Nokia N97

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Dec 2, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Nokia je danas predstavila svoj touch-screen smartphone, N97, te najavila pocetak prodaje istog po cijeni od oko 500 eura u prvoj polovini naredne godine (vjerovatno mart-april).

    Ukratko:

    - 3.5" touch-screen ekran
    - Slide QWERTY tastatura (a la SE Xperia)
    - S60 5th Ed.
    - DImenzije: 117.2x55.3x15.9mm
    - Masa 150 grama
    - Integrisana memorija: 32GB + do 16GB via microSD
    - 5MP kamera
    - Razgovor: 400min (GSM)
    - Music (37h offline)
    - Video (4.5h offline)
    - Standby (430h GSM)

    [​IMG]

    * Press release
    * Data Sheet



     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Re: Noka N97

    Mocna je, al se cini pravo spora
     
  3. Loki

    Loki Komšija

    Re: Noka N97

    Uze mi riječ iz usta, pravo sporo izgleda. Doduše nisam imao smartphone, možda to treba tako. :roll:
     
  4. Elegance

    Elegance Aktivista

    Re: Noka N97

    Ne cini se losa.

    @enise, ispravi naslov topica :) .
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Noka N97

    Jel to ono sto su odbrojavali jucer? Ja sinoc gledao ostalo bilo jos 8 sati. Predpostavljao sam da je o novom modelu. Ne vidim sad kakav je. S mob kucam pa..

    EDIT:

    SE izdao X1 pa se cekalo svakako odgovor od nokije. Meni je malo previše šminka.. ili mozda samo tako na prvu izgleda.

    Ne znam koja je platforma, mrsko mi citati ali u opste nije sporo naspram ostalih svih s60 v3 telefona.

    Samo treba se uzeti u obzir da je ovo još studija. Ovo je jos uvjek protutip i softwer i sam model. Doradit ce se to jos dosta. Nije lose..
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo još koji info:

    1.) Runs S60 5th Edition. You can read more about S60 5th Edition in our Nokia 5800 preview. However, the N97 will have the Nseries version of S60, which means there will be a number of extra applications including Internet Radio, FM transmitter, Home media (UPnP) and Photos.

    2.) The home screen can be personalised with Internet-aware widgets (based on WRT technology). Examples included in the press photos include weather forecasts, social networking (Facebook, Friendster, My Space) status summaries, and media collections. There are also indicators for time, profiles, email, application shortcuts and so on.

    3.) Text input is via on screen keyboard (full screen QWERTY, pop-up QWERTY and alphanumeric), as is standard on S60 5th Edition, or handwriting recognition or via the QWERTY keyboard.

    4.) Fully compatible with Ovi services including Maps, Music, Share and Games. Nokia Music store can be accessed from the device (touch optimised version) or from Nokia Music for the PC (an iTunes -Windows application). Nokia Maps now supports high resolution satellite imagery, 3D buildings (selected buildings) and richer map meta data. Pedestrian route finding and turn by turn, voice guided car navigation, are available as premium services.

    5.) Internet focus with WebKit based browser, comprehensive RSS feed support and runtime technologies including Flash, WRT (widget).

    6.) Introduces the social location (So-Lo) concept; the N97 has software that allows you to automatically update and share your location with friends and popular social networks.

    7.) 'N-Gage compatible' device, which indicates that the N-Gage platform will be touch enabled by the release date of the N97.
    Physical dimensions: 117.2 x 55.3 x 15.9 mm (18.25 mm at camera area), and weighs approximately 150g.

    8.) Tilt form factor with horizontal slide to reveal full QWERTY keyboard. The upper half of the device slides away from the bottom half and moves upwards in a diagonal direction. The slide is impressively smooth and when closed feels very solid in the hand (so much so its not immediately apparent it is a horizontal slide device).

    9.) There are three keys on the front of the device: send and end keys and a home/menu key. On the left side of the device there is a slider lock and a microUSB port, on the top of the device is the power and 3.5mm audio jack and on the right hand side are the volume keys and the camera capture key.

    10.) 3.5 inch, 360 x 640 (nHD) resolution 'conductive' touch TFT screen with 16 million colours. The device can be driven using finger touch or stylus, or from the QWERTY keyboard.

    11.) Haptic feedback for screen touches. This is provided via general vibra feedback, as on the Nokia 5800.

    12.) 5 megapixel camera with Carl Zeiss optics and dual LED flash. The camera is covered by a sliding lens cover similar to that found on the N85 and N79.The camera is also used to record videos at VGA at 30 frames per seconds, but I've seen a demo of it recording and playing video back in a 16:9 resolution mode (also as on the 5800). The usual Share online application is present for uploading images and video to online services such as Flickr and Share on Ovi (available services likely to be expanded before launch).

    13.) Integrated A-GPS and compass sensor (magnetometer) means that the N97 'intuitively knows where it is' and this is used by Nokia Maps, and for social location; also embeds location information into images and video.

    14.) 3.5 mm audio jack (also used for TV-Out) and built in stereo speakers. Music playback time of one and half days (36 hours). There's also an FM radio and FM transmitter.

