-u" su previshe na cijeni tj da im je marza preko nekih 20%

    npr. Genelec je nudio Club3d x1950PRO po 375KM bez pdv-a, a u Ve-mil-u dodje takva ista 375KM s pdv-om (cak je u Hr veci i pdv)
    Ja necu reci Ve-mil je mozda jaca tvrtka od geneleca i mozda ima vecih popusta ili rabata, ali iz iskustva znam da nemoze imati preko 10% rabata (naravno uz normalne uvijete drzavne politike) :wink:
    a ako nevjerujete pogledajte cijene u newegg-u i kod nas :roll:


    Mislim da svega toga je posljedica da te tvrtke(vlasnici) misle da je naraod ili stanovnistvo glupo i da im mogu prodati toplu vodu, tj da im mogu zaracunati nekakvu 45% marzu na taj proizvod. Zbog takvih stvari ja kupujem robu u HR- sto Stevie vec zna. :wink:
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, i ja uglavnom kupujem u Hr ali za razliku od tebe moram platit porez :mrgreen:
     
  4. TopniK

    TopniK Komšija

    Šta misliš koliko stanovnika ima Hrvatska i koliko se sedmično kod njih prodaju kartice tipa x1950Pro a koliko stanovnika ima BiH i koliko se mjesečno kod njih proda kartica tipa x1950Pro?

    Da pojasnim. Naravno da će u Hrvatskoj određena komponenta biti jeftinija jer jedna firma u Hr za sedmicu dana proda oko 10 takvih kartica i neka na svakoj ima zaradu po 60 km, to je znači 600 KM zarade za sedmicu dana na grafičkoj kartici x1950Pro. A u BiH jedna firma takvih kartica za sedmicu dana proda jednu ili nijednu i zbog toga su primorani prodavati skuplje od ''komšiluka'' jer ne prodaju ni upola robe koliko proda ''komšiluk''.


    Radio sam u Plus-u i upoznat sam sa time da određenu robu nabavljaju od Ve-mila, ali po određenim popustima unaprijed dogovorenim. No ne bih sada u detalje.
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nisu u nas cijene visoke jer tvrtke misle da je narod glup, nego zato sto je BiH zadnja u dobavljackom lancu, valjda...
     
  6. Sale

    Sale Aktivista

    Razlog toga sto nasi manje prodaju, je visoka cijena!!!
    Cijena je ta koja regulira potraznju tj ako je cijena manja, stanovnistvo nastoji vise kupovati(trositi), a ako je cijena kao u BiH onda građanini te "zalosne drzave" nastoje kupovati od (kako ti kazhes) "komsiluka" :wink: :roll:
     
  7. zilo

    zilo Komšija

    BiH - 4,498,976

    CRO - 4,494,749

    Brojniji smo.

    Nasi privatnici su bRezobrazni. Uzmimo primjer banane i tresnje. Da bi banana dala plod potrebno joj je 10 godina. Da bi tresnja dala plod potrebne su joj dvije godine, a ako se posreci mozda i za godinu. Banane dolaze iz Ekvadora i 1 kg kosta 1 KM, a tresnje iz Hercegovine i 1 kg kosta 3 KM. Ista stvar je i sa mlijekom. Dok se alpsko uvozilo iz Slovenije bilo je jeftinije od naseg domaceg. Sad se pitam, cemu ona parola kupujmo domace? Kakvo domace? Sa ovakvim cijenama?!

    Ovo su obicni primjeri, ima njih na milione. Ovako je u BiH u svemu, pa tako i u informatcikoj opremi.
     
  8. TopniK

    TopniK Komšija

    Ma kakvi bolan. Razlog je samo jedan a on glasi: ''Narod u BiH nema para za kupovinu skupih računara tj. nizak je procenat onih koji kupuju skuplje računare i onih koji kupuju računare uopšte.''



    Evo ti par podataka pa ti sam skontaj.

    Prosječna mjesečna plata u Federaciji BiH (FBiH) u oktobru 2006. godine iznosila je 614,03 KM, dok je prosječna penzija iznosila 248,71 KM.

    Prosječna mjesečna plata u Republici Hrvatskoj tokom 2006 je iznosila 4640 kuna.
     
  9. Sale

    Sale Aktivista



    Samo pogledaj na ovom forumu sta ljudi sve imaju, koje pc-e, to je nekakva mizerna izreka svih nas bosanaca, svi mi imamo i nemamo istovremeno takav je nas narod, zasto bi imali novaca da idemu u Hr kupovati ????

    Ovo je jos jedan razlog zbog kojeg bi cijene mogle biti manje "jeftinija radna snaga" :lol:
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cinjenica je da bi nize cijene bile veci podsticaj za kupnju. Takodjer je cinjenica da je u Hr prosjecna placa daleko veca.

    Nas ne muce samo niske plate, nego i veliko neznanje i neinformiranost pojedinaca koji kupuju racunare. Ljudi odu u Genelec i kupe racunar ko da kupuju pastetu, i to u pravilu neke krntije koje u biti vrijede dosta manje zbog loseg odabira komponenti. Komp treba brizljivo slagat. :D

    No ovo je vec OT.

    BTW kod nas je sve vezano za racunare jos skupo. Poglavito internet.
     
  11. TopniK

    TopniK Komšija

    BiH ima 4 498 976 stanovnika. A koliko je ovdje članova koji imaju zvijer mašine?

    U pravu si. I zato ću sada lockati theard. :x

    Uh, zaboravih. Pa ja nisam moderator. :lol:
     
  12. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Hehehe. Neces nikad ni bit. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
Thread Status:
Not open for further replies.