Monitor ne može iznad 60hz

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by jigsaw, Dec 24, 2013.

  1. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Pozdrav!
    Kupio sam monitor LG 27ea53vq-p
    Ja imam sada problem, spojio sam ga preko hdmi i ne mogu izabrati više od 60Hz, dok na vga priključku mogu do 75hz na manjoj rezoluciji.
    Da li netko zna kako da riješim problem da mogu da prebacim na 83hz preko hdmi, jer mu u specifikacijama piše da je moguće.
    H-Frequency i V-Frequency šta to znači?
    ili ako ga spojim preko DVI da mu bude bar 75hz
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ne kontam, zašto to tražiš na LCD matrici. Za LCD je bitan response time, i nema nekakve razlike između 60 i 75hz. U principu ovi monitori sa klasičnom sijalicom na output idu do 60hz kao i svaka druga sijalica. Sa LED-om su se izvodile nekakve kombinacije tipa 120, 240 i to najviše u svrhu 3D tehnologije i malo smoothinga, što ti neće puno pomoći u odnosu na odziv koji je mnogo veći faktor uticaja..
     
  3. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    a mislio sam da bi možda bilo manje ghostinga, nije puno ali ipak se malo primjeti kad igram pes2014

    kada stavim u windowsu da se monitor automatski gasi na određeno vrijeme, i kad bude vrijeme treba da ide monitor u stand by ono na ekranu piše no signal (to mi ne odgovara jer se onda monitor skroz gasi pa ga moram paliti na dugme)
    može li se kako napraviti da mi monitor ide na stand by kao kad je povezan sa vga priključkom?
    sa hdmi priključkom ne može ili ja ne znam kako napraviti
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ima li taj monitor DVI?
     
  5. GV

    GV Komšija

    Da li si instalirao drajvere za taj monitor?
     
  6. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Da, jesam instalirao drajvere, monitor ima DVI.
    taj problem možda ne bi bio na DVI priključku, ali valjda nema razlike trebali bi i na HDMI raditi ispravno.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To je IPS matrica i zbog toga ti je taj ghosting
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Spoji ti to na dvi pa ces viditi da ce bit sve kako treba. Mnoge grafe tj driveri kad osjete hdmi kontaju da je rijec o televizoru i postimaju parametre ko za tv.
     
  9. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Ma nema to veze , u mene je IPS i toga nema , neznam koja mu je grafa ali uključi se vsync i sve štima!
     
  10. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    da mi je znati da će se sigurno popraviti taj problem da ne moram dati 10KM za DVI.
    A do tada bi isključio taj stand by
     
  11. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Misliš li na ghosting
    grafička gtx660, vSunc mi je uvijek uključen mislim da to nema veze sa ghostingom,
    prije kupnje ovog monitora pitao sam jednog forumaša rekao je da nema ghostinga, e sad da li on ne vidi taj ghosting ili mu je to zanemarivo to ne znam.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koliki FPS imas?

    Meni se desilo par puta kada udarim na 120, ali kada pojacam gpu zahtjeve i max fps padne ispod 110, bude ok.

    Cesto koristim vsync na 60, sta ima veze ako je zakucan na 60 :D
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  14. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Ne znam na koju igru misliš koliko imam fps, obično nemam naviku mjeriti ali ako je monitor na 60hz onda je i 60 fps "valjda je tako"
    e sad meni je bitno da je igrivo
    uzmi ako već nisi NFS Rivals i onda reci koliko imaš fps
    ja imam 30-31 a i ti ćeš isto tako imati :D
     
  15. GV

    GV Komšija

    Ako si iz Sarajeva dati ću ti ja DVI kabal džaba
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    :D

    Momci su ti vec sve objasnili, samo se vrati na pocetak i procitaj.

    U svakom slucaju, kada imas mali FPS, tesko ti moze pomoci promjena "iznad 60 Hz", jedino pokusaj posuditi DVI kabal i probaj...

    Smanji jednu po jednu opciju u grafickim postakama (osim rezolucije), prati FPS i neka raste prema 60, dok se motion blur/ghosting/doubling effect ne smanji.
     
  17. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Hvala GV ali nisam iz Sarajeva
    Cijenim to kao da si mi već dao! :)
     
  18. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    nemam problema sa fps, fps mi je velik onoliko koliko imam hz na monitoru
    E sad ja tebe baš ne razumijem kao ovo "prati FPS i neka raste prema 60, dok se motion blur/ghosting/doubling effect ne smanji"
    ti si htio reći ako imam 60fps ili više da će mi se smanjiti ghosting
    ne razumijem kakve veze ima fps sa ghostingom gdje je problem u monitoru a ne u nečem drugom
     
  19. black

    black Komšija

    Ako hoces frekvenciju vecu od 60Hz treba ti DVI jer je HDMI ogranicen na 60Hz pri 1080p rezoluciji,
     
  20. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    aham ja sam mislio prije da se to odnosi samo na TV