Nova vozacka dozvola

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kolinsb, Jun 6, 2013.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja sam polozio 95 al direkt za C pa mozda zato nemam Be? Mada nema logike.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Al sam pravo mlad u dusi :D
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija

    Ne znam šta ti nije jasno ? Prije su ljudi automatski dobivali i BE kada polože za B. Fino piše u zakonu kojeg si citirao. I ovo ne važi samo to kod nas, nego je svugdje u svijetu bilo tako, također se sada mora polagati za BE u Europi. I nekad ne možeš ni tu prikolicu do 750 kg prikačiti, jer B1 zavisi od sveukupne mase vozila.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mislis na BE, a ne na B1, jer se B1 odnosi na tricikl i cetvorocikl, odnosno quad :D
    fino je receno da se B kategorija odnosi na MV najvece dozvoljene mase do 3,5t. Znaci, ako ti je auto tesko tacno 3,5t, ne mozes ni laku prikolicu do 750kg prikaciti. mozes, ali praznu :D haha
     
  5. Pasha

    Pasha Komšija

    Na B sam mislio u zadnjoj rečenici. Pretpostavljao sam da je to u Bosni neki poseban pojam ako voziš sa prikolicom, pošto B1 klasa nigdje na svijetu ne postoji.
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Otac ima čitav život samo B i evo sad pogledah vozačku ukucana je B1, B i BE.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    to nije tacno ;)

    srbija: http://www.autoskolaonline.com/blog/nov ... ozila.html
    slovenija: http://www.avp-rs.si/vozniki/pridobitev ... rije-vozil
    UK: https://www.gov.uk/driving-licence-categories

    EU vozacke od 2013 god: http://en.wikipedia.org/wiki/European_driving_licence
    tu se vidi da je izbacena B1, ali ne znamo kad. opet na dnu pogledaj primjer vozacke iz poljske, pa ces vidjeti da ima i B1 :D
     
  8. Pasha

    Pasha Komšija

    Ne kontam smisao tvog posta ? Nađeš dvije zemlje koje koriste isti besmisleni naziv za tu klasu koji će zbuniti svakog graničara na planeti, da bi ispalo da ja nisam u pravu ili šta već, dok istovremeno izbjegavaš pročitati svoj link ;

    Bilo kako bilo dobio si odgovor na svoje pitanje.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Super za prikolice btw, moja greska onda, u mahali su me uvjerili kako ne mogu voziti prikolicu nikako sa obicnom B, i sad mi je drago da mogu vuci sljive na ljeto :)

    Hvala Kolinse :)
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    smisao mog posta je da ispravim tvoj navod "nigdje u svijetu ne postoji". Da B1 postoji samo kod nas, tvoj navod je automatski netacan, a dokazao sam ti da ne postoji samo kod nas, nego u jos nekim zemljama. da li je to jedna, dvije, ili pet zemalja, to je nebitno. Nikog jebeni naziv kategorije nece zbuniti, jer pored svake kategorije ima ilustraciju, i to je to.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam vozacku dozvolu od 2002 god i imam B1, B i BE upisano.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jedna radna kolegica ima vozacku od 2004, i isto tako ima BE. Koliko ja znam, izmjene zakona od 2004. u tom dijelu nije bilo, ali izgleda da su se desile izmjene pravilnika o nacinu i uslovima polaganja ispita za upravljanje MV.
     
  13. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    kod mene samo B1 i B, od februara ove godine
    uz A1 i A koji su glavni :mrgreen:
     
  14. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Evo pogledah i moja stara vozacka od 07.06.2004 ima B1, B i BE.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa da, tako je i u radne kolegice. ma jedu govna ba. otkud im to pade napamet da diraju :D
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa generalno gledajuci voziti laku prikolicu do 750kg (ono prebaciti par vreca cementa sa stovarista do kuce) i nije neka majstorija osim naravno dok ne moras negdje krivudati na rikverc al zamsli mini labudicu na kojoj je natovaren jos jedan automobil i sve to zakaceno na nekog kombija gdje nema ni zadnje sajbe pa se nadgledanje vrsi preko retrovizora i ti se penjes i spustas negdje na "Ivan Sedlu" ,ipak to nije za obicnog smrtnika,treba za to posebna kategorija.
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja neki dan gledam svoju vozačku kad ona istekla 03/2010.g. lol i svo vrijeme sam vozio sa njom :S. Zaboravio da važi samo 5 godina zbog naočala... Uglavnom danad sam predao sve za novu i za deset dana će biti gotovo. Vidjeću onda šta piše i za kategorije...
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kako to za naočale, ja nisam imao dioptriju kad sam dobio prvu, sad nosim leće i kako to upisati u vozačku?
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Samo se pravi lud i nemoj nista prijavljivati... Inace ces imati vozacku koju ces morati obnavljati svakih 5 godina i ponovo raditi ljekarski pregled svaki put...
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa prilikom ljekarskog pregleda, neki od ljekara je bio misljenja da mu se dadne vozacka na 5 god, da se vidi kakvo ce biti stanje s vidom, i ako bude sve ok, onda ce je vjerovatno dobiti na 10 god.
    dino, kad govoris o labudici i sl. onda to ne spada u BE kategoriju, posto je sasvim sigurno da vucno vozilo, labudica i neko vozilo na njoj sigurno prelaze 3,5t. Takodjer, ne smijes vozilom B kategorije vuci vozilo C ili D kateogrije naravno, niti smijes vuci vozilo koje bitno umanjuje stabilnost vucnog vozila. mozes ti imati BE kategoriju, ali opet ne smijes zakaciti kamp kucicu za ficu ili yugu i raspaliti na more :D :D

    EDIT: Ado je uletio prije mene :) :) ne mora znaciti da ce je obnavljati svakih 5 god. moze ljekar ustanoviti da se vid poboljsao, i da ne predstavlja prepreku za dobijanje vozacke na standardni period od 10 god :) ako si coraviji nego si bio, onda se samo usuti :D