Nepoznat uzrok kvara, možda PSU

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by jigsaw, Sep 9, 2015.

  1. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Otkrio sam da mi se komp gasi kada je RAM memorija postavljena na 2400mhz (na 2133mhz nisam ni pokušao). igranjem gta 5 tj. kada ga opteretim high+ settings, prilikom occ test ne mogu ostaviti dugo jer mi se temp jezgri CPU poveća 90 stepeni pa mi valja prekinuti test
    Do čega bi mogao biti problem, trebam li dirati napone ili je nešto sasvim drugo?
    Ram je bio testiran sa memtest86+ i bez grešaka
    O normalnom radu računar se nikad ne gasi greškom sam od sebe

    Do čega bi mogao biti problem, trebam li dirati napone, PSU ili je nešto sasvim drugo?

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Nekako sumnjam da ram radi na defaultnih 1.50V na toj frekvenciji, možda bios ne čita dobro spd vrijednosti. Koji je tačno ram u pitanju?
     
  3. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Ram je Kingston HyperX Beast 2x 4GB DDR3
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Stavi 1.65V pa vidi kako će ići.
     
  5. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    preko xmp ram se automatski prebaci na 1.65v kada je 2400mhz, upravo to ima na onim gore slikama
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Nece svaki 3770K da drzi RAM na 2400MHz, treba bas ubosti fin primjerak procesora, neki (veoma rijetki) drze memoriju i na 2666MHz.

    Obicno vrh je 2133MHz i na toliko sam ja svoj 3770K drzao.

    Zato postavi RAM na 2133MHz XMP i uzivaj.
     
  7. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    aha u tome je znači , sad ću baš prebaciti na 2133mhz i vidjeti da li će se komp gasiti pri igranju
    Prije nego sam otkrio da je do frekvencije mislo sam da je do napajanja, mogao sam džaba kupiti drugu
     
  8. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Evo mene opet, računar mi se ipak gasi i kada je na 1333Mhz čak iako nije opterećen igrom, sinoć pokrećem Adobe premiere i ugasi se komp, nakon paljenja pokrećem premiere i treba da stavim na render i opet se ugasi komp.
    Noćas ostavio sam memtest+ preko 6h i errors 0 osim napomene 'RAM may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips'

    Test grafičke nisam radio ovaj put, zadnji put mi je bilo na dan kada je prvi post napisan u ovoj temi i test je prošao bez problema.

    Prilikom testa na OCCT power supply računar se ugasi, maloprije vadio sam grafičku i bez nje pri testu ne gasi se komp, dok sa grafičkom se gasi iako bi se reklo da je grafička uredu.

    E sad da li je moguće da mi je napajanje oslabilo pa ne daje dovoljno energije, napajanje se možda grije ili je jednostavno 500w malo za moj računar ?
    Napajanje je još 4 mieseca pod garancijom (Genelec)
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Ako je neki schrott brend napojne nema veze što je još pod garancijom.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Mislim da je mu je ovaj Strider dobro napajanje, sem ako nije stradalo.
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Mislim da sam na newegg-u u recenzijama pročitao da su dosta crkavali.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Upravu si, evo baš sam pogledao.
    Ništa, nek to mijenja što prije dok neka komponenta nije stradala.
     
  13. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Mislim sve što sam testirao je u redu kada je grafička u kompu i kada ga opteretim tada se komp gasi iako se počeo sada rijetko gasiti i kad nije opterećen.
    Pokušati ću posuditi napajanje i vidjet da li se tada gasi
    Skoro sam imao jedno napajanje Silverstone SST-ST50F-230 i na njoj se nije gasio, samo iz nekog razloga nije se ni ugasio na mojoj strider
     
  14. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Re: RAM problem na 2400mhz

    Evo sada testiram ponovo i neće da se restaruje, krenem da igra gta 5 na max postavkama i tada serestartuje.
    Zvao sam posrednike preko kojih sam uzeo napojnu iz geneleca i sutra će zvati genele da vidi štaću da li dam cijeli računar ili samo napojnu.
    zamisli kod njih na testu baš tada neće da se ugasi komp :D, onda vjerovatno nisam ništa uradio jer će reći da je ispravna , i naravno da mi neće vjerovati kada kažem da se restart događa kad nije pod testom
    Imate li vi kakav savjet ?
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Druze imas raznih stress test alata, probaj Intel Burn test, za CPU, onda imas Furmark za GPU.
    Takodje prati temperature procesora i graficke moguce da se nesto od to dvoje pregrijava pa restartuje PC da bi zastitilo komponentu od kvara.
    Ako su temperature OK onda moguce je da je napojna.
     
  16. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Koristio sam FurMark takođeš u isto vrijeme je bio pokrenut occt i pes2016, Gpu dioda 63 c VRAM 71 max, nekada pri testu sa occt jezra cpu ne dostignu ni 75 c a komp se restartuje, dok sada kako god testirao neće da se ugasi, saću imao probati gta 5 da vidim hoće li se opet tako ugasiti ako neće na testu. Isto kada sam preksion pokretao adobe premiere komp se iz čista mira ugasi pa upali a nije bio opterećen
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Procesor probaj testirati i sa AIDA stress test-om koji više opterećuje CPU od bilo kojeg drugog programa...
     
  18. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Moj posrednik je razgovarao sa šefom servisa iz ganeleca i kaže šef
    Da napajanje mogu oni testirati na njihovim računaru ali neće imati napajanje veliko opterećenje jer su kod njih računari slabiji.
    Također kaže da možda mi je napajanje knap za moj računar 500w a poznato je da napajanje vremenom slabi i zato sad daje manje struje i kaže da provjerim koliko mi grafička traži napona i da li toliko daje i napajanje.

    Po govoru tog šefa vjerovatno se može primijetiti da izbjegava reklamaciju ili da neće biti od nje ništa.

    Eh sad nešto razmišljam zašto se neće komp ugasiti pri testu, zadnji put tokom testiranja vadio sam komponente kao i uvijek i vratio na njihovo mjesto ono što sam tada učinio skinuo sam nakupljenu prašinu ispod kućišta sa filtera,

    Da li je moguće da se napajanje grijalo radi te prašine i zato gasilo i da li je zaista dovoljno 500w za moj računar (iako net kalkulatori kažu da je dovoljno ili blizu 500w) jer net kalkulatori vjerovatno i nisu toliko precizni ?
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako je baš bilo mnogo prašine, moguće da je blokirala dovod svježeg zraka. A što se tiče snage, ne bi trebalo biti problema ako je sve ispravno.
    Još jedna miki maus radnja kao i sve ostale, sreća pa postoji pik.
     
  20. jigsaw

    jigsaw Aktivista

    Da izgleda da je tako
    A da li je do prašine bilo to bi se uskoro trebalo pokazati, ja bih rado volio da je do prašine