Monitori 24" 1920x1200 (16:10)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Riddick, Jun 17, 2011.

  1. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    ↑ Definitivno najjaci formating postova na forumu :lol:
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Riddick

    Riddick Aktivista

    Pregledan post tebi predstavlja problem :roll: BTW čemu taj hejt? To liječiš svoje komplekse?
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nego pustite to sada, ja ni ne kuzim oko cega se vodi rasprava...

    moze li na P.P. ili ovdje gdje si kupio monitor i koliko para?

    Ima li jos podataka / benchmark , npr FPS itd...daj koju sliku :D

    Od kako si postao ovu temu, zapalio sam se za ovakav / slican monitor.

    Sad je crko moj monitor i ako mi zena dozvoli :D , nesto cu da kupim...

    Kada cujem tvoju "euforiju", pravo sam slab na ovaj model :D, pa te molim da podjelis sa nama jos iskustva :smt006
     
  4. Riddick

    Riddick Aktivista

    Dok je interneta bit ce i hejtera sa razlogom il bez, a sve je bez potrebe!

    Monitor sam nabavio preko generalnog zastupnika za Dell tako da me je veoma povoljno izasao i morao sam da ga narucim. Dell U2412M ima izuzetno dobar: prikaza boja, kontrast... Matrica TN je obicno smece!! Vec sam rekao da mi je ovo najbolje ulozen novac za neki dio od racunara. Mrzi me da fotkam, al monitor dosta bolje izgleda uzivo i veoma je tanak, a jedina ozbiljna zamjerka je na mehanicka dugmad previse su tvrda. BTW s obzirom da monitor skoro nista ne trosi na cekanju nikako ga ne gasim. Kad surfam koristim profil Text al je osvjetljenje smanjeno na cak 30% tako da trosi manje od 20W, i izuzetno je hladan, a sto je za ovu dijagonalu samo za pohvalu. Preko opcija u meniju sad mogu da podesim omjer stranica: 4:3 i 5:4 pri cemu sa lijeve i desne strane ima vertikalne crne trake, a inace to koristim kod starijih igara. Npr. igram na rezoluciji 1600x1200 i imam 2 crne trake, a zbog velikog kontrasta i prikaza crne boje ne primjecujem ih dok igram :)

    P.S. S obzirom na cijenu i ono sto nudi moze se slobodno reci da je za 24" i 1920x1200 (16:10) Dell U2412M Best Buy :)
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Beton monitor :) Najbolji rodjendanski poklon odavno :)
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Moram ti priznati Riddick, citajuci tvoje recenice, stvarno se osjeti koliko uzivas u svom novom monitoru :smt023

    Pisao si o kontrastu i tim zafrkancijama, pa da spomenem koju oko toga...

    Mene naprosto nerviraju ti rezimi rada : kontrasta, boje, omjera crne i bijele "pozadine"...

    Evo npr imam iskustva u radu, kod prijatelja i sl, ali ne bas toliko u igrama, za neke LCD / LED monitore...imaju izrazito jaku (fabricku), ne znam tacno kako da se izrazim i kako se to tacno zove, ja to zovem bljestavilost , jednostavno udara u oci...

    Takodje, kod nekih monitora, taj neki (mislim da se to zove OSD) program regulacije rezima rada (npr film, igre, standard, moj podeseni profil rada i sl) je dosta spor i par puta se "mjenja" slika na monitoru dok on ne "uhvati" onaj rezim koji si postavio...to se posebno primjeti ako je u sobi mracno, koristis mracan wallpaper na desktop-u, pa kad otvoris My computer ona bijela te udari po ocima, i par "treptaja" dodje ona zadana bijela ... al kasno brate, mene vec "opalilo" :D

    Npr, sta mi jos smeta, kada otvorim manju bijelu "sliku", npr CPU-Z i on iskoci na desktop, CPU-Z je "bijele pozadine" na manuelno postavljenom "zatamljenom" desktopu, cijela slika se "transformise" u tu CPU-Z bijelu, pa kad ugasis CPU-Z, desktop opet potamni...

    Mislim, jesam bio opsiran, ali pokusavam objasniti sta mi smeta i da li se to kod tebe tako manifestuje?
    Koliko je brz "OSD"?
    Koliko "amortizuje" crno na bijelo i obratno?

    Edit, zaboravio sam spomenuti kako neki LCD monitori imaju LED sijalice oko ruba / rubova monitora. U nekim aplikacijama (igre) zna se desiti kako npr gornja linija monitora postane pre-svijetla i bijela u nekim emitovanim slikama, pa kada se obrati paznja malo bolje, skontas da te "LED lampice" bacaju malo vise svjetlosti nego to treba...

    zna to (meni) biti iritantno kad pucam u nekoj horor igri :D , nesto pobjeli gore, ja pogledam sta je, a ono u tom trenutku iskoci nesto pred mene :smt003 :smt003
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To je u globalu najbolji monitor na trzistu..
     
  8. Riddick

    Riddick Aktivista

    @Pionir ti si po prilično zbunjen!! :? Nema ti šta biti nejasno oko kontrasta, ako imaš lošiji kontrast on će se negativno odraziti na sve boje ili drugim riječima imat ćeš lošiju sliku, a predefinisani profili su tu već odavno na LCD monitorima da olakšaju korištenje istog. "Tvoje blještavilo" je Brightness tj. osvjetljenje i njega lako možeš smanjit u meniju do razine koja ti neće smetati. Npr. ne može biti isti nivo osvjetljenja za igre i čitanje teksta!! Ugasi dinamički kontrast onda više nečeš imati probleme koje si naveo, inaće je to čisto marketinško njesra. Prosješan LCD monitor ima statički kontrast od 1000:1 a imaš novije monitore koji se frljataju dinamičkim kontrastom od 10M:1 i to je čisto marketinško njesra! To o čemu pričaš tj. žališ se odnosi se na probijanje pozadinskog osvjetljenja, a dosta monitora ima tu manu, koje je više il manje izraženo i sve zavisi od modela.

    Kolega Zeleni već je naveo da je monitor beton tako da ga ne kanim više hvaliti, al za te pare nema šanse da dobiješ više!! BTW ne kupuješ bubreg pa da ovoliko cjepidlačiš ;)
     
  9. Riddick

    Riddick Aktivista