Monitori 24" 1920x1200 (16:10)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Riddick, Jun 17, 2011.

  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    U narednom periodu mislio sam kupiti monitor od 24", 1920x1200 (16:10), LED, podesavanje po visini, panel IPS, manji input lag (radi FPS igara), manja potrosnja, po razumnoj cijeni. Na trzistu izuzetno je velika ponuda monitora od 23" 1920x1080 al s obzirom da imam 22" 1680x1050 to mi i nije neko poboljsanje, a i ne volim 16:9 monitore... Ako mozete ovdje postavljati novije modele il koji ce se tek naci u prodaji, a koji pokrivaju bar osnovne uslove: 24", 1920x1200, LED, razumna cijena :)

    Evo usporedba 24" (1920x1200) i 23" (1920x1080). Razlika je ogromna!

    [​IMG]

    P.S. U moj zahtijev najbolje se uklapa DELL U2311H al je nazalost 23" (1920x1080) :(
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa eto taj drugi je U2410 :) Do koliko je budzet?
     
  3. Riddick

    Riddick Aktivista

    U2410 nije bas za FPS igre, bar tako kazu, a i trosi puno. Budzet sto manji to bolji :D Jedno do 800KM, al moze i vise ako je opravdano.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ali nije LED :D. A gdje bas nadje kombinaciju ips matrice i led osvjetljenja, da ti je kod nas naci makar da je ips :). A nemas puno monitora da su ips, led i 24" a i ovi koje imas su skupi. Imas ova 3 LG W2420R, HP DreamColor LP2480zx i Apple LED Cinema 24" pa ti pogledaj cijene :D. Nego pusti se led osvjetljenja i trazi monitore tipa HP ZR24w, Dell UltraSharp U2410 ili eventualno skuplji HP 2475w. Kako god nijedan neces naci kod nas na stanju, eventualno narudzba ili probaj negdje u okruzenju.
     
  5. KingT

    KingT Veteran foruma

    Cuj monitor trosi puno,pa zar neko obraca paznju na to.. :lol:

    Ja kad bih gledao na potrosnju mog kompa davno bih ga bacio sa balkona (~450w u gamingu i to samo centralna jedinica).. :smt005 :smt005 :smt005
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Pa ima manji odziv 6ms naspram 8ms (gray to gray). Joj pa 20W vise. Pa znas da je sijalica standardna 100W? :D
    Kupujes kod nas ili vani? Ako je kod nas, prvo pregledaj sta se nudi, kolike su cijene. Dzaba ce ti neko davat preporuke kad je kod nas slaba ponuda 24" IPS monitora.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    IPS monitori u pravilu vise trose od ostalih jer trebaju jace pozadinsko osvjetljenje, ali naravno da na to ne treba obracat paznju :) I mislim da kod nas ne postoji ponuda ips monitora, jos uvijek.
     
  8. Riddick

    Riddick Aktivista

    Ne mora biti LED + IPS moze i TN! Minimalni zahtijevi su: 24", 1920x1200, LED, razumna cijena. BTW Gdje nadje ova 3 monitora... :shock:

    Pogledaj potrosnju U2311H samo 33W!

    @dmr ako ne mognem naci ovdje kupit cu vani.

    EDIT: evo upravo sam dobio ponudu U2410 1140KM i U2311H 410KM. Bolesno je skup onaj 1" za 16:10 :roll:
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cuj sad ne mora biti IPS a mora LED, nidje veze al hajd :D. Moja preporuka da ipak trazis IPS a da ne mora biti LED i to ova 3 gore pomenuta. U tu cijenu vjerovatno se uklope HP ZR24w i Dell UltraSharp U2410 al u hrvatskoj.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj DELL U2311H ima nevjerovatno dobru cijenu! Kupuj njega, bit ce ti bolji od bilo kojeg tn monitora pa makar bio 30". Jest da je 16:9, i mene to nervira, ali ako hoces da prodjes bas jeftino nema ti druge nego da zazmiris na to :)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jedina alternativa su mu 24" TN monitori, ali i oni su zapravo 16:9 i sa realnih 23,6" dijagonale. Pravi 24" 16:10 monitori su vec vrlo rijetki.

    Ali nijedan TN mu ne moze prismrdit, osim toga ima bitno nizu potrosnju (i zagrijavanje) od IPS-ova. Razlog za to je transparentniji e-IPS panel.

    Ja mogu rec da se monitor manje grije nego 19" wide TN monitor. Postolje je perverzija recimo, a USB hub jako koristan.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa da to je osnovni razlog zasto je e-IPS serija monitora jeftinija od "cistokrvnih" IPS monitora, nema potrebe za jacim (kvalitetnijim i skupljim) pozadinskim osvjetljenjem. A ne bih rekao da su 16:10 rijetki, oni modeli koji su prije predstavljeni mogu se jos uvijek kupiti ali je problem sto se rijetko predstavljaju novi 16:10 modeli bar u ovom cjenovnom segmentu. A ova masovna pojava 16:9 monitora i pad cijena me podsjeca na prelazak sa 4:3 ili 5:4 na 16:10 i tadasnjeg cjenovnog odnosa koji je isao u korist 16:10 zbog iskoristivijeg proizvodnog procesa 16:10 matrica.
     
  13. Stauff

    Stauff Novi član

    Sto kaze dmr nidje veze. Medjutim cijene su bezobrazno visoke!! Nakon par upita mogu vam reci da je najeftinije sto sam mogao naci U2410 1680 KM.... Osim toga prodavaci ne znaju razlike izmedju revizija tako da se veoma lako moze desiti da platis znatno vise a dobijes znatno manje.

    @OP
    Moja sugestija je da kao prvo rascistis zelis li monitor sa IPS panelom ili TN.
    Za 800 KM u BiH ne mozes naci 24" IPS monitor dok u Hrvatskoj to nije veliki problem (U2410, 3,7k Kuna). Najblize 800 KM je Dell Ultrasharp 2209W (~600KM).
    U2410 je odlican za gaming ja nisam nikada primjetio nikakav problem sto se tice ghostinga ali opet ja igram vecinom RTS i ponekad neki FPS.
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    3,7k kuna je 1000KM. Bez PDV-a je opet 815KM. Jako puno u odnosu na 2311H.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    815KM je vec prihvatljivo i bez obzira sto je duplo skuplje "ja" bih u ovom slucaju isao na 24" 16:10
     
  16. Stauff

    Stauff Novi član

    Slazem se Stevie, usporedba je bila vise izrazavanje moje frustracije sa cijenama nabavke U2410,koja je 50% veca nego u Hrvatskoj.
    Ja sam sjeo u auto i potrosio stotinjak na put medjutim platio sam svoj 3,700.00 HRK = 977.042 BAM rev 002 :)

    Ova cifra od 815 KM za 23" jel to ima negdje na stanju ili?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa valjda 815KM izadje taj tvoj nakon povrata poreza :D
     
  18. Stauff

    Stauff Novi član

    Sad vidim Stevie je poredio razliku izmedju 23" i 24" bez PDV-a. Razlika jeste ogromna ali ne samo u cijeni. 16:9 meni licno ne odgovara i spreman sam bio platit za tu razliku. Cak sam razmisljao o 3 x 22 Dell 2209W. Nije velika razlika u cijeni medjutim tri puta veca vjerovatnost da cu imat problem sa jednim od njih :p
     
  19. Esh

    Esh HWB

    Cisto da ne bude nejasnoca, na lageru se kod nas nigdje ne moze naci 24" 19x20 IPS monitor, sve ostale su kombinacije eventualna narudzba i slicno.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa valjda se ne moze naci nijedan IPS a ne samo 24".