Napojna za core i7 procesore

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by mehom, Apr 22, 2009.

  1. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zasto ces ti pisati kad ni sam sad ne znas odabrati napojnu.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja znam da ton mog posta nije bio ok ali ti je trebalo tako nesto da procitas. Ovo je bosna i malo ko moze sebi da priusti i7 procesor i napojne preko 600W. Tako da ako ocekujes neka iskustva, tesko da ces ih dobiti. Tema je savjet, ti si isti dobio i ne znam sta sad vise hoces? Da te se ubijedi i argumentovano dokaze zasto je neka napojna 2% bolja od druge? Niko ovdje nije kompetentan dovoljno da ulazi u te finese jer niko nije imao na stolu 50 napojnih i potrebne uredjaje za testiranje. Da ja tebe pitam nesto, ok? Jesi li procitao temu o napajanjima koja vec postoji na forumu? viewtopic.php?f=12&t=3575
    Jeste da je starija tema, ali uputice te u osnove, jos pogotovo ako pregledas sve linkove postavljene tamo. Sto se tice testa napojnih jedinica idi na jonnyguru.com i pokusaj pronaci onu koja te zanima.
    Ako hoces da saznas detaljnije, onda otvori novu temu koja se nece zvati napajanje za i7 procesore. Posto vec imas i7, za ocekivati je da ga neces mijenjati jos dugo, a da ces vjerovatno promijeniti vise grafickih. Opet, vjerovatno ne planiras ubaciti 2 gtx295 a u buducnosti ce se najblaze receno zadrzati maximum koje graficke zahtijevaju (struje) zbog smanjenja proizvodnog procesa - ide manja potrosnja, a opet, velike su sanse da se krene u dvoglave ili troglave budzevine. Upravo zbog grafickih su potrebna napajanja sa sto vise ampera na 12V grani i to je ono sto treba da te zanima. Takodje, duzina kablova, broj konektora i sl te treba zanimati ukoliko znas sta hoces i sta planiras u buducnosti. Da dodam jos da corsair hx520 hrani bez problema q9650 klokovan na 4ghz, 4x640gb + 1tb hdd i gtx295.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. mehom

    mehom Novi član

    Hajde da zatvorimo ovu temu, dok si ti pisao ovaj post, ogovoarao sam i ja ReNNo --->
    He he, stvarno ste cudni, ako imate nesto da kazete u vezi napojnih recite. Nisam rekao da neznam to je tvoj zakljucak. Naprotiv, bas zato sto znam imam problem kod ODABIRA napojne. Ocekivao sam da ce neko koga zanima ova oblast i prati je jednostavno napisati; taj model, 24+8 pina, 2x6pina, 6xsata, 4xmolex itd.., po mogucnosti sa duzinama kablova, +3.3V 25A, +5V 20A, +12V 19A, +12V 19A, +12V 19A, -12V 0.8A, +5Vsb 3.5A, +3.3 i +5 ukupno 140W, +12V ukupno 408W, modularna, proizvodjac komponenti taj, proizvodjac napojne provjeren kvalitet (Tested by Electric Power Research Institute, Knoxville, TN), efikasnost 80%, zastite te i te, eventualno cijena ako zna. Ovi podaci bi bili sasvim dovoljni za izvodjenje zakljucka a ne supljiranje kakvo je bilo ovdje, cast izuzecima koji su davali prijedloge i iznosili licna iskustva. Svakako sam vec odabrao napojnu koja je najbliza mojim procjenama pa se netrebate vise truditi.

    Zahvaljuem se svima koji su mi dali svoje prijedloge. LP

    P.S. mobsterc konacno u zadnjem postu vidis sto sam trazio, da je ovoliko postova bilo konkretnih svi bi mogli zakljuciti koja je napojna najbolja. Ipak hvala na trudu.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To o cemu ti pricas su specifikacije. Nisi imao nas onda sta pitati, nego otici na stranice proizvodjaca i uporediti specifikacije. Fol je sto to nije bas tako jednostavno kako ti zamisljas i upravo zato ovdje nisi dobio takav odgovor. Zasto sto na ovom forumu, vecina zna da specifikacije ne moraju nista da znace. Neko koga zanima ta oblast nece nikada tako napisati ;) Uzivaj.
     
  5. mehom

    mehom Novi član

    Specifikacije proizvodjaca neuzimam zdravo za gotovo, rezultate nezavisnih "kuca" (Tested by Electric Power Research Institute, Knoxville, TN) da. Pitao sam da nebi pregledao nekih 100 stranica, na kraju sam ih i pregledao. Specifikacije se prvo gledaju, zatim komentari korisnika i nezavisni testovi, jer ako ti specifikacije ne odgovaraju koja je svrha istrazivati dalje? Dog_Father je napisao dobar tekst ali u elektronici se brzo razvijaju stvari i meni nije mogao dati odgovor. Takodje kalkulator potrosnje koji vecina hvali nije u sebi sadrzavao x58 pa sam pjeske sabrao i dobio prosjecnu potrosnju od 360W ako bi sve komponente radile na "vrhu" 438W. Dakle ako bi napojna u periodu od tri godine izgubila na perfomansama 10% (sto se dogadja i kod kvalitetnih proizvodjaca), trebala bi mi napojna od 481,8W cca 500W. Ova makina nije za igranje, na njoj se renda i nesto obrade videa.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Eto vidis, da si ti tako fino formulisao pitanje dobio bi sasvim odgovarajuci odgovor ;) Treba malo i licnog truda uloziti. Trebao si odmah na pocetku navesti da se na masini renda.
    Dovoljna ti je cm 520w ali bio bi lud kada bi ustedio 24KM a ne bi uzeo cm 620w jer je za skoro 10 ampera jaca na 12v grani. A za jos 20KM imas silverstone 650W koja ima jos 10A :smt003
    Ozbiljno, ako si iz sarajeva, da ne moras cekati posiljku iz tuzle, kupi cm 620w :smt003
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    posiljka iz Geneleca stigne za dan (bar je tako meni), postarina je 5 markica cini mi se.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Mislim da je za skoro 3kg posiljka nesto skuplja... Ali ja mislim da moze preko pcplus-a, da se tamo pokupi i nema postarine.
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ima Genelec svoju dostavu. Odfurasmo u OT.