1. p4ja

    p4ja Komšija

    postoji li ikakva custom varijanta da se okaci na zid tv/monitor a da iza nema onih rupa predvidjenih za nosac?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    O kojem se monitru/tv-u radi ?
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mozes li malo formulisati pitanje, nije mi bas jasno ?

    Ako ti tv/lcd nema rupe predvidjene za sarafe nosaca, postoji nekoliko modificiranih nacina kako da to napravis, ali ovisi sta zelis, kao i to da li sam te ja dobro razumio sta je problem :D ?
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako je model kojem se ne skida postolje, bezveze je praivti nosac i da se iskombinuje nesto jer ce stalak "visiti". Ili recimo da se napravi polica na zidu na koju ce se postaviti tv/monitor.
     
  5. p4ja

    p4ja Komšija

  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa mozes uraditi recimo sa dvoje "hvataljke" sa donje i jednom sa gornje strane sto bi cuvalo monitor. Treba jedino fino uraditi da ne izgleda ruzno.
     
  7. p4ja

    p4ja Komšija

    kakve hvataljke,te malo obrazlozi,gdje cu to uzet...
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sma da se ovako nesto napravi:

    [​IMG]

    Da li mozes kombinovati neka postojeca rjesenja, zaista ne znam. Mozda da pitas neke lokalne varioce i ljude koji se bavi tim da ti naprave za neku cijenu koliko je i nosac u radnji.

    Recimo ne mora ovako da se preklapa metal kao na slici pa da bude sa prednje strane monitora, neka bude ovako samo sa donje strane ali staviti na ivice neku gumu ili nesto da monitor ne ispada iz gripa a da se sa prednje strane gotovo i ne vidi 8znam, tezak je monitor pa bi ta varijanta bila komplikovana a da je i sigurna).

    [​IMG]

    Uzme se sto tanji lim ali ujedno da je i grub da se ne savije od tezine. Opet nemam ovdje monitor pa nisam siguran kako bi se jos moglo odraditi.
     
  9. p4ja

    p4ja Komšija

    hvala ti,uzet cu ovo u obzir definitivno
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja sam mislio slicno kao Nails.

    Onda sam se sjetio kako svaki lcd ima svoj plasticni nosac i postolje. Postolje se putem zabice moze odvojiti od nosaca lcd-a.

    Potom napravis ram / okvir / prsten od flahajza (trakaste zeljezne sipke ), ali sirine od bar 7 cm / debljine 2mm x duzina koja je obim tvog nosaca.

    Bitno je da se nosac lcd-a moze provuci / nataknuti kroz okvir koji si napravio prema obimu najsireg dijela lcd nosaca.

    Potom izbisis rupu 8- 10 mm na prstenu u donjoj, straznjoj trecini pa tu zavaris maticu od 6 ili 8 mm.

    Na sredinu prstena zavari "ruku" (kvadratno zeljezo) koje ce spajati dva zeljezna nosaca (lcd-a i zidnog).

    Navrnes saraf kroz maticu i kada prodje saraf kroz debljinu matice i flahajza, zavaris kvadratic prema nekim malo manjim dimenzijama nego sto je lcd nosac.

    Dotezuci saraf, ona ploca ce vrsiti pritisak na lcd nosac i tako ga fiksirati za prsten. Sile suprostavljanja ce uraditi ostalo...

    Sve fino oblozis nekom spuzvom da ne ostetis plastiku.

    Pazi koliko stezes saraf, jer je lcd nosac supalj unutra da sta ne polomis, pa su pravilne mjere sirine prstena i ploce koja vrsi pritisak, polozaj sarafa i ruke jako vazne. Bitno je samo da ga malo dotegnes da ne klapa.

    Ako ti se dno nosaca lcd-a siri konusno prema postoju, pa bi prsten u tom slucaju bio puno sirok u odnosu na bazu nosaca lcd-a, javi ima i za to rjesenje ...

    Edit.
    Mehanizam djelovanja ovog nosaca je kao kada saobracajni policajac u saci drzi "lizalo" (znak stop) :mrgreen:
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Koja komplikacija, prodaj taj lcd i kupi normalan koji ima VESA nosac. :mrgreen:
     
  12. p4ja

    p4ja Komšija

    kolega da ne studiras mozda kibernetiku? il kung fu? hvala u svakom slucaju,nabit cu malu policu na zid i stavit tv,i sakrit sve kablove,to mi je nekako najbezbolnije