Moj ultra-tihi komp :D

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stevie_Ray, Feb 25, 2007.

  1. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Duhovit si...
    Pitaj te predatora nek vam sam kaze.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nema on meni sta govoriti. Nije to situacija da nisam nikad cuo ventilator pa da mi mora objasnjavati. Ja imam trenutno dva 12cm silent blade-a.
    Oni koji su imali iskustva znaju kakav je to vent. Oba rade na nekih 5-6V. Pored toga, na grafi je VF700 na 5V. Na procu je freezer 64 pro isto na 5V. I forton bluestorm ima 12ku temeraturno reguliranu. Do sad je jos nisam primjetio.
    I imam jos ovog kepeca na southbridgeu koji mi trosi zivce.

    Eh sad, i kad njega zaustavim, masina se cuje. Taman da jedan vent pravi buku od 10dBA, svaki sljedeci sa slicnim specifikacijama (rpm, velicina, dizajn) dodaje jos 3dBA. Za one koji ne znaju 3dBA razlike je ljudskom uhu dupla razlika u glasnoci. Znaci sa 4 venta dolazi na 22dBA sto se vec poprilicno cuje. Da ne kazem da nema sanse da vent pravi samo 10dBA.
     
  3. Raptor

    Raptor Aktivista

    Ja imam 7 ventilatora, stid me. :oops: Jos uvijek tolerisem, ali ne dugo :mrgreen:

    Planiram napraviti nesto poput, ultra-low-noise-barebone-like-multimedia-pc
    tzv. "ULNBLM-PC" kao drugi komp. :smt046
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma moze se. Ali performanse i tisina ne idu zajedno. Pa onda gledas ovako da ubodes neki optimalan odnos.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bravo. Lijepo si im to objasnio. A vidim i u tebe je pila pristojno tiha, naravno ne kao u mene, no svejedno je tiha. Jedino te fashion-cooler hebe, znam. :D
     
  6. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    @Dog_Father

    Ja nemam razloga lagati, ja ti kazem da moj komp sa 12-om naprijed i 12-om nazad i 25-om sa starne i sa vf700 ne cuje, prednja 12-ka je na 5v a zadnja na 7v kao sto je i 25-ca. Imam dobro napajanje i to je to. Slican slucaj je i kod predatora jer imamo ista kucista samo on je uzeo bez 25- ce i ima sa strane 2x12cm na 5v i jednu naprijed 12-ku na 5v i nazad 12-ku na 7v i ima zalmana na procesoru i takodjer se ne cuje se.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisam ja ni rekao da lazes. Samo da ne cujes dobro. Uz dobar izbor ventilatora i hladnjaka, malo podesavanja i smanjivanja napona, komp moze biti tih. Ali uz dvije 12ke, jednu 25icu, vent na grafi, vent na procesoru, vent u napajanju, komp ne moze biti necujan na koliko god se oni vrtili.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Par stvari koje se moraju znat:
    1) dovoljan je jedan glasan vent pa da komp vise ne bude tih;
    2) cim je vise ventova i buka je veca;
    3) kad se pogase svi ventovi, dakle totalno pasivna pila, uvijek ostaju diskovi, a tu su najgori Maxtori i Seagate, potonji zato sto nemaju AAM.
    4) vise ventova ne znaci bolje hladjenje, kao ni njihov broj obrtaja.
    5) veci ventovi ce dat daleko veci protok nego manji, uz isti protok ce nudit daleko vecu tisinu
    6) NIJE dovoljno da ventilator radi na 5 ili 7V da bi bio tih. Problem su lezajevi, malo koji ventilator ima dobre lezajeve, a najgore imaju Thermaltake ventovi. Glacialtech SB ventovi koje je Dog spomeno imaju dobre lezajeve, ali znaju im ti isti otic, a tad ni podmazivanje ne pomaze.
    7) Preporucljivo je promjenit ventilator na VF700/VF900 jer imaju bucne lezejeve

    budem update-ao kad se cega sjetim.
     
