Nov mobitel - neobjašnjiv problem sa WiFi-em

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by MadbaLL, Apr 19, 2014.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kupio sam kao poklon u bh telecomu lg l2, single sim verzija, međutim mobitel od prvog paljenja ima čudan problem sa kućnim wifi-jem.

    naime, nakon što se konektuje na wifi, u roku od 4-5min izgubi konekciju, poruka koja se pojavi kad uđem u wifi postavke i kliknem da se ponovo konektuje je da autentifikacija nije prošla. tek nakon što resetujem modem, opet se uspije bez problema zakačiti i opet nakon tačno 4-5min isto se desi.

    napominjem da na kućnom wifi-u 9 uređaja bez problema radi - 1 laptop, 1 tablet i 7 mobitela je isprobano (imao goste). zvao sam telemach, kažu do njih nije, čak su mi prekonfigurisali ruter i promijenili IP adresu, ali isti problem. onda sam zvao i telecom, kažu da im odnesem na šalter iduće sedmice da oni isprobaju i odluče da li treba na servis.

    dalje, sinoć saznam da je bilo ovakih problema sa još nekim mobitelima iz bh telekoma i da nisu riješeni.

    ima li neko iskustva šta bi moglo biti i šta da uradim? pokušao sam i apdejt softvera i u onih 4min koliko uspijem biti na wifi javi da nema novih ažuriranja. mobitel je kupljen kao poklon i wifi je "sine qua non", bez toga toj osobi i ne treba.
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Momentalno mislim da ne mozes nista tu uciniti.
    Factory reset vjerovatno nece nista rijesiti.
    Moguca su dva problema:
    1. Defektan wifi cip
    2. Losi wifi driveri i problemi s enkripcijom i hotspotovima.
    Za moju Xperiu su svasta napricali, da routeri neki valjaju neki ne.
    Kako onda objasniti da s drugim telefonima radi kako treba
    Mozes probati jedino da setujes enkripciju na WEP s WPA ili rizikuj pa privremeno postavi bez zastite, a mozes probati i u kaficu da vidis je li to zbog enkripcije.
    U mom slucaju je to bilo zbog drivera koji su samo backportovani na ICS s Gingerbreada.
    Niko nije znao rijesiti dok jedan lik nije razvio kernel, tako da sad je wlan stabilan.
    Tako da ako ne uspijes zamijeniti telefon ili rijesiti kod njih taj problem, probaj s custom romom ako ima ikakav. Dotad probaj negdje drugo se konektovati gdje nema enkripcije ili kod sebe to isto izvesti.
     
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    moja prva pretpostavka se podudara s tvojom pod tačkom 1.

    međutim, na šta se tačno odnosi to pod tačkom 2., na mobitel ili na router? ako se odnosi na ruter, onda nema logike, jer smo jučer testirali 9 različitih uređaja, a da ne spominjem da se još sijaset prijatelja i rodbine se spajalo i koristilo taj wifi bez problema u ove 2 godine koliko imam ovaj ruter. iz telemacha su mi već za svaki slučaj odradili rekonfiguraciju + promjenu IP adrese, ali nije pomoglo.

    dalje, ako ugasim wep2 zaštitu i nekim slučajem bude radilo, koja je korist od toga? ne može se kućni ruter ostaviti tako bez zaštite. i opet se nadovezujem na ovo gore što sam napisao :).

    savjet za custom rom ne dolazi u obzir, jer mobitel je poklon i kupljen je radi sigurnosti koju pruža garancija.

    suma sumarum, osim tog testa bez zaštite i reklamacije, ništa drugo se ne može probati?
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nisam nigdje rekao da je router problem.
    Rekoh da probas na razlicitim mjestima se konektovati preko tog telefona, tj kod prijatelja, rodbine ako neko od njih ima drugaciji router, samo ih zamoli da ukucaju sifru.
    Kazes mozda radi bez enkripcije. Onda tad vise sumnjam na drivere.
    Evo kod mene je ovako bilo s tvornickim ICS-om:
    Konektuje se, pa dropa konekciju pa se opet pokusa konektovati i tamo u logu vidim da izbacuje neku gresku u vezi keya.
    Tel.nije rootan, pa ni nemas mogucnost da ceprkas po konfiguracijskim fajlovima. Mozes skinuti syslog pa prebaciti na racunar i citati ili postavi ovdje pa da vidim ima li sta cudno. Log snimi tek kad pukne konekcija. Mozes apk naci na googlu pa rucno instaliraj (prebaci na sd kablom, pa preko file managera instaliraj).
    Imaju neki wifi fixeri na play storeu ali meni nisu pomogli.
    Sto se nadogradnje tice, mozda ima neki LGjev update service pa preko kabla da se to odradi.
    Mislim da oficijelne nadogradnje ne narusavaju garanciju a negdje sam nasao da neki update navodno rjesava problem.
     
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    eh, evo probao sam bez zaštite (znači fabričke postavke rutera) i radi normalno.

    čak sam provjerio i da li je zadnji firmware na ruteru i jeste, zadnja je verzija. i čim sam ponovo vratio zaštitu sa starim postavkama username-a i password-a (wpa2) opet neće, isti problem sa autentifikacijom javlja.

    šta sad to znači, mogu li u servisu nešto uraditi? ili eventualna zamjena uređaja?


    p.s. eno čitam i u komentarima ovog modela na gsmareni da ljudi imaju identičan problem kao ja. ali niko da napiše kako riješiti. ist tako i na tp-link forumu: http://forum.tp-link.com/showthread.php ... h-LG-L4-II
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Stavi WEP umjesto WPA. Možda nije "mixed" režim uključen na routeru.
     
  7. Reznor

    Reznor Overclocker

  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo ovo je (zasad) jedino upalilo:

    "Upustvo za SBB ruter:U vašem pretraživaču interneta kucajte tačno ovu adresu: 192.168.0.1 username:admin,pasword:admin.Klik mišem na levu kolonu "Wireless" i tu umesto "11bgn mixed" oznacite "11bg mixed".Klik na dugme "Save",pa klik na "click here" označeno plavom bojom i potvrdite sa Yes ili Ok.Ruter će se restartovati,a sa tim nestaće i vaši problemi sa Wi-Fi vezom."

    o čemu je ovdje riječ? šta predstavlja ta opcija? hoće li nešto slabije sad raditi na drugim uređajima ili će sve ostati isto?

    i zahvaljujem vam na pomoći ;)
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Svi će uređaji raditi normalno kada je internet u pitanju. Jedino performanse mogu biti slabije unutar mreže, i to u slučajevima da kopiraš velike količine podataka ili stream-uješ HD.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Isti problem sam imao sa par Sony telefona nakon update-a.
    Meni je pravio Sony smart connect, ali deinstalacija istog ima efekta samo nakon factory reset -> update svega -> uninstall smart connect