Ne radi zvucna...

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by efo, Feb 24, 2013.

  1. efo

    efo Komšija

    Ok raja, zamolio bih ako ko ima kakav prijedlog za sljedeci problem: Naime uzeo sam plocu (sa procesorom) od kolege vnm_ sa foruma i nakon svjeze instalacije sistema sve fercera osim zvuka. Evo vec drugi dan se zajebavam s istim i ne mogu da sredim da proradi, pokusao sam barem 5-6 razlicitih drivera. Na cipu na ploci pise da se radi o realtek alc655, nasao na netu, skinuo drivere, ne rade. Nasao na oficijelnoj stranici za foxconn ovu plocu (istina sa minornom razlikom - pise intel 915g7mc-s, kod mene nema ovog s na kraju na ploci), skinuo drivere, ne rade. U device manageru svaki put pise 'device is working properly':

    http://pokit.org/get/?ed5ad5fe08b68a4f5 ... c92aa3.jpg

    Svaki savjet je dobro dosao.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li u cp-u oznacio kao def.?

    [​IMG]
     
  3. efo

    efo Komšija

    kako na xp-u to da provjerim? koliko vidim ovaj je jedini kod mene, tj. jedini kojeg mogu enable i disable u device manageru.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    U Control Panelu vidi nadji sound.
     
  5. efo

    efo Komšija

    shvatio sam i prvi put na sta mislis, kazem na xp-u je malo drugacije. nema opcije za postavljanje defaultnog uredjaja/zvucne
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    A sta zvučnom u device manageru ?
     
  7. efo

    efo Komšija

    stavio sam gore link iz device managera, u prvom postu. pise da radi kako treba, ali ne radi. probao sam zvucnike na svom kompu, rade najnormalnije, tako da nije do toga :S
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Sorry promaklo mi je. Sta je sa front panelom ?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

  10. efo

    efo Komšija

    http://pokit.org/get/?0a8def5d1eae0e014 ... 8af54b.jpg

    jedna jedina opcija. tako bude kad instaliram bilo koji od drivera koje sam probao. da nema slucajno kakve veze to sto nisam na maticnu prikopcao sve one pinove koji se kopcaju zajedno sa power sw i reser sw (samo ova dva sam prikopcao)?? nemam vise ideja stvarno, vec sam narucio usb sound card preko ebaya za nesto malo preko 1$ :D mogu mislit koji je to kvalitet :)
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da nije slucajno u ovom volume control smanjeno ili ukljuceno mute all? :)
     
  12. efo

    efo Komšija

    nije druze, provjerio 10 puta :)
     
  13. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Jesi li pregledao imaju li jumperi na front audio pinovima?
    Imao sam sličnih problema sa zvukom kada fale ti jumperi. Sve radi kako treba samo nema zvuka na zvučnike.
    Vratim jumpre ima zvuk. Nije takav slučaj sa svim pločama, ali recimo 1 od 10 ima taj problem

    Evo slika kakav je raspored tih jumpera. LP

    http://icrontic.com/images/draco/articl ... umpers.jpg
     
  14. efo

    efo Komšija

    Evo sad sam i to pogledao i stvarno nema jumpera nikako na tom mjestu. Samo mi je sad problem sto nemam viska jumpera, gdje mogu to nabaviti?
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    spoji licnom :)
     
  16. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Jumperi samo rade prespajanje, ako si dovoljno spretan možeš iskriviti pinove jedan prema drugom tako da dođu u spoj.
    Isti efekat ćeš dobiti kao i sa jumperima, samo sa jumperima izgleda bolje.
    Jumpere možeš naći na matičnim pločama,ima ih i na grafičkim karticama, na HDD i optikanerima šta god ti se nađe pri ruci
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Uzmi žicu, skini na krajevima izolaciju, omotaj tu izolaciju izolir trakom ili selotejpom bas kako je bila izolacija i ubodes na krajeve (traka ili selotejp trebaju da drze žicu na mjestu).
     
  18. efo

    efo Komšija

    heh, skinuo jumpere sa f_audio sa stare ploce i stavio na ovu... radi zvuk ko sat :D znaci da mi je kolega sto mi je prodao plocu vjerovatno marnuo ove jumpere :p al' oprastam mu :D

    moze lock ovdje, hvala puno Waha102 za savjet, kao i svima ostalima!
     
  19. vnm_

    vnm_ Komšija

    jarane sta ce mi jumperi, imam jedno 5 pokvarenih ploca punih jumpera. jedan lik sa pika mi je vratio, navodnu mu nije prepoznavala ni jedan ATA disk. njemu se zahvali sto je prckao po jumperima.

    u stvari, sad cu mu ja poslati jednu pogrdnu poruku u tvoje ime. :)
     
  20. efo

    efo Komšija

    heh, sad je prica kompletna :D kako slaga lik nabrzaka i za ATA diskove, kod mene sve radi normala...