  9. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Ja cujem za sada dobro :mrgreen: a ne kazem ja da kad upalim komp da je isto ko kad je ugasen ali kazem da mi se jako priguseno cuje, kad spustim glavu prema centralnoj onda se tek cuje. Ako ne vjerujes dogovoricemo se pa dodi do mene da vidis :D josh mene iritira kad se cuje al ovako sam ga nastimao i prezadovoljan sam, a imam hitachi disk i utisan aam-om
     
  10. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ja nazalost nisam vidio ove slike, ali nebitno. Juce sam izvadio ventilator iz TA peci tako da sam planiro da ga ubacim sa strane. Spaja se na 220V uzeo bi onaj izlaz na napojnoj, sto je u sustini samo ko produzni, a tako bi samo okretanjem glavnog napojnog kabla u uticnici reguliso vrtnju upuhivanje ili ispuhivanje. Ventilator ima mali motor ali je sistem ventilacije regulisan turbinom cilindricnog oblika, pa bukvalno pumpa zrak. Cim budem imo vremena slijedi ugradnja. Buka, taj termin mi je nepoznat. :mrgreen:
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    za taj 25cm vent kazete da vuce prasinu :D a ako ga stavis da izvlaci :D i jednu 12cm naprijed to ne bi bilo lose :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    S obzirom da je sa strane, da ga stavis da izvlaci i nije neko rjesenje. Izvukao bi ti sav "hladni" zrak prije nego dodje tamo gdje treba.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Usisne sprijeda ili sa strane, ispusne straga ili na vrhu kucista. Za svaki normalan racunar ce bit dovoljan jedan 12cm sprijeda da upuhuje i jedan 12cm straga da izbacuje. Stavit ih na cca 600-800rpm i milina. Ti 25cm ventovi su glupost.
     
  14. Predator

    Predator Aktivista

    Tacno je da imam kilu ventilatora ali su pravilno podeseni i izolovani sa silikonskim distancerima racunar se jako malo cuje, nema sanse imati jaku pilu a besumnu i hladnu to moze malo sutra, ja nepatim bas od toga da se necuje jer kada ga nebudem cuo onda ga vjerovatno necu ni vidjeti (toliko cu biti star).
    Ko hoce pravo tih racunar neka kupi kakvog p1 166MHz DEL, IBM, i sl. svi su bili haman besumni.
    Oni od 25cm. nemogu raditi na 5v tj. nemogu sami startati ali na 7v. se jako malo cuju a duvaju ludacki hlade sve zivo na ploci.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ne, ko hoce tih komp, nek investira lovu u zalmanovo fanless kuciste. :mrgreen:
     
  16. Predator

    Predator Aktivista

    j**i ga izgleda ko mrtvacki sanduk, zamisli ustanes i podes u wc tek ono sanduk ko kod grofa drakule spreman samo te ceka da zalegnes.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne valja, nisu im diskovi rijeseni kako treba. Tise je moje, al da je jako, nije. Mada sam siguran da bih morao u roku od par dana stisat do bola zvijer sa E6600(naclockanim, jelte :mrgreen:), 8800GTX, dva-tri diska...samo treba love. :D

    Fazon je stisat iole jaci komp, a ne krntiju tipa P2.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kvalitetna pumpa u vodenom setupu radi posao. Uz dobar radijator van kucista, i jednu 12 na malo obrtaja, problem se lako rijesi. A blok se moze napraviti za sve sto se grije, pa i za diskove i napajanja.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma da, upravo. Ali ne treba zanemariti i veliki potencijal heat-pipe hladjenja, cesto je po efikasnosti na nivou vodenom.

    BTW bas sam na Xbitu neki dan vidio review novih TT vodenih, ima i rjesenje za disk. Mada je disk najmanji problem ohladit, svakako moras imat kakav protok zraka kroz kuciste, za disk je samo vazno da bilo sta piri po njemu.

    A za napajanje je lako. Kupis Seasonic.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma dobro mi je i ovako :D jos mozda da uzmem kakvo tishe napajanje...

    a sto se tice 25cm mislio sam da se stavi nazad ne sa strane...