Nema struje u uticnicama

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Dec 30, 2010.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nadam se da ima nekoga ko mi moze pomoci. Evo o cemu se radi. U mojoj i sestrinoj sobi sam upravo saznao da nema struje ni u jednoj uticnici. Da bude situacija gora, nijedan osigurac nije iskocio. Do juce sve je bilo ok, gledao sam TV. Na drugoj uticnici nema nikad spojenih trosila. Na prvoj je produzni kabl sa tri uticnice na koji su vezana jos dva produzna kabla. Na prvom su lampa i dva punjaca za mobitel i ne koristim oba istovremeno. Na drugom produznom su tri punjaca i TV. Nocu ugasim ovaj drugi (sa 5 uticnica) posto su oba na sklopku a ovaj glavni na koji su vezana oba nema sklopke. Inace, svugdje drugo ima struje u stanu. Do cega bi moglo biti? Molim za pomoc.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jesi li provjerio probnom lampicom ima li FAZE u uticnici ili si samo konstatovao da ne rade potrosaci na tom vodu? Ako su osiguraci ispravni a ne rade potrosaci postoji mogucnost da je crkla NULA.

    Znaci de provjeri probnom lampom (pipalicom) ima li FAZE u uticnici.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ne kontam cemu to komplikovanje sa 3 produzna. Imas samo 2 uticnice u stanu? :D
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    U sobi. A prilicno su uticnice udaljene, i vrlo je skucen prostor pa nemam gdje ni provlaciti kablove.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja u svojoj sobi imam 2 uticnice, tj. jednu jer je jedna iza americkog plakara pa je nedostupna. E sad na toj jednoj je vec godinama, produzni i na njemu tv, hi-fi, onaj receiver od digitalne, punjac, i jos jedan produzni na kojem je konfa iz potpisa, monitor, zvucnici, mis, punjac, modem. To je prakticno sve na jednoj uticnici i sve radi bez ikakvih padova napona.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Nebitno to, ali glupo je vezat 2 produzna na 1 i sve to u istu uticnicu, a druga ti prazna :roll: Preopterecenje?
    Uzmi jedan produzni u prvu uticnicu i u njeg stavi tih 5 punjaca sto koristis, ako vec imas toliku potrebu :D A drugi produzni za lampu i tv. Ili 4 punjaca i lampa, a na drugi tv i punjac, ako vec lampa nije kraj tv-a :D Cak ti ostane i produzni kabal viska :D
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

    Selvine pa i jest glupo, ali sta cu kad ne moze stici do radnog stola. Druga je blokirana i nedostupna. Ovako stoji sve godinama i nikad nije bilo nikakvih problema, a jedini veci potrosac bio bi TV. Sad drugi problem je sto sestra preklopi taj produzni pa mi ugasi lampu i mobitel se iskljuci iz punjenja, a ne moze bez sklopke, jer ovako se moram provlaciti i cupati iz zida, ali mozda bi se moglo nesto izvesti...
    Qler to i jest cudno. Racunar mi je trenutno u kuhinji i svih 5 rupa na produznom je popunjeno. Prije je bio u mojoj sobi spojen na isti nacin i nikad nije bilo nikakvog prekida. Da sad ovo mozda nema veze s kablovskom? Razveo sam tri kabla (dva TVa i jedan za internet)?
    dino73n hvala na savjetu, testiracu to sutra, moram potraziti ispitivac.
     
  8. nuclear.dwg

    nuclear.dwg Novi član

    Kod mene u stanu nisu radile četiri utičnice jer je pregorio jedan od glavna tri osigurača u ulazu.Osigurači u stanu su bili uredu.Probaj i ti provjeriti.Ako je koji pocrnio to je to
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    meni je komplet kabl izgorio u sobi jer je neki "elektricar" zakovo ekser umjesto osiguraca, lm davno bilo, nista bitno nije crklo ali se morao sprovesti novi kabl do razvodne, ako nisi siguran sta i kako nadji elektricara, struja je ipak teta koju nije dobro dirati
    ;)
     
  10. Reznor

    Reznor Overclocker

    Struje nema ni u fazi, najbolje je onda da zovnem elektricara pa nek on to rijesi, pa javim kad to bude rijeseno. Sad sam doveo iz malog hodnika produzni pa sam spojio TV, neka drzi vodu dok majstori ne dodju. Hvala svima koji su na bilo koji nacin pokusali pomoci.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De ti onda malo bolje provjeri osigurace,ako nema faze znaci da negdje mora biti prekid,glavni pancer osigurac,kucni osigurac,kvar u razvodnoj kutiji.

    Kakve osugurace imas u kuci?

    Stari topivi keramicki osiguraci koji se zavrcu ili su oni automatski sto samo iskoce pa ih opet uklopis?

    Ako su automatski pokusaj samo da ih sve rucno uskljucis pa ponovo ukljucis.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Automatski su, probam i to, bas dan prije ovog slucaja mi je iskocio osigurac od dnevne sobe iz cudnog razloga, vratio sam ga i nikakav problem.
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo da javim daljnji slijed dogadjaja. Otac je provjerio u zgradi da niej sta se otkacilo ili pregorilo, i tu izgleda da je sve uredu. Elektricar koji mi je ugradio automatske osigurace umjesto rastaljivih nije mogao da detektuje problem, s tim da je provjerio sve razvodne kutije i osigurace. Veli da se neki mozda kabl prerezao tokom busenja, jer se izbusilo dosta rupa za kablovsku da provedemo tri kabla do dva tv-a i modema, medjutim ekipa sto je radila je sve uredno zavrsila i sve je bilo ok taj dan. Sta je on uradio? Jednostavno je presjekao zice i preusmjerio struju sa drugog voda, ali nije to to. Ovako se bojim bilo sta jos ukljuciti osim jednog uredjaja. Dakle, slucaj je rijesen samo djelimicno.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    meni kad su u kuci radili elektro instalacije prvo sto je stari uradio je to da je odvojio prvi i drugi sprat osiguracima...
    I naravno skica svih instalacija u kuci ili stanu je nesto sto se mora znati...