Nokia c7 ili Nokia n8

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by neko, Mar 9, 2011.

  1. neko

    neko Aktivista

    Pozdrav,

    kontam kupiti sebi novi mobitel i dvoumim se izmedju C7 i N8 (sad za sad).

    Uporedjivao sam na http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=3252 oba mobitela i razlika je u tome sto:
    N8 naravno ima za 4mpix bolju kameru od C7 (to je teoretski, a koliko je zapravo ta kamera bolja, hmm, pitanje je?!),
    ima 16GB memoriju, a ovaj ima 8GB (posto oba imaju mogucnost za karticu, to je 30-ak KM razlike),
    dok je ROM memorija kod C7 1GB, a kod N8 512MB (koliko je ovo uopste vazno za jedan mobitel?).

    uglavnom, jel' neko bio u posjedu N8 i moze li reci kakve fotke "pravi", tj. da li je tih 12Mpix zaista efektivno? mada sumnjam da moze imati kvalitet kao bilo koji digitalac jer gledajuci objektiv na mom aparatu i objektiv na ovom telefonceku...
    isto pitanje i za C7.
    razlika u cijeni je nekih 250KM, cini mi se, pa sta mislite isplati li se platiti toliko? licno, vishe mi se dopada N8, prije svega radi kamere i radi drugacijeg dizajna, bas nekako odudara od ovih dosadasnjih nokia. da li je symbian ^3 ili je spor kao ovi dosadasnji?

    i jos jedno pitanje (posljednje, jer znam da sam ih nabacao ko pijan), gdje preporucujete da pogledam i eventualno kupim, ako budzet bude dozvoljavao? volio bih da bude "made in finland".

    Pozdraaav! :)
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nisam baratao sa N8 a C7 sam imao u rukama vise puta i pravio sam neke fotke i snimke sa njom,znaci kamera nema auto fokus i slike joj nisu neka sreca dok je video stvarno prva liga.Znaci snima 720p sa bitrateom od oko 1,2mb.Baterija drzi super dobro a OS uopste nije spor sta vise brz je i sto je najvaznije kvaliteta izrade samog telefona je vise nego dobra.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Sto se mene tice ni jedan ni drugi, ne vrijedi tih para. Android ili WP 7 platforma, symbian nikako. HTC Desire HD, Desire, Samsung Galaxy s, HTC HD2, HTC HD7...
     
  4. neko

    neko Aktivista

    mozes li malo izdetaljisati. sta su prednosti tih modela koje preporucujes (osim sto ti je symbian losh :) ). vec dvije-tri godine nisam pratio mobilnu telefoniju, jer nisam htio da se dovedem u iskusenje da kupujem nesto, tako da stvarno nisam upucen. znam samo da sam nekad davno na nokia 6600 modelu imao bruku aplikacija, ali i da je bio praaavo spor i da se inace raja zale na symbian.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Gledajuci da jedna N8 kosta sigurno preko 700 KM, onda je po meni bolji izbor Galaxy S recimo koji se moze naci za iste ili manje pare. Super AMOLED 4", Android OS, 1GHz Snapdragon, 512MB rama, ne toliko losija kamera od N8, uz HD snimanje. Em lijepo i izgleda :D Telefon je brz, masa korisnih aplikacija, igrica... volio bih da jos neko kaze svoje misljenje, ali ja mislim da trebas za sada zaobici Nokia telefone narocito u tom cjenovnom rangu gdje imas fakat odlicnih alternativa kao sto sam naveo.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja imam N8 i prezadovoljan sam telefonom. Slike su odlcne. Telefon je generalno super, bar meni. Mana je sto je Nokia digla ruke od Symbiana, ali planirano je jos par vecih update-a, pa cemo vidjeti sta i kako ce ispasti. U glavnom, cita bruku video formata, titlove regularno prepozna, HDMI izlaz, torrente skidam, HD video clip, USB on the go, BT 3.0... itd....


    Mana, ima bug u software-u, kada primis MMS vise ti ne javlja da si primio poruku. Poruke dolaze u inbox ali nemas notifikacje, dok ne ugasis/upalis telefon.
     
  7. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    N8 je jedan od najboljih telefona ikad napravljenih, ako već imaš lovu, čemu ovakve komparacije.
     
  8. neko

    neko Aktivista

    auuu, pa vi tek u gluho doba noci postajete aktivni na forumu xD. bas me zanima dvoumis li se ti Alibegovicu kad kupujes telefon, iako sam skontao poentu tvog posta, ne brini se. :smt003
     
  9. neko

    neko Aktivista

    na gsmareni ima 11 galaxy s modela, na koji ti konkretno mislis?

    Svim ostalim hvala na odgovorima, pare nemam u keshu, ali sam kontao na kredit od operatera uzeti, svakako daju garanciju godinu-dvije.
     
