Moja mreza

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zeleni, Jan 9, 2014.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zar google fiber jos uvijek vuce kablove, ja sam nesto nacuo da su stali, ili umanjili su kompaniju.
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    [​IMG]
    Comcast i AT&T su ih tuzili pri svakom napravljenom koraku u koji god grad su dosli sa instalacijama. Instalacije koje idu pod zemlju im nisu problem vec instalacije koje moraju da idu na bandere da bi mogli da vrse distribuciju usluge u naselja. Eh sad, belaj je u tome sto su na tim banderama vec postojece instalacije od Comcasta i AT&A-a, koje naravno moraju da se malo premjeste da bi Google mogao svoje kablove da nakaci i tu je navodno problem. Sve ovisi gdje zivis, u ovim gradovima sa mape Fiber je dostupan, ali samo u odredjenim naseljima. Nadam se da se ubrzo zavrsiti ti sudski procesi, to ih je usporilo haos. Google fiber je beton, za $70 mjesecno dobijes 1000/1000 konekciju, to je bas dzaba. Zamisli koji je sad belaj ovim postojecim kablovskim kopanijama kad Google dodje sa svojom ponudom. Zato ih i tuze, gdje god je Google dosao sa svojim ponudama, automatski se 90% naselja iskopca sa Comcasta i AT&T-a.
     
    Last edited: Nov 27, 2018
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Klasika zivota, jaci ide dalje. Pogotovo je to u Americi tako, mogu ovi pisat uz vjetar. Sto nisu ponudili bolju mrezu? Da hoce nas telecom privatizovati, brzine koje nama nude su kriminal.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne moze Comcast i ATT ponuditi bolju mrezu tek tako. Amerika je velika, svaka drzava ima svoje zakone i pravila, onda investicije u hardver koji moraju snositi sami, dok je na primjer po europi fiber podrzan od strane drzave.
    Vjerovatno da se nadaju da ce neko drugi postaviti infrastrukturu da se mogu nakaciti na nju i prodavati.
    Ovo sto google nije bas profitabilno, ali nimalo :) Ovo vise rade da testiraju malo, ne bi li podstakli drzavu da investira kad skontaju kako je dobro. Onda imaju i problema sa konvertiranjem, jer su ameri vezani ugovorima sa trenutnim provajderima, neda im se mjenjat.
     
  5. Neso

    Neso Komšija

    Svi ti sudski procesi su dio velikog plana da se uspori adaptacija optike u Americi. Ni jednom kablovskom operateru trenutno u USA, prelazak konzumera na optiku ne odgovara. Razlog je vrlo jednostavan. Masovnom adaptacijiom gigabit konekcija, kablovski operateri puse foru u veliko. Velika vecina mojih prijatelja ovdje u USA u opste nema kablovsku televiziju u kuci, jedan sam od primjera. Nemas potrebe za istim kad imas npr. 100 mbps link, ja prvi licno sve zivo streamam. Sta god me zanima, mogu da povucem preko linka. Sto bi placao jos 50 dolara za kablovsku koja ima milijardu kanala, a iz cijeg sadrzaja cu izvuc mozda par kanala da me zanimaju. Svakako Americka kablovska je sranje u boji, to moze potvrditi ko je god iskusio isto.

    Google nema problema sa investicijama u novu tehnologiju, pa svaki grad sa mape u koji su dosli sa optikom ih je kostao oko milijardu dolara. Jednostavno ih sabotiraju non stop iz navedenih razloga. Ja sam trenutno zadovoljan sa svojom konekcijom, iskreno potencijal gigabit linka ne bih koristio ni u pola jer ne radim nikakav heavy workload koji zahtjeva sirok bandwith. Opet sa druge strane kad skontam koliko nas gule postojeci provideri, a 100 puta jaci tech. stoji na standby za iste pare, nije ti bas svejedno.

    Mislim da se masovnim adaptacijama optike i ulaskom gigabitnih linkova u kucanstva dosta toga mijenja. Dolazi nam novo doba, mnoga vrata u tech. developmentu ce da se otvore i sam pristup digitalnom svijetu ce dosta da se promjeni. Vjerujem da ce dolaskom 5G linka, 2020. godine, komplet I.T industrija dozivit velike promjene i samim promjenama hardverskih struktura (adaptacijama npr. servera ka istim), masovne adaptacije optike ce biti neizbjezne. Par dalolazecih godina ce definitivno biti zanimljivo.
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nego ima li šta od Cisco-a da neko koristi u home rješenjima? :D, relativno "jeftino" se mogu naći RFB switchevi, routeri, AP-ovi... Kontao sebi ubaciti jedan 2960G 8 portni SW, 800 seriju router sa gbit WAN i LAN interfejsom ali nikako da prelomim. Usput, hate za D-Link i njihov GUI na switchevima
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Mikrotik? :) :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    TV servis je mrtav, ne znam kako je kod tebe, ali u Svedskoj je bukvalno najveci dio potraznje on demand. Znaci svi, ali svi imaju pretplatu na barem netflix, da ne pricam o drugim kanalima. Kablovsku imas zato sto je ukljucena u paket s internetom ili slicno. Ma ne koristim ni ja ni 1% od gbit linka, ali je zgodno bilo neko vece kad sam skidao BF V, 110mb/s.

