Monitori 24" 1920x1200 (16:10)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Riddick, Jun 17, 2011.

  1. k0ST

    k0ST Aktivista

    I ja sam bio u slicnoj dilemi, a kod nas nikad nema nista na lageru :roll:
    Na kraju sam narucio HP ZR24w iz Njemacke. Sveukupno me je doslo oko 330 eura (bio na snizenju) sa carinom/PDV. Ako mislis od njih narucivati, obavezno pogledaj sta imaju na ponudi vracene robe.
     
  2. Riddick

    Riddick Aktivista

    Kod nas nema na lageru U2410 i U2311H, a gledao sam taj tvoj HP ZR24w i krajnja cijena mu je 915KM na "tvom" webshopu. Inace cesto gledam sta ima na tom webshopu tako da sam upoznat i sa vracenom robom. U svakom slucaju hvala na tipu :)

    Vec duzi period nisam kupio neki hardver za comp pa sam po prilicno nestrpljiv :oops: al sacekat cu jos neko vrijeme pa ako se nista ne najavi od 24" sa 19x12 po razumnoj cijeni narucit cu U2311H kao prijelazno rjesenje, a njegova cijena od 410KM fakat me je iznenadila, ocekivao sam cca. 550KM. Postojeci 24" modeli preskupi su dok dodju do nas, a pogotovo U2410 masno ga platis pa onda strahuj da li je dobra revizija...

    Ovaj thread vise sam zamislio kao mjesto za novije i najavljene 24" 19x12 monitore, po normalnoj cijeni a svejedno jel matrica e-IPS il TN :) Vecinom igram FPS igre tako da mi siri ekran (16:9) nije pozeljan, npr. DOOM3 koji se vecinom igra u zatvorenom prostoru kod sireg ekrana "distorzija" zidova je povecana. BTW igra po def. podrzava max. 1600x1200 (4:3).

    OFF TOPIC: Jedno vrijeme sam razmisljao da uzmem 3D monitor s naocalama ASUS VG236H 950KM ili Acer GD245HQ 1050KM. Da li se isplati uzimati 3D monitore i da li je ko igrao na nekom 3D monitoru?? Na netu vidim da se dosta raje dvoumi izmedju IPS i TN 3D monitora...
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma lagano zajebi 3D, pogotovo sa losim TN-om.

    Vidjet ces da ti nece vise past na pamet da mijenjas monitor kad uzmes U2311H.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    E-IPS ili IPS kad vec dajes toliku lovu. Naravno Dell Ultra Sharp odlična serija IPS matrica i preporuka
    a 3D je čisto marketinško smeće, usput sačuvat ćeš vid i nećeš imati probleme sa migrenom ako ne uzmes to 3d smece..
     
  5. Riddick

    Riddick Aktivista

    Izašao je Dell U2412M (24", 1920x1200, e-IPS, LED) i može se nabaviti vani s krajnjom cijenom (uračunati troškovi: dostave, carine, PDV i dađbina) za nas od 780KM, a po navedenoj cijeni se može nabaviti OVDJE. Kvalitetan review za Dell U2412M se može pogledati OVDJE, a bolji monitor za ovu cijenu i potrošnju (28W) se ne može naći! Nisam još kontaktirao jedinog domačeg distributera za Dell monitore jer je vani velika potražnja za navedenim monitorom, a teško da od njih mogu očekivati nižu cijenu i po meni jedina prednost im je jeftinija zamjena monitora uslijed nekog defekta al i to je relativno... Jedina stvar što mi se ne sviđa kod U2412M je što nema senzorske tipke, al to nije toliko ni bitno. BTW Dell je izbacio 3 monitora od kojih je samo U2412M sa omjerom 16:10, a dok su druga dva manja sa omjerom 16:9 i rezolucijom 1920x1080!

    @dmr eto ga IPS+LED po razumnoj cijeni :p ;) Zahvaljujući LED pozadinskom osvjetljenju potrošnja poslije kalibracije iznosi nevjerovatnih 21,5W (standardno 28W) za 24" monitor. BTW dmr me je nagovorio da idem isključivo na IPS panel.

