Nokia 1100 - vrtoglave cijene

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by SamiRX-8, Aug 19, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Vidim nema nikakva tema o ovome, pa reko da postavim :)

    rava pomama na tržištu nastala je za mobitelima modela „nokija 1100" i hakeri za njih nude i po 5.000 maraka. Svoje emisare hakeri iz drugih država šalju i u Sarajevo, Mostar, Banjaluku, Tuzlu, Bijeljinu u potrazi za tim mobitelima.

    Naime, „nokija 1100" postaja je izuzetno moćno hakersko oružje - taj mobitel, proizveden isključivo u njemačkom Bohumu, ima takozvanu fabričku grešku koja omogućava presretanje bankovih transakcija i izvlačenje novca iz bankomata. Inače, „nokija 1100" pojavila se na tržištu još 2003. godine i najprodavaniji je mobitel u svijetu jer je prodato više od 200 miliona komada!

    Svjetski i evropski stručnjaci još prije gotovo dvije godine javno su upozorili na opasnosti koje donosi „nokija 1100" i to modeli rh, 15,16,17 i 18.

    Oni kažu da u softveru postoji fabrikčka greška, odnosno da je ostavljeno mjesto u memoriji telefona i tu se ubacuje dio softvera koji presreće bankovne garancije. Kada se pročitaju brojevi bankovnog računa i PIN kod, kreće se u pljačku - bankovna kartica sa čipom koja je povezana kablom za mobitel ubacuje se u bankomat. Potom se ukucava broj računa i PIN kod i tako se izvlači novac.

    Zbog te „greške", mobitel „nokija 1100" je odlično oružje za „haj tek" prevare pošto preveranti mogu preuzimati podatke koje banke šalju klijentima, njihove PIN kodove i brojeve. Takvim uređajem haker glumi telefon klijenta banke i umjesto njega prima važne informacije - objašnjavaju svjetski stručnjaci.

    Cijelu situaciju posebno dobro objašnjava podatak koji su objavili njemački mediji - preko interneta je cijena mobitela „nokija 1100" proizvedenog u Bohumu dostigla cijenu od nevjerovatnih 30.000 eura!

    - U tim sajber kriminalu prednjače bande iz Rusije i Rumunije kojima cijena tog mobitela uopšte nije važna, samo im je važno da imaju što više komada. Njihova kurirska služba šparta cijelom Evropom u potrazi za tim mobitelima, a u posljednje vrijeme posebno ga traže u balkanskim državama. Također, taj mobitel se koristi i za „upravljanje ruletima" - piše strana štampa.

    Izvor : http://www.san.ba/index.php?id=13147

    http://www.pik.ba/?trazilica=nokia+1100


    Mozda neko ne zna, pa se obraduje ako shvati da ima ovaj mobitel negdje u ladici :mrgreen:

    Steta sto rijetko kupujem mobitele, u to vrijeme sam imao Siemens ME45 :)
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Imam ja :D Tj. otac, kupio mu ja od jeretika s foruma prije pola godine.
     
  3. JVC

    JVC Overclocker

    Kod nas ga je malo ko i kupovao kada je krs od mobitela (ako mislimo na isti tj. onaj sa diodom na vrhu koja sluzi kao lampa)
     
  4. pac

    pac Komšija

    Imao sam taj tel :cry: ukucajte na pik 1100 da vidite ludila :lol:
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  6. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    znaci moze i rh 18 mislio sam da je samo 16 i 17. samo neznam kako sa stojimo mi prodavaci sa pravne strane ako bude kakve gehanije
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Jest smece, ajd, sto se tice funkcija, ali eto, tad je bila furka imati sto bolji mobitel, a takve su imali oni koji nisu mogli kupiti bolji i kojih nije bilo briga kakve opcije aparat ima :), eto sada, neki ce se bas dobro obradovati :mrgreen:, a i ja sam odmah pogledao ima li tema ovdje, i nadjoh da je Jeretik prodao :D

    edit : zaboli te briga za pravnu stranu. Kruzi prica da je sa nekima SIPA vec obavila razgovor, tj. koji su prodavali telefone. Prodas ga i zdravo, a drugi u kakve ga svrhe koristi, tebe ne zanima.

    Mislim da ne vrijedi RH-18 nista, ali eto, treba ispitati druge forume :)
     
  8. jeretik

    jeretik Komšija


    Ne morate me podsjećat :(
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Dzaba, ovaj sto si mi prodao je RH18, evo sad ga ja otvorio :(
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    i RH 18 se trazi bitno je da je iz Njemačke
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Eh ne znam odakle je, pogledat cu. Ali koliko vidim na piku niko nece RH18.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    cekaj vi bi to prodali za mlilju ?
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Nazalost Made in Hungary. Cuj milju, nekoliko milja :) Ali sad vrijedi 10KM :)
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    nadam se da je ovo samo dobra zajebancija :D
     
  15. GW

    GW Moderator

    Staro je ovo ljudi...
    Evo citat sa wikipedie:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_1100
     
  16. kAcA

    kAcA Aktivista

    Imam i ja ali nazalost RH18 a jos veca zalost Made in Finland :lol:
     
  17. dejson

    dejson Aktivista

    A nekada je dobra referenca bila made in finland.

    Ja sam ga duuuuuuuuugo koristio, ono, odlican je za poruka mi bio a i ona baterijica mi je pravo dobro dolazila kada sam se zavlacio u dubine kucista ili iza racunara da neke kablove ubacim sebi ili drugome.

    Luuuuuuuuudilo.
     
  18. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Danas mi je kolega rekao da je njegov drug prodao dva za 1400 KM :)
     
  19. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Sve informacije vezane za tu priču potiču iz nepostojećeg biroa zvanog Ultrascan :lol:
    Koliko ja skontah iz ovog teksta, možeš primiti SMS poruku koja sadrži "osjetljive" informacije o tuđem bankovnom računu.
    Ja ne mogu da vjerujem da bi neka banka slala PIN broj SMS porukom. Lakše ukrasti nekome onda telefon i riješena stvar :lol: Ovo je neka navlakuša bila, neko htio da proda svoj mobitel za veće pare, a raja se navukla. Ovo baš tema za Myth busterse :lol:

    Još da dodam, totalno neprofesionalan članak:http://www.san.ba/index.php?id=13147
    - čim ne piše ime ili institucija, smatrati samoproglašenim stručnjacima.
    - nema izvor informacija, smatrati neki nepouzdan izvor.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Citao sam o ovome prije 3-4 mjeseca.
    Koliko znam inzinjeri iz Nokie su testirali, i nisu mogli nachi ovu rupu.
     
Thread Status:
Not open for further replies.