    15.) microUSB jack (USB 2.0 HiSpeed) and supports charging over USB

    16.) 32GB of internal flash memory

    17.) microSD card slot with support for SDHC cards upto 16GB in size (giving total potential memory of 48 GB)

    18.) WiFi, 3.5G (tri-band HSDPA - 900, 1900 and 2100 Mhz), quad-band GSM and Bluetooth connectivity (various profiles including HID, SAP, A2DP and AVRCP).

    19.) 1500 mAh battery (BP-4L - the same monster as that used in the E71, E90, 6650 and N800).

    There is no stylus built into the phone, but one will be included in the box.

    The Nokia N97 is expected to ship in the first half of 2009 (presumably in June) with an estimated price of 550 Euro before taxes and subsidies.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    dobra :) juce sam cackao N96 i telefon je strava fakat. samo sto ja bas ne volim slide. al bi i N96 i N97 oprostio. N95 nisam htio uzet bas zbog toga sto je slide. Ova N97 bi mogla biti sljedeci za jedno godinu dvije :D
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Sto se tice dizajna, kopira Xperiu (ponajvise) i iPhone. Sramotno kako i velikoj Nokiji nedostaje originalnosti. Sto se sporosti tice, trenutacne inacice Symbiana se ocito ne mogu uskladiti sa velikom memorijom. Tako npr. kada sam na N73 popunio preko polovine 1 GB-ajtne kartice, telefon je uzasno poceo usporavati i jako mu dugo je trebalo da se ucita kada bih ga upalio. I u meni je takodjer ulazio sporo, a kamoli 16 GB ili pak 32 GB. Rekao bih, bug u Symbian platformi, ali vjerovatno ce se vremenom novim verzijama softvera popraviti, prvenstveno se misli na N96, jer ipak, telefon je tek izasao, i njegov software je jos u razvojnoj fazi.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    N97 je u prodaji, 700 dolara u SAD-u.
     
  10. dHM

    dHM Aktivista

    Po mom misljenju fantastican telefon, svoj n95 sam zamijenio sa 5800 radi touch screen-a i da vidim kakav je S60 5. i odusevljen sam svime, pa i brzinom i nije mi jasno sto svi mislite da je spor , a jedina mana 5800 je znatno slabija kamera nego kod n95, pa je s toga po mom misljenju n97 savrsen telefon jer ima sve najbolje iz oba telefona i jos par dodatnih stvari.
     
  11. cenga

    cenga Novi član

    Eno je ja vidio sinoc u onoj radnji (crni model) kod ulaza u bezistan,nisam se ni usudio uci da pitam koliko je! :lol:
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Vjerovatno x3 u odnosu na preporucenu.
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja ne bih. Imam losa iskustva sa "klapalicama". Vise se uzdam u candy bar telefone, jer ovi akrobatski telefoni moraju negdje puknuti. Bez obzira sto je slabiji telefon, vise mi se dopada izrada 5800.
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Malo preseravanje, hem sto je touchscreen, a na trzistu je tona tih tipkacha, hem ima i ovu tastaturu, dizajn nista vec nevidjeno, sve u svemu, nisam odusevljen ovom ciglom. :|

    Cini mi se da se primjeti ghosting na previewu onog klipa na telefonu nesto ala kinez mp4 :mrgreen:
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ni meni se ovo ne sviđa, mislio sam da je era cigli davno iza nas... umjesto da se ugledaju na omniu i xperiu, oni ovo prave...
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    O cemu pricas? Omnia je skoro istih gabarita samo tanja. A xperia je deblja. To su mizerne razlike:
    N97
    Size Dimensions 117.2 x 55.3 x 15.9 mm, 88 cc
    Weight 150 g

    Xperia
    Size Dimensions 110.5 x 52.6 x 17 mm
    Weight 145 g

    7 i 3mm nije nista drasticno kao ni 1mm debljine i 5grama.
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ma dobro, ali opet su veće dimezije... i još plus taj fazon da se se mobitel otvara kao laptop... mislim bezveze... kome se sviđa - bujrum... meni se ne sviđa...
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da ali si ga uporedio sa xperiom, a to je veoma slicno :) Dimenzija, tezina, nacin otvaranja... Jeste nesto veci ali zato ima ekran od 3.5incha naspram 3.0 :)
    Ako si pogledao onaj video i zakljucio da je cigla, trebao si uzeti u obzir 'da ga zensko drzi u ruci' TM :D i da ce to npr u mojoj saci izgledati puno manje :p
    Nije sada da nesto branim tel, nemoj me pogresno shvatiti, niti ga planiram kupiti ali to je sve otprilike tu negdje...
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Meni se ovaj nacin otvaranja i smjestaja tipkovnice dosta svidja. Tipkanje na IM ili surfanje web-om je dosta lakse. Velicinom je tu negdje kao iPhone.
    Nadam se da ce netko ponudit N97 za jeftinije pare uz ugovor na 12/24mj.
     
  20. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Prije par dana sam kupio nokiu n97, i mogu vam reci da je telefon izvanredan .... prije svega jako je brz, a koliko god izgledalo tesko rukovati, nije uopste ...
    Imao sam n95 prije ovog, i jedino malo je kamera bolja na n95 ... to je to :smt006