    P.S. intresanto je da se sad može kupiti monitor koji se uklapa u moje potrebe i iznos koji sam voljan dati al ja sad više nemam tu lovu, nekad je teško spojiti dva dobra :| E, sad jedino da ubacim u profil dugme "Donate" :mrgreen: Ma bit če do Nove a do tad se može očekivati i odgovor iz HP-a
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    joj ti pricas o toj potrosnji kod monitora kao da je to nesto bitno :D. Ha trosio 20W ha trosio 50W, to je najmanje bitno. Vise je bitno sto se ovdje radi o edge LED osvjetljenju koje u konacnici daje poprilicno losu uniformnost, ali opet to cijena opravdava. Kako god LED je ovdje vise minus u pogledu kvalitete. Po mom iskustvu i online kupovini ocekivana cifra za porez+carinu je 30-35% na cijenu, pa je to bez dostave oko 800-830KM + dostava, sto je opet ok ali imas i taj rizik vracanja monitora ako nesto ne bude ok. U svakom slucaju poprilicno ok monitor ali je i dalje bolji U2410. Evo ti jos jedan bolji review http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2412m.htm
    I sretno, da vise kupis monitor :D
     
  7. Riddick

    Riddick Aktivista

    Meni je bitna potrosnja jer sad mi monitor trosi 100W (1KW za 10 sati) a sto je fakticki 5x vise nego sto trosi kalibriran Dell U2412M i poslije 24" (16:10) monitora pitanje je da li cu ga vise promjeniti! Znam da U2410 daje bolju sliku od U2412M al po kojoj cijeni i u duelu 1140KM vs. 780KM meni je dobra svaka uniformnost slike jeftinijeg modela ;) BTW sadasnji monitor prije 4god. platio sam 770KM.

    dmr nazad u skolu :D (Cijena Robe + Prevoz) x 1,956 x Carina x PDV + Dadjbina za BH Poste = Konacna cijena. U praksi to znaci (259,7€ + 36,7€) x 1,956 x 1,11 x 1,17 + 20KM = 773KM tj. cca. 780KM

    EDIT: evo dobio sam "shopping voucher" od 5€ na www.computeruniverse.net a vrijedi narednih 30 dana, tako da bi me izasao 760KM, dobra stvar je sto monitor nemaju na stanju jer bi mozda dosao u iskusenje... :D
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa kakav ti to imas monitor pa trosi 100W crt? I djabe tebi racunica kad ti onaj u posti izvali cifru :) A sta dobra stvar da ga ne kupis, pa cemu ovo sve? :D
     
  9. Riddick

    Riddick Aktivista

    LCD od 22" (16:10), da u pravu si nije 100W vec 55W, fakat ne znam odakle mi onih 100W :? Imao sam pare za monitor al sam ih morao dati za drugu namjenu, a sad ako hocu da kupim moram uzeti od stednje il da uletim u limit, a ni jedno od toga mi ne odgovara jer je upitno hocu li imati posao il platu za 1-2 mjeseca, i taj problem nisam imao kad sam otvarao temu :( BTW Zato sam se i ušutario na ovoj temi :wink:
     
  10. Ninja

    Ninja Komšija

    Gdje se može nabaviti kod nas monitor rezolucije 1920×1200? Po mogućnosti u Tuzli, ali nije problem ni Sarajevo.

    Nije mi bitan tip panela, samo nek nije neki od ovih levatskih proizvođača.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U Tuzli Genelec i Ingel, mada su svi 1920x1080p, nisam nigdje vidio 1920x1200.
     
