Najbolja dostavna (kurirska) služba

Discussion in 'Generalna diskusija' started by wragg, Jun 13, 2012.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Slao sam par puta poštom da kupac plaća pouzećem. Na tih 150KM ne bi trebalo biti više od 10KM troškova. Samo naznači da ti trebaš dobiti na ruke 150KM pa ako troškovi budu nešto više uvećaj cijenu za te troškove tako objasni na šalteru. Opet zavisi gdje šalješ ako ide u RS moguće da je nešto više dok ako je blizu ne bi trebalo biti puno. Slao sam i ja veće pakete ko grafa pa to ide po kilaži pa izbaci sve nepotrebno neka bude samo grafa i kablovi u kutiji, cd i te gluposti izbaci. 2-3 dana bude otprilike za pare da digneš ne sjećam se tačno.

    Tebi će biti otprilike ovako, preporučeno+vrijednosna pošiljka na 150KM Ukupna cijena 11,450 KM dakle toliko troškova. Vrijednost neka bude 150+11,5KM=kupac plaća 161,5KM total.

    Kurirske službe batali da ovo odradiš treba 20+30KM minimalno pošto se radi sa povratom novca :roll:
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma ono, postarina bi trebala biti vjerovatno ispod 10KM ali bi to islo na kupca. Meni treba na ruke 150KM pa rekoda li ce od tih 150KM, od te dostave novca uzimanti procenat i te stvari.

    Pitat cu u posti pa ce mi oni objasniti.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Zahebo sam ipak je to paket nije pismo. Ovo je za pismo al najbolje vidi na šalteru.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako mi jos neko moze reci, da recimo sutra posaljem kartu, moguce da ce je on dobiti u ponedjeljak, eventualno utorak. Kada bih ja u tom slucaju mogao ocekivati novac. Četvrtak ?
     
  5. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    ti ćeš morati platiti poštarinu (10KM recimo) a onda će ti se vratiti 150+10 tj 160km, njihovo je da naplate poštarinu a ne smiju dirati novac koji on tebi šalje
     
  6. zoi

    zoi Veteran foruma

    Zaskoči Selvina, on bi ti to trebao znati :D

    Uglavnom, ti plaćaš poštarinu odmah, a ako hoćeš da dobiješ taj novac nazad, dodaš ga u cifru koju ti ovaj drugi treba poslati.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Hehe, evo mene :D Nisam ni ja dugo slao nista. Pa eto manje-vise su ti sve rekli. Kazes osobi na salteru da saljes pouzecem i da ces postarinu na primaoca prebacit. Popunis uplatnicu s tim da pazis da si na uplatnici ti primaoc, a taj lik kome saljes je posiljaoc, jer treba tebi uplatnica doci :) A vrijednost koju stavljas na uplatnicu je 150+ono sto ti osoba sa saltera izracuna. Naravno ti placas odmah tu postarinu, jer ces poslije dobiti preko te uplatnice. Takodjer imas i onaj papiric za posiljku da popunis.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ma ako si se već dogovorio da ce on platiti poštarinu, onda nek ti sračuna odmah kolika će biti i samo je dodaš na iznos otkupnine pri preuzimanju. Tako sam ja radio ako je dogovor takav, i nije bilo frke :)
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok, hvala momci. Jos nesto.. vrijednosni paket, ako se sta desi, izgubi itd da dobijem odstetu. Da li je to posebno skuplja poštarina i slicno ?

    Ja sam recimo slao manju kartu u manjoj kutiji sa naznakom za povrat i bilo je 4-5 maraka. A kako ovo ide sa "vrijednosnim" paketom..

    Mada cu opet pitati na salteru za to ali eto, ako je neko slao i tako.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Izracunaj na onom kalkulatoru, stavio sam ja link, a i neko je opet poslije mene, imas na prvoj strani. Za tu vrijednost bi ti moglo bit 4-5KM vise zbog vrijednosti. Naravno vracaju ti tu vrijednost, bez postarine, barem tako pise.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Znaci vrijednosna posiljka, 160KM, 7.7KM.. sa povratnicom: 8,480, bas mi jeftino.

    Ovo "vrlo hitno"... koliko brzo stigne ? Tada pise da je oko 11KM sto nije puno para obzirom da cu biti bez kompa dok mi ne stigne novac od karte.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da si nesto pogresno izracunao, mora biti vise, moras oznaciti i da je otkupna i vrijednosna. A za to "hitno", ne znam, nisam koristio.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Zvao sam postu i sluzbenica mi sve lijepo rekla.

    Mogu slati brzom postom sto je oko 13KM i njemu bi paket bio sutra u posti oko dva sata, ali jer poblem sto se generalno od otkupnine mora platiti dodatno pet maraka i nesto na vrijednost posiljke. Znaci nekih 3% uzimaju. Sto me izadje preko 18KM administracije. Hocu reci, ak osam dobro shvatio, i ako posaljem obicnom postom, oni ce uzeti 3% na vrijednost posiljke sto izbije jos 5KM i nesto.

    Postoji jos opcija da posta men inovac uplati na racun, zalijepim uplatnicu uz paket i onda ne ide tih 3% vec se placa oko marke i nesto. Samo ne znam da li moze na visa electron debitnu posto se ne sjecam da imam poziv na broj i slicno, na onom papiru sto su mi dali na koji broj da mi se uplacuje.


    EDIT: To je ovo:

     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa rekoh ti ja da ce ti na vrijednosnu otici oko 5KM i da si pogresno izracunao nesto. A zavisno gdje saljes i na tu tezinu, bude postarina i bez vrijednosne oko 10-11KM. Ne znam to sa uplatom na racun, nisam probao.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kojeg kurira da zovem za paket, koji su najbolji, intereuropa? Moraju kroz Travnik prolaziti. Rade li subotom?
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisam nista pogresno izracunao vec se radilo o brzoj posti posto mi je trebao novac sto prije, mada ipak necu slati.

    EDIT: Nisma ja ni racunao, ona je.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ma ne, mislio sam na ono prije sto si rekao 7-8KM, a to sto je ona izracunala je OK :)
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Trebalo je ici u Gračanicu ali sam fulio koju tacno pa sam prvi put dobio oko 8KM, ili tako nesto. ..
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Koliko treba da legnu pare na račun rajfajzena uplaćeno općom uplatnicom u BH pošti? Zar je moguće evo sad će 7 dana kako sam uplatio još da nisu legle? Doduše nedavno sam u Rogaticu slao grafičku BH poštom i trebalo je 10 dana da dođe tamo i meni pare nazad :roll:
     
  20. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma