Novi PC do 500KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Pelikan, Jun 16, 2012.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Znaci ako neko ima vremena da sastavi PC bez monitora, periferije do 500KM iz Geneleca, s tim da su kod njih cijene bez PDV-a cini mi se. Koristilo bi se za gaming :)
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to je nemoguce! Bar ne za igranje danasnjih igara.
     
  3. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A sta je s ovim recimo:

    ATI 6750 - 146KM
    e6600 - 123KM
    MSI G41M-P26 Intel G41 775 - 77KM
    4GB RAM - 40KM
    Random Frontier kuciste 50KM

    Mislim da ovo moze gurati vecinu igara barem na low na 1280x1024.

    Rodjaku malom treba, vec ima neki HDD u trenutnom racunaru, pa to ne bi trebalo.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Slabo je to, bolje mu kupi xbox 360
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa nece koristiti iskljucivo za gaming, normalno da ce ici i na internet, igrati se u photoshopu itd. Koliko vidim po netu, ova graficka je negdje na nivou GTS450 s kojom sam ja vrtio sve na high-ultra na 1280x1024 bez problema. Stvarno ne vidim kako je toliko slaba konfiguracija da ne moze gurati igre makar low (a mislim da moze i vise bez problema na ovoj rezoluciji).

    Ako neko ima slicnu konfu nek ostavi komentar ako nije problem.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    A procesor i ploca? Djabe spustanje detalja, u nekim igrama, kada cpu ne moze da progura. Koje igre ocekujes da igra?
     
  7. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Koliko vidim, proc moze pogurati vecinu igara, evo i video gdje neki igra Max Payne 3 na ovom procu i low end grafi (http://www.youtube.com/watch?v=tqHIyVJopiY), izgleda igrivo 30-60fps na high. Pretpostavljam da ce on primarno WoW igrati, a ove SP igre ako naleti sta njemu zanimljivo.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    mp3 nije uopste cpu zahtjevna igra. A ako mu nije bitno da odigra bas svaki novi naslov onda kupuj :D Nemas nekog izbora za te pare.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolje neka ganja neku polovnu konfiguraciju, mozda sa amd Phenom II procesorom.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    U zadnjih godinu dana (odprilike) sam prosao kroz proces unapredjenja sistema.

    Ako tvoj rodjak ima totalno los racunar, ono bas slab, za 500 KM se moze napraviti sistem.

    Ja sam imao Frontier kuciste sa (mislim) PDS napojnom jedinicom 500w, ne sjecam se specifikacija, ali sa "boljim" komponentama grijala se napojna, pa sam u 5,25 prostor u toku ljeta ubacivao ventilator prema napojnoj...tako da ti to nebi savjetovao...

    Ima plus.ba simpaticnih stvari, npr Codegen 500w napojnu za 37,20 KM, a vecina trgovaca izvadi napojnu iz Frontijera pa proda za 25 KM samo kuciste i imas za 62 KM napojnu i kuciste ili kucista blueberry sa napojnom od 550-650w (ne od 500w..)

    Ja vec igram sa C2D procesorom sa 30 FPS prosjek, negdje postignem max. 72 FPS-a, min. 14 FPS.
    Svi rezultati su sa prilicno zahtjevnom postavkom, npr Batman Arkham City igram onako kako je igra postavila specifikacije, vjeruj visoke su sa 1440x900(x19") rezom ...

    Kreni od toga, pa mozda da uzmes u obzir Intel Pentium G620 i sl. sa nekom Z77 M-ATX plocom ako za nju ostane para. Bitno je da su M-ATX ploce jeftine...

    Korisnik waha102 Tuzlak je imao jako dobre kompjutere-gotove, vidim pouzdan je tip, pa razgovaraj s njim.

    Intel i3 540 doruckuje igre, vjeruj vidio sam svojim ocima sta radi, a gledaj cijene :
    http://www.pik.ba/artikal/2260393/intel-core-i3-540/
    Ako ga ti ne kupis, ja cu :D

    i3 540 ima 2 jezgre, ali ima "4 of Threads", a citao sam negdje da ima igara koje se oslanjaju na vise na Threads nego na jezgre...procesor se moze klokati...

    Sretno.
     
  11. vnm_

    vnm_ Komšija

    fino uvijek procitas detaljno i skontas da tip u stvari kupuje taj procesor za 100KM. :)

    za 500 bi se moglo nesto sklepati, ali bez hard diska.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod njeg je neka radeonka 1900, pentium 4 proc ili tako nesto i igra igre iz CoD2 ere tako da sta god uzme, bice sretan :) Vidjeti cemo kakvih jos opcija ima. Sjecam se da je bio neki lik na Husinu podavno, prodavao polovne i nove dijelove prilicno jeftino, ne znam sta je sad s njim? Na pik-u i slicno mi se nista ne uzima, malo je reci da im ne vjerujem :D Zahvaljujem :)
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Zasto uzimati Z77 plocu u ovom budzetu kad postoji H61 koji ce imati istu svrhu :D
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo ti moja ploca, procesor i grafika na prodaju.

    Nisam skuzio da se onaj i3 potrazuje, ali definitivno 540-ka razvaljuje i ako naleti dobra ponuda, zabaci...

    Z77 sa Lucid MVP mozda nekom ne odgovara, ali sigurno ima igara koje ga koriste, bolji CPU+integrisana (jaca od ove sto ima), pa diskretnu moze kupiti poslije :D
     
  15. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Neki dan uzimao iz Geneleca komponente za slicnu konfiguraciju. Iskoristio stari HDD i DVD i kupio dole navedene komponente. Rodjak prezadovoljan racunarom, gura sasvim solidno, doduse na 1024x768. Samo obrati paznju da ploca nema IDE pa ako ti HDD nije SATA trebat ce ti adapter. Na ovu cijenu dole mozes dobiti 5% popusta i besplatnu dostavu.

    Naziv Količina Cijena Ukupno Briši
    MB MSI 760GM-P23 (FX) AMD760G AM3+ 2xDDR3 PCIeX DVI GLAN+SB 79,05 KM 79,05 KM
    CPU AMD Athlon II X2 260 3.2GHz L2=2MB AM3 ADX260OCGMBOX 125,95 KM 125,95 KM
    VGA SAPPHIRE ATI HD6750 1GB DDR3, DVI/HDMI/DP LITE 11186-11-20G 146,10 KM 146,10 KM
    G.SKILL 4 GB (2x2GB) DDR3-1333, F3-10600CL9D-4GBNT, dual channel kit 42,85 KM 42,85 KM
    Kućište FRONTIER FM08A-BK/RD Red LED fan 450W, midi-tower, black 46,90 KM 46,90 KM

    Ukupno: 440,85 KM

    Porez: Tarifa 1 - 17% = 74,94 KM

    Za uplatu: 515,79 KM
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Napokon nesto korisno :) Predlozit cu, pa cemo vidjeti, ali vjerovatno da ce to i uzeti. Budzet je kakav je takav je, ne mogu se svi protegnuti na milju :)
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Uguraj tu X3, nije puno skuplji.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za tu lovu bolje trazit nesto polovno imho. Mozda kriticne komponente (maticna, napajanje) uzet novo, a ovo radije polovno.
     
  19. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    @Selvin
    X3 nije bilo na stanju.

    @Stevie
    I ja bih sebi licno radje trazio polovne komponente ali ljudi imaju razlicita ocekivanja. Ko ce objasniti rodjaku da se moze desiti da polovna graficka crkne nakon mjesec dana. Ovako fino mu das racun i garanciju na komponente i mirno spavas. S obzirom kakav racunar su koristili prije ovoga ovo je za njih "zvijer" :)

    Sent from my GT-I9001 using Tapatalk
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Šta misliš da odeš na pentium SB? Neko je sklapao ja mislim Stevie finu mašinu za malo para a brža od AMD x2.