  12. Ninja

    Ninja Komšija

    Pa tražim 1920×1200, ovih drugih ima svugdje.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Enis je na predhodnoj strani napisao da ih kod nas nema nigdje. A ima razlog zasto se ne proizvode vise od 2008 (ili je barem drasticno smanjena proizvodnja) i zasto se preslo na 16:9 format.
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Rekao je samo za IPS panele. Meni odgovara i TN.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Neku noc pokusao spojiti PS3 na Acer AL2423W. I sad, nisam imao pri ruci HDMI->DVI kabal, vec uzmem HDMI->HDMI i nadjem medju skulama FAKIN ATI Hdmi->Dvi adapter. Spojim ja to sve tako i upalim PS3 - crna slika. Hajd' reko ne radi nesh, spojim monitor opet sa PC-om al sad nema slike ni sa PCa. Probao ga spojit na drugi PC - ista stvar. Probao sa drugim DVI-DVI kablom al opet samo poruka od monitora "no signal". Pa jel mora sve sto ima "ATI" logo na sebi da bude ukleto i da sprzi sve redom?!?! :shock: :evil:

    Imal kakvog lijeka, D-Sub i dalje OK radi al ocito DVI ulaz sprzen..Znate li kakvog majstora u Sa koji bi ovo mogao popraviti?
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Budi sretan ako nije sprzen i HDMI na PS3. Inace i meni je prosli fat PS3 izgubio signal na hdmi-u nakon spajanja sa monitorom putem hdmi>DVI kabla. I dalje je radio samo na relaciji hdmi>DVI i to samo na tom monitoru na kojem sam prvom probo ali nigdje drugo hdmi nije radio. Nikada vise ne bih pokusao spajati PS3 hdmi>DVI relacijom. Sretno s popravkom.
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ok je PS3, radi ko sat. Podavno sam spajao X360 na monitor putem DVi-HDMI kabla i sve najnormalnije ferceralo ,zato sam mislio da ce i sa PS3..Al eto, za*ebah monitor..
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Dobio 2412m za rodjendan od zene :D Ekran je nenadjebiv. Bukvalno receno. BF3 kompletno drugacije izgleda. Sve je jace, ostrije, bolje :) Nikakvog ghostinga ili input laga nisam osjetio, a kao fps gamer zadnjih 16-17 godina, znam sta je sta, manje vise :)
     
  19. Riddick

    Riddick Aktivista

    Nek je sa srecom :D Kazes da je sad BF3 kompletno drugaciji, pa zar je tolika razlika izmedju IPS i TN panela? Veci kontrast i zivlje boje? :) Citao sam da ga ne preporucuju za igranje, a OVDJE su ga pravo nalijepili >

    Znam da se model pravi u crnoj i sivoj boji, al mi nije bas najjasnija sema boja... Moze li koja fotka iz prve ruke? :)

    P.S. izaslo je nekoliko modela 24" 1920x1200 (16:10) sa TN matricom pa gledat cu da ih ubacim u ovu temu.
     
  20. Riddick

    Riddick Aktivista

    Evo već nekoliko dana se družim sa Dell U2412M, a monitor je više nego dobar i ovo mi je najbolje uložen novac ikad za neki dio računara :D Za monitor od 24" rezolucija 1920x1200 definitivno je optimalna i sad u Wordu mogu imati dvije kompletne stranice A4 u stvarnoj veličini! Igranje trkačih igara sa G25 sad je perverzija :D

    Malo matematike:

    24" __16:10 - 1920x1200 - 51,7x32,3=1670cm^2
    24" ___16:9 - 1920x1080 - 53,1x29,9=1588cm^2 ___↓ 5%
    23,6" __16:9 - 1920x1080 - 52,2x29,4=1535cm^2 ___↓ 8%
    23" ___16:9 - 1920x1080 - 50,9x28,6=1456cm^2 ___↓ 12,8%

    Iz priloženog se vidi da je monitor od 24" 16:9 manji za 5% u odnosu na 24" 16:10, a monitor od 23" 16:9 manji je za čak 12,8%. Nema sumnje da je prelazak sa 16:10 na 16:9 korak unazad jer dijagonala ostaje ista a imamo manju radnu površinu! "Sutra" kad nabavimo 16:9 neki marketinški stručnaci reči će da je 2,35:1 In a 16:9 Out :lol:

    Opet malo matematike:

    24" __16:10 - 1920x1200 - 51,7x32,3=1670cm^2
    24" __2,35:1 ____________56,1x23,6=1324cm^2 ___↓ 20,7% _za istu radnu površinu treba dijagonala od 27" (63,1x26,8cm)