  10. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Koji ti je operater i daj link sa ponudom telefona. Lakse je tako da ti se da preporuka nego ovako "napamet".
     
  11. neko

    neko Aktivista

    operater BHTelecom (dok ne donesu odluku da se moze "prebjeci bez promjene broja"). aaaa ponuda? ponuda do 600 ili 700KM otprilike. (jedino bih za n8 mozda dao 800)
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja koliko vidim BH Telekom u ponudi nema ni N8 ni C7. Kako god ja bih u telekomu isao na varijantu Samsung GT i9000 8G http://www.bhtelecom.ba/mobiteli_detalji+M5d594656179.html. Cijena mu je 654,23 na paketu od 30 KM, odnosno 24,26 KM mjesečno na dvije godine.
    Laksi je od Nokie, ima veci displej sa boljom rezolucijom, ima duplo vise rama, procesor od 1Ghz, kamera je laicki gledano slabija ali vidim da ima autofocus i da snima 720p@30, a Nokia @25. I naravno moje subjektivno misljenje sto vozi na Androidu i sto imas prakticno bezbroj besplatnih opcija za modifikovanje telefona. Evo ti i poredjenje http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3394&idPhone2=3115
     
  13. neko

    neko Aktivista

    bas tako. nema ni jedan ni drugi, ali ja sam mislio da pitas zbog alternative. :) naravno, ako bih isao na n8 mtel mi je opcija, a ako bih isao na c7, mozda bih je u keshu platio (opet kazem, ako budzet dozvoli). zna li iko da li po radnjama daju na kredit i da li neko ima pozitivnih iskustava? cini mi se da je mobil media imala nekih modela (nekad), ne znam da li jos uvijek ima.
    puno mi znaci da telefon ima dobru kameru, jer ne mogu nositi aparat stalno sa sobom, a ovaj ima 5mpix, sto je i na foto aparatu slabo, a pored toga nema ni blica, sto bi koliko toliko popravilo sliku, iako je, u slucaju koristenja fotoaparata samo pokvari. sto se tice androida, super je. maloprije sam gledao od jarana neki samsung slabiji i covjek ima more aplikacija (od "how to tie a tie" :smt003 pa nadalje), samo sto ja imam velike prste poprilicno, pa mi manji telefoni (sa touchscreenom) ne odgovaraju za sms-anje. (jbg, znam da je ovo situacija "nikad ugoditi", ali eto. :smt006 )
    hvala na prijedlozima, cika google mi se javio da mi pomogne dodatno. xD
     
  14. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    PA Samsung ima veci displej od Nokie :)

    A sto se tice kamere na telefonu ti najbolje znas sta ti treba. Mislim da je tu N8 apsolutni pobjednik, mada ja licno volim slikati sa aparatom na 3 Mpix, nego s telefon na 12 Mpix. Evo ti jedno poredjenje slika uzetih sa N8, C7 i Samsung i9000 http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1&idPhone1=3394&idPhone2=3115&idPhone3=3252
     
  15. neko

    neko Aktivista

    hahahaha, nisam se naspavao kako treba, pa sam nejasan malo. kod jarana je u pitanju manji model neki, pa sam zato rekao da mi ne valja, trazio bih neki s vecim ekranom. nista, guglacu malo, pa naci nesto sto mi pashe, da ne bude da za*ebavam po forumu. xD :smt006
     
  16. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    prijatelju, bez dileme uzmi n8.

    od tih android telefona samo htc.

    pusti samsunge, lg i to...
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    E sad nam fino ovo obrazloži.
     
  18. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ne znam fakat sta fali Samsungu i modelu i9000 Galaxy? Jedan od najprodavanijih modela u 2010. godinu su svijetu, i ti kazes pusti samsunge i to????

    Sto se tice velikih prstiju, galaxy ti nece biti malen sigurno, dok bi s nokiom mogao imati problem zbog manjeg displaya. Uostalom sta ce ti telefon koji na sebi ne moze gurati angry birds? :D :D :D

    Kupi za kesh HTC HD2 brate to je najbolji izbor, imas za 600-700KM EU verzija kolko hoces. Na njega snimaj sve od windowsa do linuxa, ja saltam romove na dnevnoj bazi :D Brz, ogroman display, kvalitetna izrada, kamera nije cemu, al eto ja sam nastima da snima 720p video i odlican je ;)
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja bih, kad bi imao lovu za to, uvijek uzeo GalaxyI9000 prije nego li ružne HTC desire i slične.
     
  20. X-Factor

    X-Factor Komšija

    To mu vec savjetujemo od pocetaka, evo vidim za iste pare se moze zbaviti i Samsung Omnia 7 sa WP 7...