    Guraju vec te 5g interfejse na na kucne routere, ali jebes to kad stave samo jedan, i onda router za oko kuce kosta 300+$. Ne vidim ja nikakve promjene dok neko ne stavi lovu na sto.

    Koristio sam ja, eno pun podrum, nedavno sam dosta starije cisco opreme odnio u SA.
    2960G 8p je svakako odlican switch, i jos bez ventilatora. Ako ti bude trebalo pomoc sa konfiguracijom javi :)
    Sto se tice 800 serije routera od cisca, na koji mislis? Cijelia 800 serija, barem ona stara, i da je imala 100mbit port, nije mogla gurat preko 20 mbita da ga jebes. 1800 serija mozda nekih 45.
    Ja mislim da sam imao 2800 seriju, 2821 da mozda moze 100mbit nagurat.
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Od 800 serije sam mislio na 867 ili ekvivalent, ali opet je to poskupo za naše standarde. Recimo 2851 se može naći za nekih 90€, opet to je već bučno i nije baš za kuće :D. Radim svakodnevno sa IOS-om, najviše switchevi i routeri, tako da se i tu izgubi volja kada treba šta sebi uraditi i spajati. Ako imaš kakvih boljih e-knjiga za ASA-u sa firepower modulom šibni na privatno kada stigneš :)
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav narode. Ima li gdje Unifi AC Lite jeftinije od 195KM (205KM s prevozom)? Tu cijenu mi je ponudio After.ba. Sve što sam tražio od Mikrotika nemaju na stanju (bilo šta ispod 200KM sa gigabitnim eth portovima i 5,8GHz wifi), a zapravo su generalni zastupnik i uvoznik Mikrotik opreme za BiH ccccc
     
  11. black

    black Komšija

    Mozda u plus.ba ali je bez PoE adaptera ja mislim, eh sad stariji AC Lite je koristio pasivnih 24V a ovi noviji koriste PoE standard ja mislim.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    @kolinsb To ti je odlicna cijena za AP AC Lite, i ovdje je 180km bez postarine. Kod mene je sve Unifi, i pravo sam zadovoljan.

    [​IMG][​IMG][​IMG]

    @SamiRX-8 Firepower katastrofa :) Haj sto je shit produkt, nego sto je shit kod za njega. Aman za aman. Ima drugih solucija. Clean asa i onda neki od cloud servisa, Umbrella ili Bluecat. Barem po meni. Upravo sad ja implementiram Umbrella i Stealthwatch u firmi. Uskoro dolazi i Cisco ise.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @black radje bih s PoE adapterom, jer njega mogu koristiti i za nešto drugo kasnije. After.ba me je fakat iznenadio. Nemaju https://mikrotik.com/product/cap_ac a onda nemaju ni https://mikrotik.com/product/hap_ac2


    Sve ostalo što imaju je sa 100Mbps eth portovima i sutra će to biti bottleneck za WiFi 5,8GHz koji može gurati dosta više od 100Mbps, i usto ne koristi noviji SoC IPQ-4018 nego stariji QCA9556 i sl.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  15. black

    black Komšija

    Dobar je wAP ac, brzina na 5G je odlična na laptopima. Ja imam UniFi AC LR i mogu skoro 600 Mbita na krace rastojanje izvuci sa Intel 8260, sad cekam Intel 9260 karticu za stari laptop, ona podrzava i Wave2 ac i MU-MIMO sto moj AP ne podrzava

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  16. zdici

    zdici Aktivista

    Last edited: Nov 29, 2018
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    To ti od Rife ostalo? :)
    To je vise outdoor wifi client cini mi se

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  18. zdici

    zdici Aktivista

    Imam jedan kupljen od after.ba ima i racun stoji mi :) AP. Ako nekome bude trebalo sa foruma neka se javi na PM :)
     
  19. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @kolinsb ja uzimam sa eurodk.com, ovaj ac lite bi izaslo 100.69 USD sa najjeftinijim shipping sto ti dodje nekih 173KM.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma mala razlika. Ovaj wAP AC sam platio 183KM s dostavom. Unifi bi me izasao 205KM s dostavom.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk