Nadogradnja na graficku sa CPU i GPU

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by najamnik, Feb 24, 2015.

  1. najamnik

    najamnik Novi član

    Imam pc koji bi malo nadogradio pa da vidim isplati li se ili novo uzimati. Uglavnom za igre, moze i da rade na midium, recimo Total War: Rome 2, Dragon Age nova i sl.

    Trenutno imam :
    maticnu ASUS M4A79XXTD EVO AM3 socket
    CPU: Athlon II x 640 3.0 GHz
    GPU: ATI ASUS EA4850
    RAM: 4 GB 1600 DDR3

    napojna mi je dobra , ide na 550 W


    Ima li sta da se ubaci na ovu maticnu ili se neisplati ni pokusavati. Mislim da mogu neki Phenomi II (ne znam koliko je jaci od Athlona koji me sluzi perfektno) te nemam pojma koja graficka moze. dao bih nekih 450 KM ukupno za obje komponente
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Taj procesor je gotovo vrh tog socketa.Teško možeš naći nešto jače.Uvijek se možeš poigrat sa overklokanjem i dici ga na višu frekvenciju.
    Najbolje bi ti bilo da ubaciš još 4GB RAM i jaču grafičku,nešto u rangu HD 7850 ili slično.
     
  3. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Imaš pm za upgrade. :) slažem se sa tensai još rama i jača grafika al da je ovaj athlon vrh nebih rekao pored phenoma x6.
     
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Nema šanse da će igdje naći taj Phenom.I ako ga nađe bit će 200KM,što je absurd,jer je procesor neznatno jači.Uostalom budžet mu je ograničen na 450KM,bolje da nabavi neku dobru grafiku tipa R9 270,što će sa RAMom biti oko 400KM.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ta R9 270 i jest neki maksimum iskoristivosti na toj platformi,nekad sam igrao na slicnoj i imao sam GTX580 koja je bila u knap sa procesorom a i tu je negdje sa R9 270,tad sam imao Phenom II 965 dignut na 3,7GHz sto otrpilike i taj athlon moze dokucit,kadnije sam stavio HD7950 i vec nije mogla da radi pod punim opterecenjem,kocio je proc.

    Grafa i jos 4 gb rama i klokanje proca do 3.6-3.7ghz i to je to. Eventualno bolji cooler na proc ak je sada orginalni.
     
  6. najamnik

    najamnik Novi član

    Hvala na brzim odgovorim.
    NA pc mi je sve originalno, tj nista nije overclock. Imam samo jos dodatni ventilator koji mlati ka GPU I CPU, njega sam baska stavio.
    Znaci da CPU ne diram jer je on u samom vrhu za ovaj AM3 socket.
    Ok, poslusam vas i ubacim jos 4 GB RAM-a i ubacim novu graficku. Za njih sam ispao iz fazona ali kako kazete R9 270 ili neka slicna bi odgovaral konfiguraciji . Je li imate preporuku za ciju R) ili sl graficku (ASUS; GIGABYTE.... ili koja firma je sad ok)
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Nije on sami vrh ali sad da ganjaš nešto jače a staro i precijenjeno (barem na piku), nema smisla. Više dobijaš sa ramom i boljom grafom, osjetićeš odmah.
    ASUS, Gigabyte, MSI, Powercolor, sve je to dure (opet od modela do modela). Vidi s kolegom Pionir, on je prodavao 270-ku.
     
  8. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Možda Phenom II X6 bi bio neki upgrade za igre tipa FarCry 4 i nadolazeće , to je max što se tiče cpu nadogradnje , obavezno još 4GB rama i grafa tipa HD7850 2GB (oko 200KM) i na 19" monitoru nema problema.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislim da ti nije vrijeme kupovati bilo sto posebno, mozda GPU i RAM.

    DX 12 ce navodno kombinovati GPU, prema tome treba vidjeti da li i kako ce to biti u praksi sa iGPU.

    Uskoro dolazi AMD Carizzo, ali nema podataka na koji socket, ako bude FM2+ mozda bude nesto od toga jer je jeftino.

    Ne treba spominjati kako Mantle/DX1 2 koristi malo CPU snage, pa ti ona nece ni trebati bas toliko...